Partneři:

Rada začatečníkovi

Dobrý den,
mám zájem chovat australské papoušky.Je vhodnější koupit
chovné páry nebo letošní mladé ptáky a sestavit páry.
Mám zajem chovat korely a rosely.Nebude problém s určením pohlaví?Mám venkovní voliéry z časti zakrité.Je možné v našich podmínkách celoročně venku chovat ještě jiné druhy?

Předem děkuji za odpověď Jirka

autor: Jirka - vloženo: 04. 10. 2011 15:33 Citovat
►► [2] Rada začatečníkovi

Dobrý den Jirko,

bez dlouhých řečí okolo bych rád přistoupil ihned k zodpovídání Vašich otázek. Jen prosím mé odpovědi neberte, jako směrodatné a jediné pravdivé. Doufám, že se zde postupně sejde více návštěvníků, kteří se podělí o své zkušenosti.
Já sám za sebe mohu říci, že bych určitě sestavoval chovné páry a nekupoval bych již sestavené, chovné. Důvod, který by měl opodstatnit tento názor je prostý. Nikdy nevíte a neví to ani zkušený chovatel, proč je ten chovný pár na prodej a jaký je skutečný, reálný důvod k prodeji. Bohužel mnohdy ani chovatel chovateli nemůžeme věřit a tak se vám ze stoprocentního chovného páru mohou vyklubat dva papoušci shodného pohlaví, to pak zvláště u papoušků, u kterých je obtížnější rozeznávání pohlaví. Dalším problémem může být, že papoušci, kteří se naoko zdají jako perfektní pár, nemusí v chovné sezóně vůbec harmonizovat, nebo mohou mít problémy s vysezením a následnou výchovou mláďat. Samice může špatně sedět na vejcích, může je ničit, samec může být vůči samici, či mláďatům až přespříliš agresivní, klovat je, nebo dokonce i zabít, v touze za dalším rozmnožováním. Toto byl jen stručný výčet důvodů, proč bych se já osobně do podobné akce nepouštěl. Nutno dodat, že vámi zmiňovaní papoušci bez problémů hnízdí už v jednom roce života, není zde tedy žádná výhoda ve zkrácení čekání na první reprodukci, jako by tomu mohlo být například u velkých ar. Nechci tím ovšem říci, že chovatelská veřejnost je jen banda budižkničmů, kteří lžou a podvádějí, to samozřejmě ne, ale i s takovýmto faktem je třeba počítat a o tom, že takovíto lidé mezi námi existují svědčí i prokázané krádeže ptactva z voliér, atd. Navíc v příspěvku výše zmiňujete, že máte několik voliér, alespoň já jsem to tedy tak z vaší zprávy pochopil. Nebylo by tedy na škodu koupit více ptáků a vpustit je najednou do stejné voliéry, aby se sami rozdělili do párů. Tento přirozený výběr partnerů je dle mého názoru vůbec nejlepší.
Kladně hodnotím i výběr osazenstva voliér. Rozely i korely jsou velmi málo nároční a vděční papoušci, svou snadnou rozmnožitelností vhodní právě pro začínající chovatele. Jedinou vadou na kráse těchto ptáčků a to pak především rozel, za kterou ovšem oni sami nemohou, je jejich současná popularita, která snižuje jejich ceny až na úroveň absolutního minima. Kde jsou ceny rubínových rozel pestrých sahající nad hodnotu 2.500,- ??? Více informací o obou těchto druzích se můžete dočíst i zde na stránkách, v sekci Popis druhů > Papoušci. Závěrem bych jen potvrdil vaši domněnku, že se jedná o papoušky, které je možno chovat celoročně venku. K tomu je samozřejmě zapotřebí dodržovat několik základních a dobře známých pravidel, jako je krytý prostor / závětří, které bude papoušky chránit před nepřízní počasí. Vaši poslední otázku bych z obavy z nudnosti kvůli rozsáhlosti tohoto příspěvku jen dodal, že v našich klimatických podmínkách je možné celoročně chovat téměř všechny australské papoušky.

S pozdravem
Lukáš Procházka

autor: Lukáš Procházka - vloženo: 04. 10. 2011 21:40 Citovat
►► [3] Rada začatečníkovi

Děkuji za odpověď na otázky.Nejsem člověk, který bude chovat
papoušky pro finanční prospěch.Chov papoušků je moje srdeční zaležitost.V současné době mám prostředky a prostor pro jejich chov.
Děkuji Jirka

autor: Jirka - vloženo: 05. 10. 2011 00:02 Citovat
►► [4] Rada začatečníkovi

Úvodom pozdravujem ďalšieho nadšenca a som osobne veľmi rád , že ide o mladého človeka kde my starší chovatelia vidíme budúcnosť. Nakoľko som chovateľom austrálskych papagájov už niekoľko desaťročí milý Jirko skutočne ich môžeš chovať po celý rok vonku , no vyvaruj sa prievanu vo voliérach a premáčaniu podkladu voliéry počas daždivého počasia. Austrálske druhy papagájov dobre znášajú radšej suchšie podnebie, čo je pochopiteľné nakoľko z neho majú svoj pôvod.Jednoznačne si kúp viac mladých vtákov a pusť ich do priestrannej voliéry kde sa vyselektujú prirodzeným výberom. Jedince , ktoré sú jalové jednoducho oddel a vybrané mladé páriky rozdel , daj však pozor nedávaj spolu do jednej voliéry páriky korél a roziel spolu , rozely sú temperamentnejšie v toku a mohlo by dojsť k zraneniu v jarnom toku samcov.Prajem veľa úspechov v chove.
S pozdravom.

autor: Branislav Zajac - vloženo: 05. 10. 2011 12:38 Citovat
►► [5] Rada začatečníkovi

Vaše slova Jirko, nemohou jinak než vykouzlit úsměv na tváři každého, v chovu zasvěceného a zapáleného chovatele. Nejsem sice z generací, které by se chovem zabývaly již po mnohá desetiletí, ale i mne těší Váš zápal pro věc. O to více, když se věci mají jak říkáte a nevidíte v chovu exotického ptactva jen zdroj financí. Ono to totiž, konec konců, až zas tak jednoduché nebývá:) .
Mě teď nezbývá, než Vám popřát v začátcích co nejvíce štěstí na výběr chovných druhů a následně i párů, úspěchy v době co nejvíce dohledné a ať je vám tento web i nadále zdrojem kvalitních a aktuálních informací.

S pozdravem
Lukáš Procházka

autor: Lukáš Procházka - vloženo: 06. 10. 2011 19:13 Citovat
►► [6] Rada začatečníkovi

Dobrý den,
s koupí chovných párů je to různé. Mám zkušenosti, jak špatné, tak dobré. Je to opravdu jen o chovatelích. Jednou jsem koupil chovný pár loriů zelenopáskových a během dvou let odchovali 9 mladých. Další z mých nákupů jistého páru, kdy samice snášela vejce (jednalo se o holoubky zlatozobé) se vyklubali dva samci.
U korel a rozel bych si na příští rok koupil letošní pěkné silné kusy. Teď na podzim je z čeho vybírat.
Ohledně venkovních voliér jsem u jednoho chovatele viděl udělaný zálet v zadní části voliéry, kde použil makrolon, zhruba do jedné třetiny horní části. V tomto závětří bylo bidlo, kde se mohli ukrýt před větrem, měli tam pocit bezpečí a šlo tam světlo.
Pěkný den, Emil.

autor: Emil Škoda - vloženo: 08. 10. 2011 11:18 Citovat
Pro přidání odpovědi se musíte přihlásit.

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web