Partneři:

Kakadu žlutočečelatý / Cacatua galerita

Zdravím všechny, chtěl jsem se zeptat ohledně trhání si peří u samice Kakadu žlutočečelatého staré 9 let, samice údajně žila v rodině a když odjeli majitelé na dovolenou způsobila si tyto "zranění" momentálně je u nového chovatele který mne toto vyprávěl, na chov to prý nevadí, a při podávání palmových ořechů se prý znovu opeřuje. Již prý má vyškubané pouze břicho .
1,Chtěl jsem se zeptat na příčiny tohoto chování?
2, Zda se pták znovu bez problému za nějaký čas opeří?
3, Zdali je nějaká prevence aby se pták sebedestruktivně nechoval.
4,Jestli je možné že se to bude opakovat.

Děkuji za názory

autor: Pedro - vloženo: 23. 08. 2011 17:58
►► [2] Kakadu žlutočečelatý / Cacatua galerita

Dobrý den,

důvodů, proč se papoušci někdy odhodlají k sebepoškozování je několik a obávám se, že ani nebudu schopen všechny do tohoto příspěvku zahrnout. Pokusím se tedy nastínit aspoň tu hlavní problematiku.
Předpokládám, že Vámi zmiňovaná samice byla chována doma, jako mazlíček a miláček rodiny. Takovíto mazlíci jsou většinou velmi citově fixováni na své majitele a obzvláště u větších a inteligentních papoušků, kterými kakaduové bezesporu jsou, může docházet k podobným problémům jako je ten, který zmiňujete výše. V tomto konkrétním případě se domnívám, že papoušek, zvyklý na přítomnost své rodiny v jejich nepřítomnosti smutní a nudí se, což ho dovádí až k sebepoškozování. Nejjednodušší způsob, jak papouška tohoto zlozvyku zbavit, bývá ho zabavit. Dát mu do klece více hraček, kterými se může zabývat a nezbude mu tak čas na škubání vlastního peří. V některých případech však nemusí jít pouze o psychický problém, ale například o parazity, kterých se papoušek snaží zbavit.
Ke konci tohoto příspěvku bych si dovolil doporučit knihu 'Proč můj papoušek' or Rosemary Low, která se zabývá přímo touto problematikou. Jsem si jist, že se tato publikace stane do budoucna dobrým pomocníkem při řešení podobných problémů. Odkaz na knihu je zde: http://www.zbozi.cz/…mir-dolezal/?…

S pozdravem
Lukáš Procházka

autor: Lukáš Procházka - vloženo: 24. 08. 2011 08:26
►► [3] Kakadu žlutočečelatý / Cacatua galerita

Dobrý deň! Ja by som ešte doplnil, že palmové orechy sú cenným zdrojom vitaminu A, palmového oleja a minerálov. Plody (pokiaľ sú to nie len jadrá palmových orechov) je nutné uchovávať v mrazenom stave a určite zamestnajú papagája. Je tu ale nebezpečie obezity papagája, hlavne ak je nie umiestnený v dostatočne veľkej voliére. Pokiaľ je len dočasne počas dovolenky umiestnený u náhradného majiteľa je to spôsob ako ho zamestnať a obmedziť šklbanie. Stav sa môže zlepšiť a pokiaľ sa nevyvinie do zlozvyku (záleží na dĺžke doby dovolenky) je možné, že v pôvodnej rodine zmizne úplne.

Zdraví V. Makovický.

autor: Vladimír Makovický - vloženo: 24. 08. 2011 09:38
►► [4] Kakadu žlutočečelatý / Cacatua galerita

Děkuji za informace, šlo mne především o to zda se pták znovu celý opeří do původního stavu a zda se dá této situci předcházet. Mám o ni zájem. Další dotaz k tomuto tématu, pták chovaný v rodině jako mazlíček viz zmiňovaná 9 letá samice. Byl by velký problém pokud by byla přemístěna do venkovní velké voliéry a náhradou za rodinu by byl dvouletý samec? Chápu že 100% chování nejde potvrdit, pouze mne zajímá zda by to nebyla hrubá chyba a další velmi stresující záležitost které bych chtěl předejít.
Děkuji za veškeré připomínky k tématu.
Petr V.

autor: Pedro - vloženo: 24. 08. 2011 11:27
►► [5] Kakadu žlutočečelatý / Cacatua galerita

Dobrý deň! Z toho čo píšete zrejme rodina po dovolenke nemá záujem už o uvedenú samičku a či si zvykne na voliéru je problematické usudzovať nakoľko nevieme z informácie či vôbec bola niekedy vo voliére chovaná. Tiež je nie voliéra ako voliéra a jej okolie (videl som ošklbaného žaka, ktorému nepomohlo premiestnenie do voliéry). Určite by som neriskoval dať k nej samca bez zvykanie si na neho oddelene a pozorovanie či s ním a ako komunikuje. Tá samička pokiaľ nebola v priebehu svojho života v prítomnosti svojho druhu považuje človeka za svoj druh a to práve tú rodinu s ktorou žila. Keď máte o ňu záujem Vy by ste už bol tretia domácnosť kde by žila a časté premiestňovanie takého jedinca spôsobuje stres. Každý jedinec je iný a to ako sa zachová nik Vám nemôže dopredu povedať aj keby poznal dôverne pomery životného prostredia kde bude umiestnená práve tá 9 ročná samička.

autor: Vladimír Makovický - vloženo: 24. 08. 2011 12:28
►► [6] Kakadu žlutočečelatý / Cacatua galerita

ano, ano, o to mne právě jde nepřivést papouška ještě do většího stresu než je :-( Pokusím se zjistit co nejvíce o původu a žití této samice. Ještě jeden takový doplňující dotaz, v případě že by se podařilo zvyknout si na sebe postupně tuto "páru" je možné v budoucnu odchovat i mladé? I Když samice jak píšete bere za svou rodinu právě lidi? V případě že by vše proběhlo "hladce" a ptáci si na sebe dobře zvykli.
díky

autor: Pedro - vloženo: 24. 08. 2011 13:01
►► [7] Kakadu žlutočečelatý / Cacatua galerita

ještě další dotaz, našel jsem na netu tyto poddruhy:

Kakadu žlutočečelatý malý (Cacatua galerita eleonora)
Kakadu žlutočečelatý severní (Cacatua galerita fitzroyi)
Kakadu žlutočečelatý velký (Cacatua galerita galerita)
Kakadu žlutočečelatý guinejský (Cacatua galerita triton)

Nevím jestli každý chovatel pozná či ví co má doma přesně za podruh, jak je to s chovem těchto papoušků u nás v republice či Evropě a mezi poddruhovým křížením?
díky

autor: Pedro - vloženo: 24. 08. 2011 13:23
►► [8] Kakadu žlutočečelatý / Cacatua galerita

Malý poddruh kakadua žlutočečelatého se velmi podobá svojmu velkému bratrovi, je len oveľa menší. Meria asi 35 centimetrov a vyskytuje se v Indonézii. Imitačný talent je u tohoto druhu obyčajne menší ako u velkého druhu. Čiže tieto dva poddruhy by mohli byť u chovateľov rozlíšiteľné. Vy viete aký poddruh je tá 9 ročná samička a dvoj ročný samček? Ak nie tak si sám odpoviete. Poddruhy sa bežne krížia. V prípade, že by si Vami spomínaný pár (1,0 2 ročný a 0,1 9 ročná) na seba zvykli budete musieť dočkať pokiaľ samec pohlavne dospie čo je 4-5 ročný. Myslím si, že by ste si mal skôr ako si ich donesiete domov preštudovať o tomto druhu odbornú literatúru.

autor: Vladimír Makovický - vloženo: 24. 08. 2011 14:00
►► [9] Kakadu žlutočečelatý / Cacatua galerita

"V prípade, že by si Vami spomínaný pár (1,0 2 ročný a 0,1 9 ročná) na seba zvykli budete musieť dočkať pokiaľ samec pohlavne dospie čo je 4-5 ročný."

Nějaké všeobecné informace mám, že pohlavně dospívají později vím. Ptal jsem se všeobecně.

"Myslím si, že by ste si mal skôr ako si ich donesiete domov preštudovať o tomto druhu odbornú literatúru."

Ano, máte naprostou pravdu, získávám informace než je vůbec donesu domů. Napřed takové které jsou konkrétní k zvířatům o které mám zájem, následně všeobecné podmínky pro chov a věci s tím spojené.
Přeci jen je to vetší papoušek, starší zvíře a v neposlední řadě není ani za cenu Korely.
Proto píši sem mezi chovatele odborníky, každý zdravý názor dobrý. Nakonec se může i stát abych od této varianty pořízení ptáků upustil.

autor: Pedro - vloženo: 24. 08. 2011 15:49
Pro přidání odpovědi se musíte přihlásit.

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web