Partneři:

amadina, uhyn na hniezde

Chovám amadíny ´gouldove cez 10 rokov, no uhyn samcov na vajičkach pozorujem len na posledných troch znáškach.Prvá znáška pred vianocami pár ktorý vyviedol už mladé na tejto novej znáške uhynul samec samička s mojou pomocou dochovala 4 mladé,dalši par samec uhynul pri sedení na vajičkach samička nechala oplodnené vajička. Včera uhynul zase samec majú 3 mladé a 3 zaviazané vajíčka. Prosím o radu, mal niekto už takí problém? Juščík

autor: jan juščík - vloženo: 23. 02. 2011 09:45
►► [2] amadina, uhyn na hniezde

Zdravím Jano,
těžko říct, v čem může být problém. Několikrát jsem zde říkal, že bez pitvy se nedá stanovit příčina úhynu. Osobně jsem se s úhynem na hnízdě za celou praxi setkal jen asi 2x, navíc vždy u samic. V jednom případě nešlo již pitvu provést, protože jsem na úhyn přišel asi dva nebo tři dny od úhynu. V dobré víře, že samice sedí na vejcích a nechtě ji rušit, jsem hned nepostřehl, že uhynula. V druhém případě jsem pitvu nechal udělat a podle výsledku pitvy měla být samice totálně vyčerpaná a měl jít selhat organismus. Velmi mne to tenkrát překvapilo, protože šlo o teprve dvouletou samici, která 5 měsíců před započetím snůšky odpočívala. Ani veterinární lékař si neuměl příčinu takto předčasně opotřebeného organismu vysvětlit.
Jeden kamarád měl podobný problém, střídavě mu hynuly samice, někdy samci. Když se to opakovalo asi popáté, také nechal udělat pitvu. Příčinou úhynu byl zvýšený výskyt plísní v budce, případně ve stavebním materiálu, z kterého byly hnízda postaveny. Kamarád budky pořádně vydesinfikoval, pořídil nový stavebním materiál a problém se pak už nevyskytoval.
Příčin může být více, ale uvedl jsem jen tyto, u kterých byl doložen skutečný původ problému.

Hodně zdaru v chovu, zdravím Mirek Lifart

autor: Miroslav Lifart - vloženo: 24. 02. 2011 17:27
►► [3] amadina, uhyn na hniezde

Zdravím pan Miroslav,

Vyčistil som chovné budky,vydezinfikoval, dal nove seno a čakám čo sa bude diať. Dúfam že uhyn skončí. Juščík

autor: jan juščík - vloženo: 25. 02. 2011 14:06
►► [4] amadina, uhyn na hniezde

Dobrý den,
doufejme, že tato opatření pomohou. Jak jsem zmínil výše, mohla to být jen jedna z příčin, proč hynou samci na hnízdě. Ale budu držet pěsti, aby již bylo vše v pořádku.

Zdravím M. Lifart

autor: Miroslav Lifart - vloženo: 25. 02. 2011 19:15
Pro přidání odpovědi se musíte přihlásit.

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web