Partneři:

Hnizdni chovani Amadiny Gouldove

Dobry vecer,
chtel bych se s vami podelit o takovou zkusenost a hlavne pozadat o Vase nazory, rady. Nejdriv popisu situaci.
Mam v chovu priblizne 10 paru guld. V predchozich sezonach jsem bojoval s problemovou snuskou, vyhazovanim mladat z hnizda a tak podobne. V soucasne chvili nemam se snuskou naprosto zadne potize. Ptaci nanesou vejce, zasednou, ve vetsine pripadu je vice nez 90% oplozeno. Poctive sedi. Pred zahajenim hnizdeni jsou krmeni Deli nature 84 a to jak v suchem, tak macenem stavu. Nekterym parum je pridavana lesknice, podle toho cemu davaji prednost. Soucasne dostavaji vajecnou michanici all pet s pridavky ovocnych granuli. Jakmile zacnou snaset, vajecnou nepodavam a omezuji kliceny.
I pres tohle vsechno maji nektere pary tendence ihned po vysezeni mladata vyhodit z budky. Tohle delaji dve pary. Okamzite po vyhozeni, cirka do ctyr dnu zacnou novou snusku. Dalsi para vylihne mladata, pocitve krmi, ale postupne jedno po druhem likviduje (nekrmi). Jak odstranim posledni, opet tak do ctyr dnu nova snuska. Dalsi dve pary zacli se snuskou jiz behem krmeni mladat v budce. Cirka po 14-21 dnech pece o mladata. Posledni problemova para zacala systematicky likvidovat inkubovana vajicka. rekl bych ze jakmile odstranim posledni, zacnou s novou snuskou, proto se snazim tvrdosijne vejce vracet ho hnizdni kotlinky.
Secteno podtrzeno, rekl bych ze jsou ptaci premotivovani. Jenze co mam jeste upravit? Behem hnizdeni podavam pouze suchou smes zrni. Svetelny den jsem zkratil o jednu hodinu denne na 12 hodin sviceni + rozednivani.
Co na to rikate? Nejake poznatky, napady?
S pozdravem Smidla
smidla@smidla.eu


autor: Miloš Haška - vloženo: 19. 06. 2011 21:47
►► [2] Hnizdni chovani Amadiny Gouldove

Dobrý deň! Doporučujem si prečítať http://www.ifauna.cz/…ovitych/171/
http://www.amadina-gouldove.com/…iewtopic.php?…
http://www.amadina-gouldove.com/…ovani_2.html
http://blueboard.cz/kniha/127194?…
Popísalo sa o tom hodne ale vždy je to problém. Už tu bola diskusia http://www.amadina-gouldove.com/…t-z-hniezda/
Sú chovatelia čo prestali z toho dôvodu chovať astrildovité vtáctvo (chovajú papagáje) alebo prestali chovať celkom vtáctvo. Práve pre tieto zlé skúsenosti s odchovom amadín Gouldovej sa ich chov v minulosti v 60. a 70. rokoch minulého storočia robil výlučne pod náhradnými rodičmi. V súčasnosti sa veľa chovateľov vracia k tejto metóde a tým musíte pri výskyte u Vašich vtákoch vedieť z akého chovu pochádzajú ich rodičia a prarodičia. Domestifikácia má niekedy aj zlý vplyv na odchov. Pri súčasnej pretrvávajúcej hospodárskej kríze je rentabilita chovu stále závažnejší faktor a finančný prínos tým stále aktuálnejší. Je stále menej chovateľov, ktorí si môžu dovoliť náklady spojené s koníčkom ako je chov exotického vtáctva. Vo väčšine prípadov obnoví tradíciu chovu domácich hospodárskych zvierat a nie exotického vtáctva. Pri probléme ktorý ste spomenul okrem pôvodu chovných jedincov prichádza tak v úvahu aj mimohniezdne obdobie a veľa iných činiteľov. Sú stále úspešnejšie chovy, kedy v mimohniezdom období sú jednotlivé chovné kusy umiestnené vo voliérach kde majú priame slnečné svetlo (píšete o svetelnom režime ktorý skracujete, čiže majú len umelé svetlo nakoľko sú práve najdlhšie dni v roku) a majú dostatočne veľký prelet a možnosť získať fyzickú kondíciu. Je stále dôležitý faktor prirodzeného výberu partnera. Niektoré umelé preparáty, ktoré sa v súčasnosti stále viac ponúkajú sú aj záťažové pre vnútorné orgány a ich vplyv je pretrvávajúci aj po ich vynechaní v období začiatku znášky a hlavne v období sedenia na znáške.
Nik ale Vám neurčí v tejto diskusii na 100% aký negatívny činiteľ spôsobuje vo Vašom chove práve nezdar v odchove.
Podľa Vášho popisu po začatí znášky len obmedzujete podávanie naklíčeného zrna, čiže ho nevylučujete celkom a to je nedostatočné obmedzenie pohlavného pudu. To spôsobuje aj novú znášku pri odchove mláďat, ktoré sú v hniezde. V závere píšete, že podávate v priebehu hniezdenia len suché zrno. Vy podávate Deli Nature 84, ktoré ešte pri niektorých pároch vylepšujete pridaním lesknice. Deli Nature 84 obsahuje najviac lesknice z týchto zmesí a v priebehu sedenia na znáške by celkom stačilo podanie menej výdatnej zmesky.
Zdraví V.M.


autor: Vladimír Makovický - vloženo: 21. 06. 2011 13:27
►► [3] Hnizdni chovani Amadiny Gouldove

Dobry vecer pane Makovicky,
velmi dekuji za odpoved a take za odkazy. Kazdy clanek, kazda zminka o chovu AG je pro mne podnet a je minimalne dobra k zamysleni.
Nejprve dovolte doplnit informace z meho covu a upresnit jiz napsane. Problemy se u mne vyskytuji u paru jak sestavenych chovatelem, tak i u paru ktere se vybraly z vice kusu.
U problemovych paru jsem macene/klicene zrni odstranil uplne. Pravdou je, ze problemy maji pary ktere abnormalne mnoho prijimaji lesknici. zacnu jim tedy postupne upravovat krmnou davku tak, aby lesknice dostavali mene.
Problem se vyskytuje jak u porizenych ptaku, tak i u ptaku mnou odchovanych a to podvlastnimi rodici (preferuji chov pod vlastnimi rodici a k podkladani mladych se uchyluji jen velmi zridka)

Nektere pary prijimaji potravu tak jak je jim predkladana, jini vybiraji to co jim chutna. nekteri berou plesnivce, jini ne, ale problem je u obou. Vitaminove a mineralni doplnky podavam podle rady od pana Vita. Nicmene jsem snizil frekvenci podavani vitaminu.
Uvidime jak ptaci zareaguji na provedene upravy. Jen dodam, chov ptactva mne bavi a tyto drobne nezdary mnenemohou odradit. Financni stranka veci neni zanedbatelna snad v zadne beznedomacnosti, ale rozhodne mne nezrujnuje. O dalsim prubehu budu informovat.
S pozdravem Smidla
smidla@smidla.eu


autor: Miloš Haška - vloženo: 21. 06. 2011 22:53
Pro přidání odpovědi se musíte přihlásit.

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web