Partneři:

zebřička-změna chování

Dobrý den, prosím o radu.
Chávám zebřičky asi 2 roky. Začalo to jedním náhodně chyceným ptáčkem-samečkem v zimě, kterému jsme dokoupili samičku, aby mu nebylo smutno. Asi po půl roce snesli první vajíčka, z nich vychovali jedno mládě, samečka Mišku a ihned začali další snůšku. Protože mládě honili po kleci dost nemilosrdně, přestěhovali jsme mládě do voliery a opět -aby mu nebylo smutno- dostalo samičku- SŇéžu. Ale tady jsme z neznalosti udělali první chybu. Koupili jsme mu ještě mladou samičku(ještě se jí nedobarvil zcela zobáček)a ona začala asi po měsíci snášet vajíčka, resp. trousit všude možně, protože hnízdo neměla. Podotýkám, že měli jen suchou směs, žádné stimulující krmení. Na zimu jsme je přestěhovali do kryté voliery i s rodiči a několika dalšími potomky, přes zimu byl klid, ale na jaře opět začalo mohutné snášení. Zpočátku vejce rozklovali a snědli(Miška a SŇéža), ale postupem času úspěšně odchovali 2 a posléze i 5 mládat. Asi před 2 měsíci nám bohužel uletěl sameček Miška a od té doby se změnilo chování samičky. Zpočátku jsme si mysleli, že teskní a je unavená z krmení malých, ale postupně stále více se stranila ostatních, posedávala načepýřená a mačkala se k nějakému ptáčkovi (ve voliéře je jich 15-20, dohromady mladí i starší). Zpočátku jsem pomýšlela na nějakou nemoc, ale mátlo mě, že má velký zájem o jídlo- u misky byla vždy první, nejraději měla máčený rohlík a senegalské proso. Některé dny se mi dokonce zdálo, že je i skoro normální, tedy poletovala po kleci, ozobkávala se s novým samečkem, který si ji vybral...Ale v posledních dnech se mi již nelíbí, většinu dne prospí zalezlá v hnízdě, když vyletí, tak se nazobe, sedne na větev, načepýří se, přimáčkne se k nějakému "cizímu" mláděti a hned usne. Jedná se o bílou šedolící samičku, která od začátku je mohutnější, než ostatní - pomýšlela jsem i na obezitu, i když nejpravděpodobnější se mi jeví vyčerpání přílišnou a brzkou snůškou v mládí.
Moc vás všechny prosím o Váš názor a event. radu, jestli by se jí dalo nějak pomoci. Děkuji Ježíková

autor: Helena Ježíková - vloženo: 14. 09. 2011 21:48 Citovat
►► [2] zebřička-změna chování

Dobrý deň pani Ježíková s Vášho rozprávania mi nie je úplne jasné, či samička posledných 5 mláďat dochovala so samčekom, alebo sama. V prípade, že ich odchovala sama je značne vyčerpaná a odvápnená. Dôsledok odvápnenia sa dostáva pri zrýchlenom látkovom metabolizme a ten je značný pri odchove mláďat v páre a nie to pri jednotlivcovi. Doporučujem samičku oddeliť a zvýšiť jej prísun vápnika vo forme rozdrvených prevarených slepačích škrupín. Na dno klietky dajte biely papier ako indikátor kontroly trusu. V klietke aplikujte ohrevné svetlo a mierne predĺžte svetelný deň aspoň na 10 hodín počas 10 dní(zvýšite tým prísun potravy do organizmu vtáčika a tým aj prísun dôležitých látok ako Ca samozrejme je). V prípade hnačiek v každom prípade zoberte vzorky trusu a navštívte veterinárneho lekára a žiadajte spraviť vyšetrenie bakteriologické a parazitálne. Podľa vyšetrenia sa stanoví účinná látka lieku na ochorenie Vášho zverenca. Osobne verím , že zebrička je len značne vyčerpaná a prísun vápnika ako i ohrev s predĺžením dňa bude postačovať. S pozdravom veľa úspechov.

autor: Branislav Zajac - vloženo: 16. 09. 2011 07:28 Citovat
►► [3] zebřička-změna chování

Pane Zajac, děkuji Vám za odpověď.
Samička mladé skutečně odchovala sama, resp. již jen dokrmovala, protože v následujících dnech po ztrátě samečka již mláďata vylétly z hnízda. Krmila je ale asi nedostatečně, protože je iniciativně přikrmovala ještě jiná samička, letos vylíhlá, asi 3 měsíční. Divné, že? Tak mladá a ještě cizí mláďata....

Převařené vaječné skořápky ve voliéře mají po celý rok a ještě jsem přidala i rozdrcené živočišné uhlí - pro jistotu, ale nepomohlo to, takže teď ještě zkusím ji izolovat a trochu "zahřát". Mám jí přidat i nějaké multivitamíny, vaječnou míchanici, lesknici, zelené, vodu s česnekem..? Nerada bych jí ale zase stimulovala pohlavní pud ...S tou izolací jsem pořád váhala, protože jsem doufala, že velký prostor a sluníčko jí udělá dobře(ráda se vyhřívala), ale již má být stejně chladno, takže půjde domů a uvidíme.
Děkuji ještě jednou za odpověď Ježíková

autor: Helena Ježíková - vloženo: 16. 09. 2011 09:01 Citovat
►► [4] zebřička-změna chování

Dobrý deň.

Nemáte zač ďakovať rado sa stalo. Takže už i ja som po Vašej odpovedi múdrejší a ideme spolu ďalej hľadať príčinu zoslabnutia Vašej zebričky. Vrelo doporučujem jedinca oddeliť počas odchovu isto zoslabla a môže byť infikovaná. Pri liečení zebričiek som ako základ podával vlastnú suchú miešanku pozostávajúcu : 1rohlík (klasika suchý nastrúhany)+1tableta živočíniho uhlí+1 tableta česneku z balení (na nete nájdete )+ jemný posyp Mutavitu = suchá zmes dá sa do misky a je neustále k dosažiteľnosti zebričky. V klietke sa bude nachádzať miska s suchou zmeskou, proso, a napájačka. V napájačke bude roztok vody a tetracyklínu 1g sa rozpustí v 1 litri vody a podáva sa počas 2-5 dní. Po zlepšení stavu, ktorý by sa mal dostaviť po 2 dňoch sa po 5 dňoch roztok stiahne a podávajú sa probiotika rozpustné vo vode. No stojím si stále za tým , že treba urobiť rozbor u veterinára na trus jedinca.Pozor na vápenné veci musia byť odstránené zoslabujú účinnosť teracyklínu a musia byť dosadené hneď po liečbe tetracyklínom.S pozdravom veľa úspechov.

autor: Branislav Zajac - vloženo: 16. 09. 2011 12:28 Citovat
►► [5] zebřička-změna chování

Děkuji, vyzkouším, jen jsem na netu nenašla ten Mutavit-kde se dá koupit. To jsou nějaké vitamíny? Ale ty by se zase dohromady s živočišným uhlím nevstřebaly....
A než seženu sušený česnek mohu nahradit plátkem česneku ve vodě?
A ještě jeden dotaz-ten tetracyklin může být normální lidský z lékárny?
Trus jsem zatím vyšetřit nedala, protože ve společné voliéře je to technicky neproveditelné, ale nezdá se mi, že by měla průjem.
Zdravím a taky přeji hodně chovatelských úspěchů.

autor: Helena Ježíková - vloženo: 16. 09. 2011 13:12 Citovat
►► [6] zebřička-změna chování

Aktuální informace: zebřička je ve voliéře, celý večer se spokojeně nahřívala pod lampou, trus má lehce řidší, hladově se vrhala na jídlo, ale toto asi po 20 minutách najednou začala prskat. Kroutila hlavičkou a ze zobáčku jí lítalo částečně rozkousané zrní. Dýchá klidně, nesípe, jen je načepýřená. A ještě jsem si všimla, že měla pořád vztyčený ocásek, resp. pod lampou ho konečně po dlouhé době narovnala. To teplo jí určitě dělá dobře, když ho vypnu, tak nespokojeně poletuje po kleci. Ježíková

autor: Helena Ježíková - vloženo: 16. 09. 2011 22:28 Citovat
►► [7] zebřička-změna chování

Dobrý deň, áno Mutavit je vitamínový doplnok pri chove drobotiny. Jeho význam spočíva v doplnení vitamínov u vtáčkov zoslabnutých a preperujúcich sa. Áno tým, že sa vyhrieva čerpá energiu a organizmus bojuje s nejakou infekciou takže i pri mierných hnačkách treba tie vyšetrenie z trusu. Tetracyklín ten by ste si kúpili u veterinára je to žltý prášok v celofanovom obale inak opatrno s ním je dosť silný. Liečba u zebričiek je dosť zdĺhavá a hlavne pri chronických typoch takže liečenie je niekedy potrebné opakovať no verím, že sa Vám to podarí na prvý krát. To , že vracia je spôsobené infekciou v tráviacom trakte najčastejšie v žľaznatom žalúdku a ten sa potom i preliečuju. Proti hnačke dávajú často chovatelia metrozol alebo sulfacox v dávke 3g na 1l vody (voda vždy odstatá nikdy nie priamo nabraná - chlór znižuje účinnosť lieku) počas 2-5 dní a opakuje sa. Nezabudnite , že po tetracyklíne musíte vtáčka akoby nakopnúť probiotikami tie sa dávajú na špičku noža počas 2-5dní rozbehnú trávenie a obnovu žľaznatého žalúdka + podať prísun vápnika.
S pozdravom, veľa úspechov.

autor: Branislav Zajac - vloženo: 19. 09. 2011 09:34 Citovat
►► [8] zebřička-změna chování

Dobrý den,
teplo, živočišné uhlí a láskyplná péče nesou první výsledky :).
Zebřička již má norm. trus, resp. ještě trochu objemnější, ale normální konzistence. Má chuť k jídlu, vpodstatě od druhého dne léčby neprská, již se tak nečepýří, jen je ještě trochu zpomalená, často pospává pod lampičkou a když ji nechám doma proletět, tak se vrací ke kleci. Mutavit jsem nesehnala(ani v Přerově ani v Olomouci-Olympii a Hornbachu), ale viděla jsem v Přerově Roboran, tak zkusím ten, třeba ji to trochu probudí. Teď jenom ještě řeším, jestli ji nemám přeléčit raději i tím tetracyklinem, veterinář říkal, že mohu použít i lidský, co mám doma, ale celkově mi antibiotika spíše rozmlouval a trus na vyšetření mám nechat udělat až před návratem ptáčka k ostatním.
Veterinář je fajn, ale léčbu ptáčků moc neřeší, je zastáncem "přírodního výběru"- v chovu má zůstat jen pták odolný, který zvládne i event. infekci-samozřejmě za předpokladu, že k tomu má vhodné podmínky -hlavně teplo, kvalitní strava....Dávat hned antibiotika se mu moc nezdá...Tak teď nevím, dát jen probiotika a to, co dosud nebo raději přeléčit antibiotikem? Ale je fakt, že průjem již nemá, ale taky je pravda, že určitě to bylo infekční, protože do izolace jsme kromě samičky dali i jedno mladé, které špatně lítalo (mohlo mávat křidélky, ale jen tak napůl, vzlétlo až na několikátý pokus). Tak jsme ho dali do izolace taky, aby se trochu prohřálo a tohle mrně, ačkoli mělo 1.den izolace normální trus-jen takovou suchou nudličku, tak od 2.dne mělo zjevný průjem. Zaléčili jsme ho stejně, průjem již nemá, má hezkou nudličku, jen občas kolem nudličky trochu tekutiny, ale po uhlí se to vždy spraví. Dostává ho rozpuštěné ve troše vody na lžičce,protože v pítku ho nechtěl a v zobu taky ne. Jinak se nám ještě osvědčila lehce nadrcená pohanka, ta zmizí z talířku vždycky první.
Hezký den a zdravý chov:).

autor: Helena Ježíková - vloženo: 21. 09. 2011 21:53 Citovat
►► [9] zebřička-změna chování

Dobrý deň pani Ježíková , zabudol som Vám ešte povedať, že zebričku treba odčerviť momentálne najlepšie čo poznám a zaberá to aj na nohy je Scat (olejček jedna kvapka pod krídelko), a to 3 x po 7 dňoch opakovať.

S pozdravom , veľa úspechov.

autor: Branislav Zajac - vloženo: 28. 09. 2011 11:36 Citovat
►► [10] zebřička-změna chování

Dobrý den pane Zajac,
Scat jsem nikde nenašla ani na internetu, prosím Vás, jaká je v tom účinná látka?
Co se týče zebřičky, stále posedává, nahřívá se a v noci když vypnu světlo, tak se načepýří. S chutí zobe, někdy má trochu průjem, resp.celkem pevný trus pokroucený v kapce vody. Stolice na kultivaci byla negativní, jen běžná bakter. flora, s parazity váhám, tam mě odradila cena- až tisíc korun, podle toho, co vypěstují. Orientačně jsem na to mrkla sice jen dětským mikroskopem, ale nezdálo se mi v tom nic neobvyklého. Žádné vajíčko nebo zjevný parazit. Ale stejně bych ji raději odčervila.
Zdravím Ježíková

autor: Helena Ježíková - vloženo: 02. 10. 2011 21:12 Citovat
►► [11] zebřička-změna chování

Po přečtení stránek http://www.ifauna.cz/…uldove/5308/ již nic neřeším a sbírám trus na parazitologii. Je těch potvor skutečně hodně a představa, že podle příznaků vytipuji správnou léčbu se mi zdá již nemožná. Takže 3 dny sbírat trus, odeslat a pak snad již bude jasno. Aspoň doufám.
Zdravím Ježíková

autor: Helena Ježíková - vloženo: 03. 10. 2011 23:57 Citovat
►► [12] zebřička-změna chování

Dobrý den,
koprologické vyšetření na parazity negativní, bakteriologické 2x, taky negativní. Ale stejně mám strach ji vrátit k ostatním, protože pokud ji neohřívám pod lampou, tj. je při pokojové teplotě 22 st., tak se načepýří. A do klece se po vypuštění vrací dobrovolně sama, což jistě není normální. Vitamíny i skořápky i probiotika má.
Co si o tom myslíte? Ještě jsem si všimla, že má trochu hrbatý jakoby někdy v minulosti místy odlupující se a oštípanou hranu zobáčku. Tak jí ho natírám olejem.
Hezký den Ježíková

autor: Helena Ježíková - vloženo: 07. 10. 2011 13:45 Citovat
►► [13] zebřička-změna chování

Dobrý deň,

Áno skutočne je správny postreh , že zebrička nie je v poriadku a dovolím si tvrdiť, že vyšetrenie neprebehlo tak , aby presne zistilo diagnózu. Skutočne nie je v poriadku, že jedinec funguje v pohode až po nahriatí žiarovkou(stráca energiu v podobe zachovania telesnej teploty). No napadá ma jedna skutočnosť, či Vaša zebrička netrpí plesňami alebo presahom prvokov v zažívacom trakte. V prvom prípade sa na liečenie plesní používa nizoral v dávke 1 tableta na 1 L vody v druhom prípade sa používa sulfadimidin, sulfacox, baycox naučínnejší je Baycox. No dobre zaberá aj Sulfacox. Sulfadimidim v dávke 1g. na 1 L vody, sulfacox v dávke 5ml na 1 L vody a Baycox v dávke 3ml na 1 L vody. Nerád sa priklaňám k liečenie vtáčkov najlepšia je prevencia no niekedy je to nutné. Osobne si myslím, že by ste mala nasadiť sulfacox v dávke 6ml na 1 l vody a podávať to 3dni po sebe a s prestávkou 2 dni zas 3 dni no zebrička musí byť pod žiarovkov, prajem veľa úspechov s pozdravom.

autor: Branislav Zajac - vloženo: 10. 10. 2011 14:02 Citovat
►► [14] zebřička-změna chování

Dobrý den,
zebřička i přes veškerou péči uhynula.
V posledních dnech již téměř nezobala,resp. jen máčený rohlík a piškot a to jen trochu, ale vždycky po vypuštění z voliery zobala hlínu, zeleného ani prosa si nevšímala. Zvláštní byly i zvuky, které vydávala - křupání jako když jdete po namrzlém sněhu o frekvenci "otáčející pračky". Napřed jsem si myslela, že to je dýchání, ale dechová frekvence byla rychlejší než křupání, tak jsem pomýšlela na trávení, ale trus měla celkem normální.
Pitva příčinu úhynu neobjasnila, srdce, játra, plíce, střeva všechno normální, jen podivná byla velikost žaludku-žaludek zabíral většinu bříška, zpočátku to imponovalo jako nádor, ale po rozříznutí sliznice byla úplně normální, jen obsah byl plný malých kamínků-drit i obsah květináčů(že by to byla příčina křupání?). Nevím, jestli je to normální, nevěděl to ani veterinář -připustil, že tak malé ptáčky nepitvá často a nemůže porovnat. Každopádně ostatní ptáčci "nekřupou".
Takže proč uhynula netuším, jediné, kam jsme se nekoukli byla hlavička-že by nádor?, ale veterinář vzhledem k délce potíží-přes 3 měsíce- infekční etiologii vyloučil.
Kdysi jsem někde četla, že nějaká choroba -už nevím jaká- se projevuje přitahováním ocásku k bříšku, tohle zebřička taky dělala, ale jen trošku,tak půl centimetru, ale zato pořád. Dnes jsem se dívala, dělají to občas i někteří ostatní naši ptáčci.Tak doufám, že těm nic nebude.Uhynulá zebřička byla skoro 2 měsíce v karanténě, tak snad je nenakazila.
Hezký den a zdravý chov přeji. Ježíková

autor: Helena Ježíková - vloženo: 26. 10. 2011 21:46 Citovat
Pro přidání odpovědi se musíte přihlásit.

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web