Partneři:

bidla z černého bezu

Dobrý den,
dávám hodně často svým penantům bidla z černého bezu. Kamarád mi teď ale říkal, že je to chyba. Prý proto, protože bez když uschne je hodně tvrdý a má špatný vliv na nohy papoušků. Je pravda, že v zimě tak často bidla neměním, ale fakt mají tvrdé bidla z černého bezu tak špatný vliv na nohy papoušků?

Děkuji za odpověď a pěkný den Věra

Přílohy:

autor: Věra Š. - vloženo: 13. 02. 2011 14:25
►► [2] bidla z černého bezu

Dobrý den Věro,
osobně se nedomnívám, že by bezová bidla měla na papoušky nějaký špatný vliv. Sám používám převážně bezová bidla + bidla z různých stromů, od jehličnatých až po ovocné k okusu, ale hlavní bidla mám jen bezová. Také ostatní chovatelé z okolí s úspěchem používají právě bidla z této dřeviny a žádný problém nezaznamenali. Problém může nastat, pakliže zvolíte bidla příliš úzká, či silná. Je vždy dobré volit různé průměry bidel, aby měli ptáci na výběr, na kterém bidle se usadí. U bezových bidel naopak vidím výhodu ve velmi snadno se odlupující kůře, kterou, alespoň moji papoušci vždy s oblibou úplně odstraní z větví.
Jsem ale zvědav, zda-li se do diskuse zapojí někdo, se stejnými zkušenostmi jako Váš kamarád.
S pozdravem
L. Procházka

autor: Lukáš Procházka - vloženo: 13. 02. 2011 21:17
►► [3] bidla z černého bezu

Dobry den,
pokusme se nad timto tematem zamyslet. KAZDE drevo po vyschnuti stvrdne a strati svoji pruznost. A cerny bez na tom neni jinak. Pokud ale zvolite bidla ruznych prumeru jak uz psal pan Prochazka, k otlaceninam nedochazi, nebot ptaci nemaji stale stejny stisk a mohou si vybrat kde se jim bude prave sedet pohodlne.
Dozhodne doporucuji dat do stejne vysky ruzne prumery a to hlavne u hornich vetvi/bidel, kde ptaci nocuji. Paklize by nejvyzsi bylo jen jednoho pruberu, muze dojit prave z tohoto duvodu k otlakum, protoze ptaci na spani vyhledavaji nejvyzsi misto.
S pozdravem Smidla.
smidla@smidla.eu

autor: Miloš Haška - vloženo: 14. 02. 2011 16:28
►► [4] bidla z černého bezu

Dobrý den,
moc vám děkuji za odpověď. Já jsem si myslela že bez neškodí, ale chtěla jsem mít jistotu :-). Ale ještě se pro jistotu zeptám na jednu věc. Když kůra na větvi oschne a je pak tvrdší, nemůže nějaké rozdrápat nohu ptáka? Když na ni sahám tak mi to připadá někdy až ostrá. Sice jsem ještě neviděla, aby papouškovi krvácela nožička, ale co myslíte, může ten drsný a ostrý povrch nějak uškodit?

Pěkný večer Věra

autor: Věra Š. - vloženo: 14. 02. 2011 19:43
►► [5] bidla z černého bezu

Dobrý den,
strach mít opravdu nemusíte. Dokonce bych řekl, že drsná kůra bezu černého je více než vyhovující a vůbec není na škodu. Ptákům se totiž na takové větvi mnohem lépe přistává. Kamarád měl u rozel pestrých hladká bidla. Co to bylo za dřevinu dnes již nejsem schopen s přesností určit, ale pokud mě paměť nešálí, jednalo se o mladé větve topolu, možná břízy. Zkrátka, kůra těchto větví byla hladká a papoušci, kteří na takovémto bidle přistávali, měli s přistáním většinou problém. Voliéra měla okolo tří metrů na délku a papoušek v ní bez problémů nabral vyšší rychlost, než aby to byl schopen ubrzdit na výše zmíněném hladkém bidle. Většinou papoušek z bidla sklouzl, v lepších případech se zachytil o pletivo, které bylo opodál. Problém se vyřešil až po instalaci bidel z bezu. O rozedrání nožek se bát nemusíte, papoušci je mají uzpůsobené ke šplhání po větvích a podobně, takže toto opravdu nehrozí. Mnohem nebezpečnější je v tomto ohledu pletivo, z které si může papoušek zachytit kroužek a následně zlomit, někdy i utrhnout nohu.
S pozdravem
L. Procházka

autor: Lukáš Procházka - vloženo: 14. 02. 2011 19:57
►► [6] bidla z černého bezu

Ja jsem taky z bezovyma bidlama spokojeny. Nikdy jsem nevidel, aby z nich papousci meli nejake zraneni. To z toho pletiva jo, jak to psal pan Prochazka. A kdyz se nad tim tak zamyslim, bezove bidla pouzivam asi nejvice a myslim ze jsou s nema papousci spokojeni. Maji je asi nejradsi.
Mara

autor: Marek P. - vloženo: 14. 02. 2011 22:07
Pro přidání odpovědi se musíte přihlásit.

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web