Partneři:

vosi hnizda

Dobry den, objevil jsem ve voliere 2 vosi hnizda. V lete jsem si jich vubec nevsiml. Vosy v nich ted nejsou, jsou prazdne, ale chtel bych se zeptat, jestli se vosy vraci do starych hnizd, nebo jestli si budujou nove? Nechtel bych aby se mi az bude teplo vratily do voliery. :/ Dekuji za vsechny rady Mara

autor: Marek P. - vloženo: 04. 12. 2011 11:32 Citovat
►► [2] vosi hnizda

Dobrý den Marku,

v souvislosti s Vašim dotazem jsem zapátral na internetu a vyštrachal tento: http://www.priroda.cz/lexikon.php?… velice zajímavý článek právě o vose obecné. I přes to, že se nenacházíme na entomologickém fóru a tento odkaz se tedy může na první pohled zdát poněkud zcestný, bych si dovolil doporučit a předložit tento článek k přečtení ve volném čase i ostatním návštěvníkům tohoto webu, kteří se rádi přiučí a získají nové informace i z jiného odvětví.
Zpět ale k Markově otázce, v článku se přímo píše, že vosy staví striktně jednoletá hnízda, do kterých se už více nevrací. Já bych ale raději stará hnízda zlikvidoval. Nevím, zda - li je to příhodným místem, nebo mají vosy k následujícímu sdělení jiný důvod, ale v trámoví krovů naší kůlny si staví hnízda už takřka pravidelně každý rok. Respektive stavěly, do doby, než jsme je všechna zlikvidovali.
Nemáte - li tedy vosí hnízda ve voliéře jako nějaký estetický prvek, asi bych je odstranil, aby vosy nelákalo si postavit nové hnízdo někde v blízkosti těch stávajících. Nakonec ani zkušenost s likvidací plně osídleného vosího hnízda nacházejícího se v těsné blízkosti voliéry, kterou jsem si prožil o letošních prázdninách bych nikomu nepřál. Takže bych vosy nyní, když jsou jejich obydlí prázdná, vystěhoval z voliéry a doufal v klidnou nadcházející sezónu.

S pozdravem
Lukáš Procházka.

autor: Lukáš Procházka - vloženo: 04. 12. 2011 17:55 Citovat
►► [3] vosi hnizda

Ahoj,
mně se taky vosy vracely. Ne do toho samého hnízda, ale postavily si ho třeba kousek vedle. Jak doporučuje Lukáš, staré hnízda odstranit radši.

Pěkný večer Věra

autor: Věra Š. - vloženo: 04. 12. 2011 18:24 Citovat
►► [4] vosi hnizda

Ahoj, dikec za perfektni odpovedi. Dam ty prazdny hnízda hned pryč. Jenom me stve, ze jsem si vos v lete vubec nevsiml. Ani tatka ani bracha kterych jsem se taky ptal si niceho nevsimli. Vidim ze musim vic davat pozor no. ]:->

autor: Marek P. - vloženo: 07. 12. 2011 18:08 Citovat
Pro přidání odpovědi se musíte přihlásit.

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web