Partneři:

Sber mravencích kukel

Dobry den,
dozajista stale atraktivni tema. Jelikoz jsem v teto oblasti zacatecnik, zadam Vas o rady. Lesni mravenci jsou chraneni, bavit se tedy budem o lucnich mravencich.
Postavil jsem na zahrade dva kvetinace na sebe, mravenci nanosi "neco". A ted zacinaji me dotazy.
1) Sbiraji se primo larvy, nebo az zakuklene larvy? Berou ptaci i larvy nebo jen kukly?
2) Kdyz smetu larvy na pripraveny papir, je tam i spousta mravencu. ma nekdo nejaky filg jak se jich elegantne zbavit? Pokud nejsem dost rychly, vetsila lerev je opet v cudu.
S pozdravem Smidla.
smidla@smidla.eu

autor: Miloš Haška - vloženo: 02. 05. 2011 10:58
►► [2] Sber mravencích kukel

Dobrý deň pán Haška!
Neviem o akých kuklách píšete u mravcov, keď píšete aj o zakuklených larvách (u chovateľov sa používa pojem kukla na vajíčka mravcov)? Pravá kukla sa nepohybuje a vytvára ich hmyz pred zmenou z húsenice alebo larvy na okrídlený hmyz (mravcom narastú krídla len v období párenia a potom im odpadnú). U mravcov neexistuje štádium húsennice ale larvy (holometamorfóza). Z vajíčok sa vyliahnu larvy. Dokážu sa pohybovať, no nedokážu sa premiestňovať. Ich telo pripomína tvar hrušky, kde na tenšom konci majú ústny otvor. Kráľovná ich čistí a kŕmi zo sociálneho žalúdku. O prísun potravy sa starajú robotnice a tak si vytvárajú pracovnú silu podľa potreby. Potom je štádium predkukly a kukly. Ich vývoj záleží od teploty. Svadobné lety prebiehajú od mája do septembra. Je to v učebných osnovách z biológie (prírodopisu) pre 5.ročník ZŠ. Rad Blankokrídlovce - Mravce.
Ako potrava sa skrmujú u chovateľov práve tie biele alebo žltkasté vajíčka. U niektorých chovateľov sa skrmujú samostatné vajíčka a u niektorých aj s mravcami. Zber vajíčok pomocou črepníkov záleží na teplote, kedy ich mravce vynesú na spodný črepník. Preto je dôležité v pravú chvíľu ich z tade odobrať.
Pokiaľ tie vajíčka mravcov máte aj s mravcami a nemienite ich aj s nimi skrmovať, samotné mravce ich pred slnečným žiarením skryjú do tieňa. Napr. z väčšej svetlej plochy do tieňa krabičky položenej uprostred tejto plochy.

Zdraví V. Makovický

autor: Vladimír Makovický - vloženo: 02. 05. 2011 13:28
►► [3] Sber mravencích kukel

Dobbry vecer,
nejsem si tak uplne jisty jestli jsme se dobre pochopili. obavam se ze na vine muze byt i jazykova bariera. Nicmene, skusme to jinak.
Podle wikipedie zni definice vyvoje blankokridlych takto: Z vajíček se líhnou beznohé larvy, které se po určité době zakuklí, a z kukly se zanedlouho líhne dospělec.
Ja co jsem posbiral, to vypada jako housenka, uvnitr je hneda skvrna. Ale pokud se dobre pamaruji, jako dite jsem videl i zakuklene larvy. A mne zajima, jestli to co jsem posbiral je vhodne, nebo mam jeste pockat az se zakukli. Kuklou rozumim smotek kolem larvy.
S tim umistenim na papir s krabickou to zkusim, uvidime jak to bude fungovat, dekuji zaradu.
S pozdravem Smidla
smidla@smidla.eu

autor: Miloš Haška - vloženo: 02. 05. 2011 22:46
►► [4] Sber mravencích kukel

Dobrý deň pán Haška!
Aby ste nemal problém s jazykovou bariérou píšem česky:
Vajíčko:
Vajíčko je prvním ze stádii vývoje mravence. Jeho velikost je zhruba 1/10 velikosti dospělce. Barva je nejčastěji bílá, ale může být i nažloutlá. Vajíčko je pokryto lepkavou látkou, díky níž se nalepí na ostatní vajíčka a utvoří tak dobře přepravovatelnou hromádku po několika kusech. Díky tomu je však často obaluje prach. Dělnice je tedy musí často čistit. Jakož i v ostatních vývojových stádiích i v tomto potřebuje mravenec zcela specifickou teplotu ke správnému vývoji. Vajíčko se nepohybuje ani není krmeno. Probýhají v něm procesy, které ústí až v larvu.
Larva:
Larva (pupa dectica) je naproti všem ostatním vývojovým stadiím mravence stádium velice náročné na potravu. Velikostí se blíží dospělci a disponuje párem chitinových kusadel. Je schopná pohybu, ale ne přemístit se z místa na místo. Larva potřebuje veliký přísun potravy, pro vývoj, který prodělává a jako zásoby pro změny, které přijdou po zakuklení. Většina potravy, které dělnice naleznou jde právě do jejich hladových krků.
Kukla:
Kukla (kokon) je stádium vývoje mravence, v němž jeho tělo prochází největšími změnami. Dochází ke kompletní anatomické změně z larvy na dospělce. K přeměně dochází v pevném, ale měkkém obalu vytvořeném samotnými larvami pomocí snovací žlázy. Po dokončení metamorfózy se dospělec prokouše ven sám nebo mu dělnice pomohou.

Už dávno nejste dítě? Housenka představuje larvální stadium motýlů. Po svém vylíhnutí z vajíčka se zpravidla vydatně krmí a poté, co nashromáždí patřičné zásoby a dospěje, se zakuklí. Housenky jsou většinou býložravé.

Zdraví V. Makovický.

autor: Vladimír Makovický - vloženo: 03. 05. 2011 07:01
►► [5] Sber mravencích kukel

Dobry den pane Makovicky,
dekuji za naprosto dokonale vysvetleni. Ted jsem si tedy jisty tim, ze mam posbirano nekolik larev, i s mravenci, vse jsem dal do krabivky od vitaminu a zamrazil. Velmi nerad bych si do domu nastehoval mravence.
Predlozil jsem par larev zlatoprskam, ale ty o ne naprosto nejevi zajem. Pritom vim jiste ze byli krmeni kuklami. Takze jeste jeden muj dotaz, krmi se i larvy nebo mam pockat az na kukly?
S pozdravem Smidla
smidla@smidla.eu

autor: Miloš Haška - vloženo: 03. 05. 2011 11:18
Pro přidání odpovědi se musíte přihlásit.

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web