Partneři:

Amadína gouldová nezvyčajné správanie sa samičky

Kúpil so modrú samičku,krúžkovaná 2010, import z´Talianska po mesiaci pozorujem samička ma strach,bojí sa pri výmene vody a krmiva lieta splašene.Pozoroval som ju akoby niekedy nevedela udržať rovnováhu, no normalne príma potravu,ozobáva klaskove proso.Dal som jej teraz viac vitamínov (Sera mineral do vody cca 3-4kvapky do napájačky)vie mi nikto poradiť čo by som mal ešte urobiť. Je to mladá samička a nerád by som o nu prišiel. Juščík

autor: Jan Juščík - vloženo: 29. 11. 2011 15:13 Citovat
►► [2] Amadína gouldová nezvyčajné správanie sa samičky

Dobrý večer!
Zmena je najčastejšou príčinou stresu. Má charakter krátkodobý alebo môže pretrvávať dlhodobejšie. Americkí vedci dokonca zistili, že niektoré jedince s vyššou hladinou stresových hormónov v krvi majú väčší úspech pri párení a lepšie sa starajú o mláďatá. Všeobecne sa ale predpokladá, že vysoká hladina glukokortikoidov, čiže stresových hormónov, v krvi sa často považuje za ukazovateľ zlého stavu jedinca, ktorý má malý úspech pri párení. Pokiaľ máte samičku, ktorá bola zvyknutá na chov v priestrannej voliére a v súčasnosti je v metrovej bedňovej klietke je to veľká zmena. Doporučujem v krmive pridávať vitamín B aby sa z toho stresu nevyvinula strata koordinácie pohybu s krútením hlavou. Vhodné by bolo vytvoriť samičke zákutie z konárikov alebo umelých kvetov. Čo najmenej ju rušiť a mierne zvýšiť teplotu, ktorá podporuje imunitu. Záleží v akom prostredí samičku chováte. Plaché vtáky majú v krvi najväčšie množstvo škodlivých kyslíkových toxínov, ktoré najťažšie znášajú, a tak prežívajú väčší oxidatívny stres než iné jedince.
Neofóbne vtáky, ktoré sa boja nových vecí, môžu prežívať vo väčšej miere oxidatívny stres a skôr uhynúť.
Zdraví V. Makovický.

autor: Vladimír Makovický - vloženo: 29. 11. 2011 19:49 Citovat
►► [3] Amadína gouldová nezvyčajné správanie sa samičky

Dobrý den!
Skúsim pridať vitamín B a potom sa prihlásim, zatiaľ dakujem za radu.Juščík

autor: jan juščík - vloženo: 01. 12. 2011 13:47 Citovat
►► [4] Amadína gouldová nezvyčajné správanie sa samičky

Dobrý deň!
Už dva týždne pridávam do vody vitamín B, a stav sa nezlepšil. Samička na bidielku balancuje a je veľmi plachá . Potrvu príima,klasok aj z krmitka. Juščík

autor: jan juščík - vloženo: 15. 12. 2011 06:07 Citovat
►► [5] Amadína gouldová nezvyčajné správanie sa samičky

Dobrý deň!
Je ešte možné pridávať napr. rozdrvený B-komplex (Stress Management B - Complex) do gritu. Niektoré zdroje uvádzajú až 23 druhov vitamínov v komplexe skupiny B (http://www.jamiesonvitamins.sk/tag/stres/). Proti stresu je pre obsah B vitamínu u chovateľov využívaný aj Promotor L a s podobným zložením prípravok AMINOSOL. Doporučujem si prečítať aj diskusiu http://www.amadina-gouldove.com/…-smz-liquid/.
Tiež sa o strese a prípravku pre uvoľnenie proti stresu diskutovalo na http://www.amadina-gouldove.com/…oford-a-duf/. O strese u vtáctva sa píše aj na http://papousci.chovzvirat.com/…u-ptaku.html .
To je ale len moje tipovanie a pokiaľ ja som mal prípad balancovania amadiny Gouldovej na bidielku bez vytáčania hlavy bolo to krátkodobé pri znáške vajca. Možno je to spôsobené úplne iným faktorom, prípadne geneticky prenášané.

Spoločnosť pre endokrinológiu BES v Harrogate sa zaoberá ako životné prostredie ovplyvňuje ďalší vývoj vo vtáčej fyziológii, zdraví a prežití. Expozícia stresujúcej udalosti čoskoro po narodení má významný vplyv na rad fyziologických reakcií a správania v neskoršom živote. Pod vedením Dr. Karen Spencer z University of Glasgow používa k tomu zebričky ako model pre štúdium účinkov stresu v ranom veku.
Kortikosterón je hlavný hormón produkovaný vtákmi v reakcii na stres. To spôsobuje rad zmien v správaní a fyziológii, pomáha vtákovi sa vysporiadať so stresovými podnetmi.
Vtáky, ktoré boli vystavené zvýšenému kortikosterónu už v mladosti ukázali rôzne fyziologické reakcie na stres v dospelosti.
Pozdravuje V. Makovický.

autor: Vladimír Makovický - vloženo: 15. 12. 2011 07:30 Citovat
►► [6] Amadína gouldová nezvyčajné správanie sa samičky

Dobrý deň,

Nakoľko s týmto prípadom sa snáď stretol každý chovateľ amadín, rovnako to bolo i u mňa. Vtáky v chove boli v dobrom stave no tento problém sa objavoval sporadicky , a to hlavne pri mladých jedincoch do jedného roka. No , ale k veci podobne ako Vy sám p. Juščík som využil všetky možné dostupné spôsoby podania prípravkov no nič nepomáhalo , a tak som začal písať aj zahraničným chovateľom a dospel som k zaujímavému poznatku. Amadiny ako vtáky všeobecne , či už v domovine , ale i v zajatí sú veľmi stresové a s tým súvisí i oslabenie jedinca. Oslabenie jedinca má priamu súvislosť na jeho imunitu a tým pádom náchylnosť na choroby. A teraz príde to gro veci mladý jedinec do jedného roka je veľmi vnímavý na prostedie zmeny a podobne niekedy chovateľ ani nevie, že jedinec v oslabení imunity prekoná vírovú chorobu no následky sa prejavia neskôr. Konkrétne mám na mysli vírové choroby, ktoré napadajú mozog a nervový systém. Čiže Vaša amadina určite prekonala niečo podobné no príznaky sú chronické a vo väčšine prípadov neliečiteľné. Poškodenie premostenia časti mozgov a hlavne ich vírové poškodenie sa prejavuje u jedinca zlou orientáciou , vytáčaním hlavy, stratou rovnováhy a podobne. Je skutočne iba na Vás ako sa rozhodnete a nakoniec rada, tomuto sa dá však nie úplne ale vo veľkom rozsahu predísť podávaním mutavitu , čím sa zníži, a to radikálne výskyt motorických problémov u amadín. O podávaní vitamínov. prípravkov Vám už poradil p. Makovický , čiže problém sa musí riešiť už skôr.

S pozdravom veľa úspechov,

autor: Branislav Zajac - vloženo: 15. 12. 2011 08:53 Citovat
►► [7] Amadína gouldová nezvyčajné správanie sa samičky

Dobrý deň,
Po prečítaní článkov od p.V.Makovického a p.B.Zajaca som došiel k záveru že sa u tejto samičky jedná o(dedičnú nervovú poruchu,alebo o silne spôsobený stres)ak by to bol stres budem aj nadalej podávať samičke B vitamín
( B komplex)vo vode môžno pomôže aj zvýšenie minerálov rozpustené vo vode. Skúsim zohnať aj smz- liqid .Ak sa však bude jednať o dedičnú chorobu tu asi nepomôže nič (samička bola dovezená z Talianska). Juščík

autor: jan juščík - vloženo: 16. 12. 2011 13:39 Citovat
Pro přidání odpovědi se musíte přihlásit.

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web