Partneři:

Liška

Ahoj vsem,
na nase voliery obcas utocí různí predatoři. Napriklad kuny, lasicky, kočky a podobne. Soused mi rikal, ze videl v našem okoli lišku. Utočí i liska na voliéry? Jake mate zkusenosti s liskama vy?
Mara

autor: Marek P. - vloženo: 05. 03. 2011 20:57
►► [2] Liška

Dobrý den,
že by liška zaútočila na voliéry, to jsem ještě neslyšela. Ale kocour mi vyplenil voliéru s mladými penanty pěkně :-/. Viděl ho soused. Byl to takový statný potulný kocour a zabil mi tři mladé :-((. U nás jsem snad lišku nikdy neviděla. Já si myslím, že se lidským obydlím obloukem vyhne. Ale možná má někdo jinou zkušenost a lišku u svých voliér viděl.
Pěkný den Věra

autor: Věra Š. - vloženo: 06. 03. 2011 18:35
►► [3] Liška

Dobrý den,
ani já bych lišku nepokládal za pravděpodobného útočníka na voliéry. To by bylo možné snad jen za předpokladů, že by dotyčný bydlel velmi blízko lesa a navíc by v okolí byl nedostatek potravy. I tak bych z lišky obavy neměl, protože dle mého názoru liška nepřeskočí plot zahrady, ani se neprotáhne dírou v pletivu a myslím si, že by se ani nepodhrabala. Liška navíc, pokud se nemýlím, neumí šplhat, takže možnost, že by vyšplhala po pletivu a utrhala spícím ptákům nohy, tím pádem taky odpadá. Nutno podotknout, že liška je velmi plachá a lidských obydlí se straní. Jinak tomu je v případě, že je nakažena vzteklinou (virové onemocnění CNS). Naše republika však byla díky orální preventivní vakcinaci lišek už v roce 2004 prohlášena za nákazy prostou zemi. Je však dobré mít na mysli, že vyjímka potvrzuje pravidlo a nějaká infikovaná liška by se možná mohla objevit. To by však byly spekulace a těm bych se rád vyvaroval.
Na dědinách bych měl mnohem větší strach z lasice hranostaj (Mustela erminea), kuny lesní (Martes martes), potkana obecného (Rattus norvegicus), či tchoře tmavého (Mustela putorius). Tito se totiž s oblibou vyskytují v blízkosti lidských sídlišť a bohužel, bývají častými návštěvníky našich voliér a klecí.

S pozdravem
Lukáš Procházka

autor: Lukáš Procházka - vloženo: 10. 03. 2011 07:14
►► [4] Liška

No ja jsem si to myslel, ze by liska nesla na voliery. Kolem nas jsou jine domky, ale chtel jsem mit jistotu raci :-)
Diky za odpovedi Mara

autor: Marek P. - vloženo: 10. 03. 2011 22:08
Pro přidání odpovědi se musíte přihlásit.

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web