Partneři:

Zebřička pravděpodobně zlomená nožka

Dobrý podvečer,
v sobotu odpoledne jsem našel jednu zebřičku, která měla na nožce poranění, nevím jak veliké, ale krve na bidýlkách bylo docela dost (nechtěl jsem ji vyndávat abych jí ještě něco neudělal). Chodil jsem se na ni každých 30 minut koukat. Když jsem tam přišel poprvé, tak už byla krev na nožce zaschlá. Vyndal jsem bidýlka a důkladně je umyl. Včera a dnes jsem zpozoroval že zebřička má tu poraněnou nožku stále v pírkách u bríška a nemůže na ni stoupat ani s ní hýbat. Nožka je načernalá, ale nevím jestli to je od zaschlé krve nebo jestli odumírá. V jednom článku jsem se dočetl, že když nožka zčerná, tak odpadne sama od sebe. Je to pravda? Jestli je opravdu zlomená, co s tím mám dělat?
Děkuji předem všem co mi poradí.

Filip H.

autor: Filip Heinrich - vloženo: 21. 11. 2011 18:42 Citovat
►► [2] Zebřička pravděpodobně zlomená nožka

Dobrý večer,

je tomu pár let nazpět, co jsem řešil případ podobný tomu vašemu ve svém chovu. Predátor mi přes pletivo zaútočil na aratingy. Domnívám se, avšak zcela jist si tím nejsem, že jsem zde na fóru onen příběh již zmiňoval. Samice útok nepřežila a po pár dnech i přes odborný, profesionální zásah veterinárního lékaře zemřela. Blíže tématu se posouvá osud samce, kterému po ataku narušitele visela nožka na kusu tkáně a kůže. Nožka byla reponována a fixována v provizorní dlaze. Doufali jsme, že se se opět uchytí, nebo alespoň zůstane samci jako jakási nápomocná berlička, přirostlá k tělu. Jak se však samec zotavoval a jeho zdravotní stav se lepšil, začala mu dlaha na nožce překážet a uthrl si ji i s nožkou, která byla uvnitř. Nožka byla zčernalá, uschlá a neživá. Samci po té zůstal jen maličký kus pahýlu, který v současnosti ani nepoužívá jako oporu a naučil se žít zcela samostatně i bez nohy. Nožička Vaší zebřičky tedy s největší pravděpodobností po nějakém čase také upadne, nebo ji zebřička 'ztratí' sama, pakliže se dostala do podobné situace jako zmiňovaný samec aratingy. V nastálé situaci bych však doporučil neprodleně navštívit veterinárního lékaře. V příspěvku výše zmiňujete velkou ztrátu krve, pozorovatelnou na bidýlkách uvnitř voliéry. Je třeba si uvědomit, že krevní oběh tak malého ptáčka, jako je zebřička je mnohonásobně menší, než oběh náš, lidský. Tudíž ztráta krve pro člověka zanedbatelná, může pro zebřičku znamenat ztrátu velké části objemu krve. Veterinární odborník zhodnotí stav a udělá co bude možné. Problémem, se kterým se možná setkáte bude, že takováto návštěva bude nejspíše řádově převyšovat cenu ptáčka. Je to však nesrovnatelná investice v porovnání s pocitem, že by ptáček pro to, že mu nebyla poskytnuta potřebná péče, zemřel.
Přeji co nejrychlejší rekonvalescenci s co nejmenšími následky.

S pozdravem
Lukáš Procházka.

autor: Lukáš Procházka - vloženo: 22. 11. 2011 20:05 Citovat
Pro přidání odpovědi se musíte přihlásit.

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web