Partneři:

Několik laických dotazů

Ahoj všem,

uvažuji o pořízení nějakých papoušků a potřeboval bych pár rad od znalců. Původně mě lákal chov astrildů, díky tomu jsem před časem narazil na tyto skvělé stránky, plné užitečných a především fundovaných informací. To mě utvrdilo v přesvědčení, že právě toto fórum je vhodným místem pro dotaz.

Nejprve popíšu své záměry a plány, omezující podmínky a další aspekty pro rozhodování před pořízením. Poté se pokusím co nejjasněji formulovat své dotazy a rovnou je hierarchicky rozčlenit do tematických okruhů. Nebudu si pro každý z dotazů zakládat samostatné vlákno/téma v diskusním fóru.

Ptáčky plánuji chovat v kleci v panelákovém bytě. Původně jsem uvažoval o nákupu zebřiček s tím, že jde o krásné a na astrildy o relativně nenáročné ptáčky. Pro začátek jsem si zakoupil knížku o zebřičkách a po přečtění několika prvních kapitol jsem pořízení zebřiček nebo jiných astrildů odložil na neurčito s tím, že přes všechnu relativní nenáročnost to momentálně zatím nejsou ptáčci pro mě. Proto jsem se rozhodl pro některého z papoušků.

Původním záměrem bylo mít několik jedinců stejného druhu a stejného pohlaví, aby "měli kamaráda, měli společnost" a zároveň jsem neplánoval odchov. Podmínka se stejným pohlavím však nemusí být vždy splnitelná. Jak jsem se dočetl zde na stránkách, u spousty druhů exotického ptactva je možné chovat v jedné kleci maximálně jeden pár.

Místnost s klecí bude běžně používána k bydlení. Klec samozřejmě koupím dostatečně velkou, takovou, aby vyhovovala potřebám chovaného druhu a počtu jedinců. Větší část dne bude byt prázdný, nicméně není problém věnovat hodinu denně krmení a uklízení a další hodinu se papouškům věnovat. Rovněž budou mít denně možnost proletu po místnosti.

Snažím se získat nějaké znalosti čtením internetu, ale zatím spíše jen zjišťuji, co všechno nevím. Budu si muset pořídit nějaké knížky. První okruh mých dotazů bude tedy směřovat ke vhodné literatuře. Druhý okruh dotazů bude řešit výběr druhu/ů k chovu. Třetí okruh budou konkrétní dotazy pro různé situace.1) Literatura

1a) Našel jsem tyto seznamy literatury:
http://papousci.sweb.cz/literatura.htm
http://www.volny.cz/…eratura.html
V prvním odkazu se mi zamlouvá série knih od Milana Vašíčka z let 1978 - 1982, od titulu "Australští papoušci" až po "Papoušci Oceánie". Zdá se, že od stejného autora vyšla další série knih, datum vydání není uvedeno. Chtěl jsem se zeptat, jestli ta (pravděpodobně) novější série knih byla výrazně přepracována a mám shánět jen a pouze tu, anebo jestli postačí koupit starší sérii knih. Tyto knížky se v současné době dají koupit jen po antikvariátech nebo bazarech.

1b) Cituji z prvního odkazu: "Kolektiv autorů: Papoušci 1 - Rosely, neofémy, papoušci rodu Psephotus (Madagaskar 2000). Dlouho očekávaná kniha, která způsobila mezi chovatelskou veřejností rozčarování." Zajímalo by mě, čím kniha způsobila mezi chovatelskou veřejností rozčarování. Znáte někdo tuto knihu a můžete poreferovat? Je vhodné ji koupit, anebo se jí spíše vyhnout?

1c) Uvítám jakýkoliv tip na Vámi prověřenou publikaci.2) Co chovat? Astrildy jsem prozatím "odložil na neurčito". V úvahu přichází nějaký papoušek malé velikosti. Musí být nenáročný, snášenlivý, dostupný a pokud možno nepříliš hlučný. Zdá se mi vhodné pořídit minimálně dva, maximálně čtyři. Aby měli kamarády. :) Odchov neplánuji. Kvůli údajné hlučnosti vypadává z kola agapornis. Jako favorit mi vychází papoušíček šedokřídlý. Další alternativy jsou andulky a korely.

2a) Papoušíček šedokřídlý. Můžu chovat dva nebo více jedinců stejného pohlaví v jedné kleci? Domnívám se, že bych měl mít v kleci vždy jen jeden pár. Tuto doměnku bych však potřeboval potvrdit nebo vyvrátit.

2b) Korela chocholatá. Nejsou příliš hlučné? Jak je to s chovem více jedinců v jedné kleci? Prý se snesou i v kleci s andulkami, je to pravda?

2c) Papoušek vlnkovaný - andulka. Opět stejné dotazy. Nejsou příliš hlučné? Jak je to s chovem více jedinců v jedné kleci?3) Různé.

3a) Neplánuji odchov, alespoň ne pro začátek. Jak se dá tato věc regulovat? Stačí, abych papouškům neposkytl prostor pro hnízdění (tzn. nedal jim budku)? Anebo je nutno toto regulovat pořízením jedinců stejného pohlaví?

3b) Pokud bych choval druh, který může být maximálně jeden pár v jedné kleci, uvažoval bych případně o chovu čtyř ptáčků ve dvou klecích. Klece by byly v jedné místnosti. Bude toto pro ptáčky spíš přínos (společnost, kamarád), anebo je to bude stresovat (konkurent, rival)?Může se zdát, že se ptám na


autor: MS - vloženo: 11. 11. 2011 16:46 Citovat
►► [2] Několik laických dotazů

Můj dlouhý příspěvek se do systému neuložil vcelku a předposlední odstavec už není celý. Zde tedy dokončení mého dotazu:


Může se zdát, že se ptám na samozřejmé věci a na hlouposti. Je to proto, že se snažím se vše pojmout zodpovědně, abych ptáčky netrápil a poskytl jim vše potřebné. Nakonec to může dopadnout tak, že si nepořídím vůbec nic a budu čekat další roky, než budu mít prostor pro stavbu voliér (samozřejmě ne v bytě). Koneckonců proto jsem téma nazval "Několik laických dotazů", nikoliv "Několik začátečnických dotazů".

Poprosím Vás tedy o tipy a rady a popis Vašich zkušeností s chovem uvedených druhů. Za Vaše reakce už nyní předem děkuji. :)


autor: MS - vloženo: 11. 11. 2011 16:52 Citovat
►► [3] Několik laických dotazů

Dobry vecer,
zacneme literaturou. Vse jde kupredu a chovatelstvi taky, proto doporucuji novejsi publikace. K drobotine rozhodne knihu astrildi od Vita a Pavlovce.
K papouskum knihy od pana Vasicka, neudelate chybu.
Co se druhu tyce, z Vami vybranych bych zvolil korely, ale zalezi na velikosti prostoru. Radeji kazdy par zvlast.
Co se hnizdeni tyce, to je diskutabilni. Nekdy staci nedat hnizdni budku, jindy staci upravit krmnou davku, ale pokud se priroda postavi, zahnizdi ptaci na suchem prosu a vode v rohu klece. Otazkou je, jestli ma smyl se takto urputne branit. Ve vetsine pripadu se ptaci o vse postaraji sami. A pokud jsou problemy, na chovateli vetsinou je odstranit vajicka v horsim pripade odumrela mladata. Ale nemalujme certa na zed, urcite to dobre dopadne.
Sam za sebe poradim tohle. Kute kvalitni ptaky od dobreho chovatele. Dejte jim dobre podminky a kvalitni a pestrou stravu. Oni se Vam odvdeci dobrou kondici a snad i odchovem.
S pozdravem Smidla
smidla@smidla.eu
http://smidla.eu


autor: Miloš Haška - vloženo: 11. 11. 2011 19:53 Citovat
►► [4] Několik laických dotazů

Ahoj vsem,
knizky od Vasicka jsou perfektni a jako papousky bych doporucil agapornise. Kamos je ma taky v byte :) Mara


autor: Marek P. - vloženo: 11. 11. 2011 21:11 Citovat
►► [5] Několik laických dotazů

ahoj, tak já nevím, ale agáče bych nedoporučil. Na mě jsou uřvaní docela :(


autor: Marcel - vloženo: 12. 11. 2011 11:21 Citovat
►► [6] Několik laických dotazů

Dobry den,
kdyz to vemem kolem a kolem, kazdy papousek je hlucny. Ovsem, jde o pronikavost jeho hlasu. Agapornisove jsou hlucni, ale napriklad u me je jednoznacne predci andulky a to jsou ve stejnem poctu tri a tri pary.
Treba o senegalcich prakticky nevim, dokud k nim neprijdu, to se pak ozvou, hlavne samci. Korely nejsou u mne slyset skoro vubec, proto jsem je vybral.
Vetsinou vsak jde o to, kolik ptaku, jak slozenych a v jakem prostoru. Samotni samci se asi budou prekrikovat, ale samice tak uplne ne. Take jeden ptak si casteji zakrici, nez pokud ma kamarada.
S pozdravem Smidla
smidla@smidla.eu
http://smidla.eu


autor: Miloš Haška - vloženo: 12. 11. 2011 11:39 Citovat
►► [7] Několik laických dotazů

Zdravím agapornisy chovám,sou hodně hluční,mám pět druhů a několik v hejnu,když mají svůj den,tak je to síla,andulky sou hlučné též ,no a pak mám pár papoušků patagonských a ti jsou mezi něma v hlučnosti králové,já si záměrně vybírám velmi hlučné,mě se to líbí,aspoň každý ví,že něco chovám,dále si chci v budoucnu pořídit mníšky šedé a aratingy sluneční,také alexandři se umí projevit,ty také chovám,hodně štěstí při výběru,říká se že aymary sou tiché,no nevím ,ti moji zrovna ne,chce to něco prostudovat,kakariky nejsou hluční,ti jen mekotají


autor: Roman Mareček - vloženo: 13. 11. 2011 11:29 Citovat
►► [8] Několik laických dotazů

Doporučil bych kakariky,sou snášenlivý,akorát rádi vyhrabávají krmení z krmítka,dále ty neofémy,zpěváky,ti mají příjemný hlas-melodický i ta korela se dá i když umí se projevit,mám horáky ti sou též v klidu,myslím že i rozely se nijak extrémně neprojevují,pak jedině drobotina-zebřičky ,rýžovníky,chůvičky atd.Víte ono záleží na jedinci ,jak říkám mám aymary,sou klidné,ale ten jeden píská dost,to samé zebry,mám tam jedince,že sem ho slyšel přes dveře,to si nevyberete,mějte se


autor: Roman Mareček - vloženo: 13. 11. 2011 11:41 Citovat
►► [9] Několik laických dotazů

Dobry den, muj strejda ma doma ty aymary a ty jsou uplne tiche. :) Chova v panelaku 2 pary a fakt o nich skoro ani nevi. :)
Marcel


autor: Marcel - vloženo: 13. 11. 2011 16:30 Citovat
►► [10] Několik laických dotazů

Díky všem za odpovědi, užitečné informace a postřehy.

Co se týče té hlučnosti, jde mi především o to, aby papoušci nekřičeli tolik, že by to rušilo sousedy. Tzn. nevadí, když si bude papoušek švitořit nebo prozpěvovat celý den, ba právě naopak. Všechno, co není hlasitější než nahlas puštěná televize nebo rádio, je podle mě naprosto v pořádku. Nicméně pokud papoušek 10x do hodiny zakřičí tak, že probudí celý panelák, určitě by to nedělalo dobrotu.

Jak se v této diskuzi a ve spoustě dalších zdrojů dočítám, vychází mi z toho, že hlučnost je nakonec velmi individuální. Někteří papoušci rádi kričí, jiní papoušci téhož druhu se chovají potichu :)

O korelách jsem si před dvěma dny sehnal knížku, dneska jsem ji dočetl. Jde o publikaci "Cizokrajní ptáci v klecích - korely", autor Jan Dienstbier, 1981. Dle mého jde o špičkovou publikaci s velkým množstvím hodnotných informací. Autor často při uvedení nějakého tvrzení uvede i odkaz na zdroj tohoto tvrzení. Často potom lze najít k určité problematice dvě částečně nebo zcela protichůdná tvrzení, nicméně obě s doloženým původem a obě věrohodná. Koneckonců i proto usuzuji, že i pokud si pořídím "papírově" nehlučný druh papouška, že zrovna ten můj klidně může nadměrně hlučet. :)

Co se týče hlučnosti korel, lze se opět dočíst protichůdné (nikoliv ale nevěrohodné!) informace. Některé prameny uvádějí, že korely jsou hlučné v páru, jiné uvádějí, že pták bude hlučný pokud bude sám. Jak jsem ale už několikrát naznačil, není důvod některé z informací nevěřit, zejména když všechny jsou založeny na konkrétní zkušenosti chovatele. Tímto je opět potvrzován názor, že hlučnost/nehlučnost je často individuální záležitostí.

Stále ještě nejsem rozhodnut, který z druhů, uvedených v prvním příspěvku vybrat. Pořízení více kusů jsem plánoval hlavně proto, že většinu pracovního dne strávím v zaměstnání nebo na cestě, tak aby ptáčci měli společnost přes den. Pokud bych nakonec pořídil jen jednoho, jak by snášel situaci, kdy bych (brzy) ráno odešel a vracel se každý dne pozdě odpoledne nebo večer? Co si o tom myslíte? Vyřeší uspokojivě tuto situaci nákup více (nejspíše tedy dvou) ptáčků?


autor: MS - vloženo: 14. 11. 2011 23:57 Citovat
►► [11] Několik laických dotazů

Dobry vecer,
vidim ze k cele veci pristupujete velmi zodpovedne, toho si ja cenim a fandim Vam.
To co pisete o jednotlivcich a hlucnosti je naprosta pravda. Dva pary stejneho druho se mohou chovat zcela jinak a stejne tak dva jedinci.
Pokud jiz dnes vite, ze bude ptak vetsinu dne sam, rozhodne nedoporucuji porizovat jednotlivce. Jeho dny by byly velmi nudne a stereotypni. Proto bych volil par. Ikdyz nebudete planovat odchovy, bude vhodnejsi samec a samice. Je to preci jen prirozenejsi.
S pozdravem Smidla
smidla@smidla.eu
http://smidla.eu


autor: Miloš Haška - vloženo: 15. 11. 2011 23:06 Citovat
Pro přidání odpovědi se musíte přihlásit.

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web