Partneři:

Hloubka klecí

Dobrý den,
měl bych dotaz na zkušené exotáře. Postačuje pro drobné exoty hloubka bednových klecí 30 cm nebo je lepší větší?
Děkuji za odpovědi.


autor: Přemek H. - vloženo: 13. 04. 2011 23:27
►► [2] Hloubka klecí

Dobrý deň!
Myslím si, že postačuje ak máte krmítka, kúpelničku a aj búdku zavesenú zvon. Len vždy je lepšia väčšia hĺbka. Záleží aj na druhoch, ktoré chcete v nich chovať. Domestikovaným druhom postačuje pri minimálnej dĺžke 70 cm a výške 50 cm na jeden pár. Je treba si uvedomiť pri prípadnom odchove mladých ako to bude pri ich vyletení z búdky a možnosti čistenia. Ak máte šuplík, ktorý sa dá vytiahnuť a rýchlo vyčistiť je to možné. Pri plachých nedomestikovaných druhoch je to nevhodné. Tiež je to nevhodné pri sklone k pretučnenie niektorých jedincov.

Zdraví V.M.


autor: Vladimír Makovický - vloženo: 15. 04. 2011 07:53
►► [3] Hloubka klecí

Dobrý den,
já jsem dotaz zcela přehlédl a tak se zapojuji až s několikadenním zpožděním.
Pan Makovický zcela vystihl podstatu věci. Protože takové klece vlastním, přesně s uváděnou hloubkou, dovolím si doplnit některé druhy, které jsem v nich úspěšně odchovával.
Jednoznačně se v těchto klecích, při délce 64 cm, výšce 50 cm a hloubce 30 cm, dařilo amadinám Gouldovým, pásovníkům dlouhoocasým, zebřičkám, kupodivu v nich zahnízdily i některé páry amarantů malých a panenky hnědoprsé. Astrild rudokrký mi při stejné hloubce, ale po odstranění přepážek, čímž se klec prodloužila na délku 128 cm, zahnízdil také. Ale nebylo to pravé ořechové, více preferovali klece metrové, s hloubkou 40 cm, kde jsem lépe mohl instalovat zeleň. Kolega chovatel ve stejných klecích (64d x 50v x 30 h) úspěšně odchovával astrildy bělolící, astrildy rákosní a kupodivu také motýlky rudouché. Další kolega v těchto klecích chová naprosto bez problému kanáry.
Jednoznačně nedoporučuji chov jakýchkoliv amad. Alespoň u mne se jim v těchto klecích absolutně nevedlo, což jsem myslím popsal i v některém ze svých článků.

Hodně zdaru v chovu, zdravím M. Lifart


autor: Miroslav Lifart - vloženo: 25. 04. 2011 10:05
►► [4] Hloubka klecí

Dobry den,
ja mam sice klece hluboke 40 cm, ale rad bych napsal o necem jinem. Pokud se pan Premek teprve chysta klece porizovat, doporucil bych mu klece bednoveho typu.
Takova klec ma predni stenu 30-40 x 40-50 cm. Jeji hloubka je pak od 60 cm az do metru. Nespornou vyhodou takovychto kleci je, ze pokud prijde chovatel, ptaci odletnou do vzdalenejsi casti a maji tak podstatne vetsi odstup.
I co se tyce vyuziti mista, jevi se mi tento typ jako vyhodnejsi. Za nejakych 30 cm vetsi hlouby se na stejny prostor steny pakvejde jednou tolik kleci.
Nevyhody se jiste take najdou. Predne jde do takove klece min svetla. V dnesni dobe to nebude takovy problem, kdyz se sviti v kazde kleci zvlast. Pak je dobre zminit mala predni strana. Vejde se na ni min krmitek a koupelnicek a budek. V podstate se da rict, ze jen koupelnicka na predni dvirka. Vse ostatni musi byt uvnitr v kleci.
Snad si v tom textu najdete neco co vam pomuze.
S pozdravem Smidla.
smidla@smidla.eu


autor: Miloš Haška - vloženo: 25. 04. 2011 10:37
►► [5] Hloubka klecí

Zdravím Miloši,
zcela správně jste zde vyjmenoval přednosti i negativa různých typů klecí, co se týče jejich rozměru.
Já osobně jsem nakonec volil mix těchto klecí. Část jsem jich pořídil u pana Brázdila (ty 30 cm hluboké) a část u pana Křivohlávka, které jsou o 10 cm hlubší. Spokojenost s oběma typy klecí, ale hodně záleží na tom, jaké druhy ptáků zrovna chovatel chová. Klece pana Brázdila určitě nejsou vhodné pro všechny druhy, ale dovolím si tvrdit, že pro ty běžné ano.
Nicméně kdybych se rozhodoval dnes a nějak přebudovával svůj chov, asi bych volil mix klecí a menších voliér. Zvláště pro náročnější druhy astrildů jsou dle mého soudu voliéry vhodnější.

Hodně zdaru v chovu, zdravím M. Lifart


autor: Miroslav Lifart - vloženo: 25. 04. 2011 10:58
►► [6] Hloubka klecí

Zdravím,
děkuji všem za zajímavé postřehy a zkušenosti. Rozhodnout se budu muset sám, ale určitě mi vaše připomínky pomůžou.
P.


autor: Přemek H. - vloženo: 04. 05. 2011 16:57
Pro přidání odpovědi se musíte přihlásit.

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web