Partneři:

Nejcastejsi priciny nekrmeni mladat u AG

Dobry den,
velmi rad bych znal Vase nazory, proc nejcasteji guldy nekrmi sva mladata. Toto tema tu jiz urcite bylo nekolikrat propirano, ale ja bych se na nej ted chtel podivat z jineho pohledu. Totiz doted to bylo tak, ze nekdo mel problem, popsal ho a ostatni se mu snazili poradit. Tentokrat budme bez toho omezeni, ze je nejaka konkretni situace, nejaky konkretni chov, chtel bych znat vseobecne nazory.
Predem dekuji za odpovedi.
S pozdravem Smidla
smidla@smidla.eu
http://smidla.eu

autor: Miloš Haška - vloženo: 11. 02. 2011 11:28
►► [2] Nejcastejsi priciny nekrmeni mladat u AG

Vidim ze to tu musim jeste popostrcit, tak tedy:
mozna to je jen takovy pocit nebo dojem, ale vsiml jsem si ze v mem chovu maji problemy s odchovem ti ptaci, kteri neprijimaji, nebo prijimaji v malem mnozstvi lesknici. Mozna je to nahoda, ale mozna ne. Co vy?

autor: Miloš Haška - vloženo: 13. 02. 2011 19:57
►► [3] Nejcastejsi priciny nekrmeni mladat u AG

Dobrý den pane Haško,
tajně jsem doufal, že se do vámi založeného tématu zapojí někdo další. Bohužel, nestalo se tak, jak již je to na naší diskusi obvyklé. Je to na škodu věci, ale s tímto stavem asi nic neudělám já, ani nikdo další. Takže se pokusím pár řádků alespoň za sebe, i když se již budu opakovat.

Já osobně spatřuji příčiny takového chovaní v těchto oblastech:

1. Krmení - přílišné krmení, nebo krmení, které podráždí hnízdní pud. Ptáci pak mají snahu založit další hnízdo, kvůli kterému opustí to první. Určitě je velmi zajímavý postřeh s lesknicí. Já jej za sebe nemohu vyvrátit, ale ani potvrdit. Takový poznatek nemám. Určitě bych však mohl zmínit vaječnou míchanici. U některých párů jsem vypozoroval, že pokud jsem ji dával příliš brzy před líhnutím, anebo zřejmě příliš pozdě, došlo k opuštění mladých. U mnoha párů jsem musel mít přesně vypozorováno, kdy je vhodná doba na začít míchanici předkládat. Svou roli mohou dle mého soudu sehrát i špatně podávané vitamínové přípravky, jako je například Orlux Ferti -vit .

2. Druhou příčinu spatřuji ve věku ptáků. Tento problém se mi vyskytoval u mladých, nezkušených ptáků, anebo naopak u příliš starých ptáků. Tam především u párů, kde byl starý samec. Samec, sice schopný plodit potomstvo, nicméně většinou inklinující k tomu, aby se o něj nestaral a v mnoha případech jej i zabil.

3. Špatně harmonízující pár - nechci zde přímo nepsat neharmonizující, protože jsem zažil páry, kdy vše bylo v pořádku jen do páření, tedy do chvíle, který určitý stupeň harmonizace předpokládá. Samička byla k páření svolná, ale i přesto už u snůšky byly problémy, které vyvrcholily jejím opuštěním. V uvozovkách "lepším" případě takový pár mladé vyseděl, ale po vylíhnutí se o ně vůbec nestaral. Pro mne je velmi zajímavé to, že když jsem ptáky rozdělil (pokus jsem provedl u mnoha takových párů), byly amadiny schopny s jiným partnerem více či méně zdařile odchovat mladé. Nicméně když jsem ptáky vrátil k sobě, opět skvělé reakce jeden na druhého, páření, souhra při stavbě hnízda, ale odchov opět nula. Když bych měl odstavec uzavřít, tak bych se skutečně klonil k nějaké ne dobře fungující harmonizaci páru.

4. Rušivé momenty v chovu - zde má na mysli cokoliv, co se může v chovu udát a být natolik rušivé, že to ptáky vede k opuštění snůšky, či mladých. Určitě jsem zde na stránkách již někde popsal moment, kdy jsem míval ještě klece v obývacím pokoji a když jsem něco kuchtil vedle v kuchyni, vyjely mi z kredence hrnce a menší kastrůlky. Ačkoliv byly amadiny zvyklé na televizi, případně rádio, skvěle snášely mou přítomnost u klecí, nevadily jim například návštěvy, tak vypadané hrnce vedly u několika párů k opuštění snůšky a k nekrmení potomstva.

5. Chyba chovatele - zde nemám na mysli chyby způsobené nešikovností a s tím souvisejícími rušivými momenty, ani chyby v krmení- viz. odstavce výše - ale chyby, kterých se chovatel může vyvarovat, ale kterých se dopustí většinou z neznalosti, zbrklosti, nebo třeba přehnané zvědavosti. Jako příklad bych uvedl často se opakující kontroly hnízd, které ne každý pár může snášet dobře a bez problému. Chybou může být zbrklý úklid klece. Snaha mít v kleci za každou cenu čisto, může být nervóznějším párem zcela nepochopena. Fatální chybou může být v době krmení mladých přidat do klece, nebo voliéry další pár. Stejně fatální chybou může být prudký zásah do teplot v chovatelské místnosti, ať již velkým snížením, či naopak navýšením.
A tak bych mohl vyjmenovávat další a další chyby. Rád bych ale připomenul, že zde jde povětšinou o pochybení, které musí chovatel tzv. vychytat až praxí a výbornou znalostí svého chovu.

Zcela jistě by se našly i další příčiny a já budu doufat, že se najde někdo další, kdo je zde vyjmenuje.

Hodně zdaru v chovu, zdravím M. Lifart

autor: Miroslav Lifart - vloženo: 14. 02. 2011 18:57
►► [4] Nejcastejsi priciny nekrmeni mladat u AG

Dobry den pane Lifart,
dekuju za Vas prispevek. Vim ze to je nekolikrat proprane tema, no domnivam se, ze jeho zopakovani nemuze byt nikdy na skodu. Soucasnedoufam ze se zapoji i vice chovatelu, urcite s timto maji mnozi zkusenosti.
S pozdravem Smidla.
smidla@smidla.eu

autor: Miloš Haška - vloženo: 15. 02. 2011 17:18
►► [5] Nejcastejsi priciny nekrmeni mladat u AG

Dobrý den,
snad se někdo další zapojí, uvidíme. Já bych k svému předešlému příspěvku snad dodal jen to, že ačkoliv jsem příčiny nekrmení mladých seřadil podle bodů 1-5, tak nejsou seřazeny podle priorit. Nechtěl jsem tímto řazením říct, že příčiny z bodu 1 se vyskytují častěji, než třeba z bodu 4. A zapomněl jsem taktéž ve svém příspěvku připomenout fakt, že příčina v nekrmení mladých může za jistých okolností být kombinací více faktorů, tedy, že nemusí být jen jedna příčina. A také je faktem, že příčinu někdy chovatel nemusí zjistit vůbec.
Měl jsem pár, který jednu chovnou sezónu vyváděl mladé naprosto bez problémů, druhou chovnou sezónu se o mladé vůbec nestaral. A přitom podmínky zůstaly totožné, dokonce byl pár umístěn ve stejné kleci, jako sezónu předešlou. Nikdy jsem přesně nezjistil, v čem byla příčina takového nezdaru.

Zdravím M. Lifart

autor: Miroslav Lifart - vloženo: 16. 02. 2011 16:35
►► [6] Nejcastejsi priciny nekrmeni mladat u AG

Dobry den,
domnivam se ze jednou z pricin muze byt priprava pred chovnou sezonou. Ikdyz se podminky zdaji byt nezmenene, uz treba jen prikoupeni nekolika dalsich kusu pri spolecnem prezimovani samcu/samic muze hrat velkou roli.
Drzim mimo hnizdni sezonu oddelene samce a samice, vzdy v prostoru priblizne 80 x 80 zakladna a vyska neco kolem 70 cm. Volierka pro samce je sesikmena se strechou. V takovemto prostoru drzim asi 10 samcu a 10 samic. Ptaci kteri davaji prednost jedne komodite potravy jsou agresivni po podani zrni. Odhaneji ostatni, dokud se nenakrmi. Mozna by to vyresily dve misky se zrnim.
Kazdopadne k tematu. Pokud se do takoveto skupiny prikoupi byt jediny kus, muze to byt prave on ktery zpusobi neuspech v pristi sezone, protoze ptaci nemaji dostatek klidu odpocinout si a prirpavit se.
S pozdravem Smidla
smidla@smidla.eu

autor: Miloš Haška - vloženo: 16. 02. 2011 17:25
►► [7] Nejcastejsi priciny nekrmeni mladat u AG

Zdravím,
určitě velmi správná poznámka. Příprava na sezónu je určitě faktor, který může celou chovnou sezónu hodně ovlivnit. Já po chovné sezóně nechávám ptáky tak 4-6 měsíců odpočívat v návaznosti na to, kolik bylo snůšek. A po odpočinku provádím klasickou přípravu na chovnou sezónu.
Samice od samců dnes rozděluji podle párů. Většinou k tomu přistupuji u mladých ptáků, anebo u párů, kde jsou samci příliš "bujní". Jsem velmi limitován místem, ale vlastnit voliéry, zřejmě bych rozděloval všechny páry.

Hodně zdaru v chovu, zdravím M. Lifart

autor: Miroslav Lifart - vloženo: 16. 02. 2011 20:39
Pro přidání odpovědi se musíte přihlásit.

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web