Partneři:

Poddruh astrilda rubínového N. p. albiventer

Dobrý deň!
Existuje oficiálne poddruh astrilda rubínového Neochmia phaeton albiventer? Viem, že by mal byť podobný poddruhu N. p. evangelinae a mal by pochádzať(albiventer)z poloostrova Cape York , ktorý je súčasťou Austrálie. Len tento poddruh sa neuvádza ani v knihe Astrildovití ptáci od Pavlovca a Víta. Taxonomické číslo má (Taxomic Serial Number)TSN: 561561 čo je platné aj pre celý druh a odlišné je Avibase ID: E2D2DD9A07FD4A73. Čiže existujú 4 poddruhy astrilda rubínového alebo len 3?

Prikladám fotku poddruhu astrilda rubínového bielobruchého - Neochmia phaeton evangelinae tiež niekedy nazývaného "Astrild rubínový yorský". Pýtam sa preto, že na stánke Australian finch society je uvádzaný tento poddruh aj s fotografiou (http://www.bestofbreeds.net/…/crimson.htm). Čiže ak sú 4 poddruhy (myslím si) pomenovanie bielobruchý by skôr prináležalo poddruhu albiventer ako evangelinae (ako je uvádzané už v spomínanej knihe).

Niektorí autori rozdeľujú bledobruchú formu z Cape York poloostrova a Papuy-Novej Guiney do dvoch samostatných poddruhov, N. p. albiventer na polostrove Cape York a N. p. evangelinae v Papue-Novej Guinei, na základe rozdielov vo farbe pería (Boles 1988; Higgins 2006;. Keast 1958; Paynter 1968). Avšak, iní autori považujú rozdiely medzi formami na Cape York polostrove a Papuy-Novej Guiney medzi vtákmi nedostatočné a pravdepodobne sú v dôsledku odchýlok v súvislosti s vekom vtákov. Sú potrebné ďalšie štúdie na objasnenie rozdielov medzi populáciou na Cape York polostrove a Papuy-Novej Guiney (Higgins 2006).
Populácia v Austrálii je geneticky izolovaná od bielo-bruchej populácii na Papuy-Novej Guiney (Garnett a Crowley 2000).
Pozdravuje V. Makovický.

Přílohy:


autor: Vladimír Makovický - vloženo: 30. 08. 2011 10:11 Citovat
Pro přidání odpovědi se musíte přihlásit.

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web