Partneři:

zpěv astrildů

Dobry den,
hodne se píše o tom, že pohlavi u ruzných druhů astrildů jde poznat jenom podle zpěvu samečka. Mi se ale moc nezda, ze by nejak moc zpívali. Třeba zebřičky, jejich zpěv se mi moc nelíbi. Jak se vám líbí zpěv ruzných druhů astrildu nebo jiné drobotiny? Ktery druh podle vas zpívá nejkrásněji?

Marcel

autor: Marcel - vloženo: 12. 11. 2011 11:16 Citovat
►► [2] zpěv astrildů

Zdravím Marceli,
musím se přiznat, že se mi váš dotaz velmi líbí, ačkoliv na něj bude asi od každého chovatele jiná odpověď.
Jedno je jisté, nelze srovnávat zpěv astrildovitých se zpěvem kanárů, který je dle mého soudu daleko líbivější pro mnohé ucho. Ale i tak by se dali jmenovat docela slušní zpěváci mezi astrildovitými a jinými malými exoty. Například letos na výstavě v Lysé nad Labem jsme s Petrem Chumchalem postáli u výstavní klece s rýžovníkem, který se pustil do až nezvykle dlouhého vyzpěvování. A jeho melodie byla líbivá. Pěkně se projevují třeba samci panenky hnědoprsé. Krásný zpěv má timálie činská. U amadiny Gouldové je zpěv slabší. Co dostaly do vínku na kráse, to jim bylo ubráno na zpěvu, přičemž bych já osobně o zpěvu ani nemluvil, spíš o jakémsi ševelení. Nicméně kamarádka Věra, která sem na stránky občas zavítá a která měla možnost vidět amadiny u mne, si jejich zpěv velmi chválí a líbí se jí. A neměl bych asi ani vynechat sice poněkud jakoby smutný, ale velmi hezký projev samců pásovníků dlouhoocasých. A mírně chrčivý, či jak to nazvat, ale jinak krásný je i projev pásovníků škraboškových.
Vámi jmenované zebřičky mohou být pro někoho svým zpěvem trochu protivné, zvláště, je-li jich více pohromadě.

Obecně ale asi platí, že se nedají astrildovití nazvat přímo zpěváky. Jejich projev je většinou tišší, než u jiných pěvců a lze jej přeslechnout. Já jsem vyjmenoval jen pár druhů, které se mi při sepisování této odpovědi vybavily. A pokud se připojí někdo další věřím, že bude mít jiné své favority.

Zdravím

M. Lifart

autor: Miroslav Lifart - vloženo: 12. 11. 2011 18:09 Citovat
►► [3] zpěv astrildů

Děkuju za odpověd. Zebřicky se mi fakt nelibi, ale zase jsou hezke jako ptaci. Ty dalsi astrildy jsem nikdy neslysel zpivat. Neni treba nekde na prodej CD, nebo DVD, kde by to bylo nahrany? Nebo treba nejaky stranky, kde jejich zpev je? :)

autor: Marcel - vloženo: 12. 11. 2011 19:39 Citovat
►► [4] zpěv astrildů

Jestli existuje nějaké CD, nebo DVD s nahraným zpěvem astrildovitých ptáků opravdu netuším. Možné to je. Ale stránky jsem jedny uložené měl. Bohužel je teď nemohu dohledat, ale pokusím se tak učinit ráno. ;) Jestliže je najdu, vložím sem odkaz.

Zdravím
M. L.

autor: Miroslav Lifart - vloženo: 12. 11. 2011 23:26 Citovat
►► [5] zpěv astrildů

Dobrý deň!
Spev vtáctva je napr. na stránke http://ibc.lynxeds.com a sú tam aj videá a fotky. Napr. Tigríček bodkovaný (Amandava amandava) http://ibc.lynxeds.com/…ava-amandava

Pozdravuje V. M.

autor: Vladimír Makovický - vloženo: 13. 11. 2011 08:59 Citovat
►► [6] zpěv astrildů

Dobrý den,
já jsem sice nenašel odkaz, kde jsem kdysi poslouchal astrilda rákosního a další astrildovité pěvce, ale přidávám tento odkaz -
http://ptaci.czweb.org/…u-zvuky.html
anebo navštivte www.youtube.com a zadejte heslo bird song. Uvidíte, že objevíte spoustu zajímavých videí.

Zdravím
M. L.

autor: Miroslav Lifart - vloženo: 13. 11. 2011 09:05 Citovat
►► [7] zpěv astrildů

Zdravím, je pravda že astrildové mají nejlepší poznávací znak zpěv.Chovám rýžovníky a již jsem se kolikrát setkal stím že si chovatel koupil na burze ptáčka stím že chce samičku a on mu doma jak se dostal do páru začal zpívat .Jinak jak tady někdo píše tak některé druhy astrildů nemají lidskému uchu pěkný lahodící zpěv.Ale nahrdí to krásou.:)

autor: Jan Přikryl - vloženo: 13. 11. 2011 09:58 Citovat
►► [8] zpěv astrildů

Dobrý deň!
Ešte doplním, že Dr. Deanna Dawson z US Geological Survey (USGS)začal robiť výskum s možnosťou spočítavania populácie niektorých druhov vtáctva pomocou záznamu ich spevu. Výskumníci zaznamenali spev vtákov pomocou štyroch mikrofónov. Tie v kombinácii spoľahlivých informácií a použitej výpočtovej techniky vyhodnocovali hustotu osídlenia v tej oblasti. Sú to ale druhy ktoré sa zdržujú pri zemi alebo v nízkych krovinách.
Táto metóda sa začala používať pre stres vtáctva spôsobenom ich odchytom do ornitologických sietí ale tiež v oblastiach ťažko prístupných. Metódu je tiež možné použiť v krajinách kde je menej skúseností s ich sčítaním.

Zdraví V. M.

autor: Vladimír Makovický - vloženo: 13. 11. 2011 11:25 Citovat
►► [9] zpěv astrildů

Dobry den,
dekuju vsem za odpoved, ale skoda ze ste nenapsali, ktery zpev se vam libi nejvic. Od ktereho astrilda. Jenom tak pro zajimavost.
Zdravim Marcel :)

autor: Marcel - vloženo: 13. 11. 2011 16:28 Citovat
►► [10] zpěv astrildů

Muj kamoš ma doma cizky ohnive a ti samci docela pekne zpivaji. Nejsou to myslim astrildi, ale je to drobotina, tak to sem asi patri no. :) A jeste me docela prekvapilo kdyz jsem je slysel, ze zpivaji docela casto a dlouho. :)
Mara

autor: Marek P. - vloženo: 18. 11. 2011 20:58 Citovat
Pro přidání odpovědi se musíte přihlásit.

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web