Partneři:

úhyn

Jedno mladé ze 3 jsem dnes ráno našel mrtvé, už včera se mi nezdálo mělo moc velké bříško, chtěl bych poradit zda mám vyčistit budku nebo to nechat přirozeně, ostatním se vede dobře.Uhynulo to nejmenší, včera vážilo 47g vek 4 týdny,další mají 74g a 52g.DÍK

autor: Miroslav Vesely - vloženo: 28. 12. 2011 09:48 Citovat
►► [2] úhyn

Dobré dopoledne,

ve Vašem sdělení chybí informace o druhu papouška o který se jedná. Je pak poněkud nesnadné dělat další závěry a soudy. Sám za sebe si troufám tvrdit, že vyčištěním budky nic nepokazíte. Uvádíte zde hmotnosti mláďat, z čehož usuzuji, že rodiče jsou zvyklí na odebírání mláďat z budky, tudíž by snad neměly nastat žádné problémy spojené s čištěním budky.
Celé čištění bych však bral pouze jako nutnou prevenci, protože bez pitvy uhynulého mláděte můžeme jen stěží odhadovat příčinu jeho smrti. Nakonec za ni nemusí vůbec nést vinu možní paraziti v podestýlce budky, ale třeba jen rodiče přestali krmit, což se u mladých párů někdy stává. Ale opět se vracím k první větě mého příspěvku. Neuvedl jste žádné podrobnosti o chovaném druhu ani chovném páru, takže výše psané řádky jsou pouhými polemikami.

S pozdravem
Lukáš Procházka.

autor: Lukáš Procházka - vloženo: 28. 12. 2011 11:16 Citovat
►► [3] úhyn

Jedná se o Kakarika, rodiče jsou zvyklí že mladé vezmeme do ruky.

autor: Miroslav Vesely - vloženo: 28. 12. 2011 11:27 Citovat
►► [4] úhyn

Znovu Vás zdravím.

V tom případě bych budku vyčistil, už jen z důvodů, jak se říká, klidného spánku. Ale jak bylo řečeno výše, problém nemusí být zákonitě v podestýlce. Rodiče mohli přestat krmit, mohlo dojít k nějaké infekci ve volátku, nebo mohlo být mládě prostě jen slabé. Takovýchto možných teorií bychom mohli vyřknout celé řady, ale k té správné bychom se bez odborné pitvy provedené veterinárním lékařem jen těžko dobrali.

S pozdravem
Lukáš Procházka.

autor: Lukáš Procházka - vloženo: 28. 12. 2011 11:38 Citovat
►► [5] úhyn

Mladé jsem vyfotil ale nevím zda se to hodí dát sem tu fotku

autor: Miroslav Vesely - vloženo: 28. 12. 2011 11:42 Citovat
►► [6] úhyn

Samozřejmě dát sem foto by mohlo být ku prospěchu věci. Z fotografie lze vypozorovat mnohem více věcí než z verbálního popisu. Obávám se však, že i přes to se zde žádného uspokojivého soudu nedobereme. Takovouto věc je schopen spolehlivě zhodnotit a posoudit pouze veterinární lékař. Zkuste sem ale foto vložit a třeba se zde najdou chovatelé, kteří se s podobnou situací již setkali a podělí se s námi o jejich zkušenosti, rady, postřehy.

S pozdravem
Lukáš Procházka.

autor: Lukáš Procházka - vloženo: 28. 12. 2011 12:08 Citovat
►► [7] úhyn

toto je fotka uhynulého ptáčka Kakarika,již včera jsem si všiml na bříšku tmavý flek a dnes je bříško celé tmavé

Přílohy:

autor: Miroslav Vesely - vloženo: 28. 12. 2011 13:17 Citovat
►► [8] úhyn

Dobrý večer,

sám bohužel nejsem schopen z fotografie určit příčinu úmrtí. Mrzí mě, že se do diskuse nezapojilo více účastníků, jistě bychom pak shromáždili více postřehů, které by snad k výsledku dopomohly. Ze svého úhlu pohledu vidím prázdné volátko. Napadá mně tedy znovu varianta s nekrmícími rodiči.

Lukáš Procházka.

autor: Lukáš Procházka - vloženo: 28. 12. 2011 19:44 Citovat
►► [9] úhyn

Tuto obavu jsem měl již když se narodilo, bylo mnohem menší než ostatní a postupem času se silnější rychleji probojovali ke stravě, je možné do budoucna předejít tomuto tím že by jsem dal silnější kusy ven z budky aby se o ně staral samec a slabší nechal s maminou nebo jen dokrmovat kapátkem.Díky za poznatky, jsem rád že se můžu odělit.

autor: Miroslav Vesely - vloženo: 28. 12. 2011 19:52 Citovat
►► [10] úhyn

Těžko říci, jak se této situaci spolehlivě vyvarovat. Mladí rodiče někdy vlivem své nezkušenosti a neúplně vyvinutého mateřského pudu mláďata opouštějí. Zpravidla se to v následujícím roce lepší a odchovávají spolehlivěji.
Vzniklou situaci bych ale určitě napříště neřešil tak, jak navrhujete výše. V případě, že by se toto ponechání nejmladšího mláděte napospas vyhladovění opakovalo bych jej doporučil odebrat k umělému dokrmení. Sám jsem byl podobné situaci před pár lety vystaven, když mi rozely pestré přestaly po několika dnech krmit mláďata. Já bohužel tenkrát přišel, jak se říká, s křížkem po funuse. Dvě ze tří mláďat již byla mrtvá. Poslední jsem se tehdy rozhodl dokrmovat. Je tomu zde na webu věnován i krátký článek a to zde: http://www.amadina-gouldove.com/…_odchov.html . Stejné problematice se věnovala i paní Věra Procházková, která s námi pravidelně sdílí své zkušenosti a poznatky z chovu, její článek je k shlédnutí ve stejné sekci, zde: http://www.amadina-gouldove.com/…i_korel.html .
Tento způsob záchrany je asi ten nejjednodušší. Odstraňovat při každém krmení zbylá silnější mláďata z budky by bylo časově velmi náročné a úspěch by stejně nebyl zaručený.
Doufám, že Vám přiložené články pomohou.

S pozdravem
Lukáš Procházka.

autor: Lukáš Procházka - vloženo: 29. 12. 2011 11:23 Citovat
►► [11] úhyn

Dobrý den,
také bych raději stejně jako Lukáš odebrala slabší mládě na dokrmení, než odstraňovat ty silnější v době krmení. Mohlo by se třeba i stát, že by je rodiče mohli odmítat. Osobně v době odchovu se snažím moc rodiče nerušit. Každý pár je jiný a některým nevadí, když jim lezu do budky, jiné páry jsou hodně nervozní. Péče o papoušky je na místě, ale nic se nemá přehánět a podle mně by se převážná část péče měla nechat na rodičích.

Pěkný večer Věra :)

autor: Věra Š. - vloženo: 29. 12. 2011 19:32 Citovat
►► [12] úhyn

Děkuji vám všem za rady moc mi to pomohlo, také nerad lezu do budky ale dnes jsem musel trochu více abych zjistil jak jsou nakrmená další 2 zbylá mláďata, ráno to nevypadalo moc dobře volátka byla prázdná i když dostali míchanici, začal jsem studovat dokrmování, mezitím chtěl sameček ven tak lítal po bytě,také jsem častěji nahlížel do budky jak se cítí mrňata,odpoledne se i samička přidala k letu po bytě, myslím že si potřebovala orazit protože večer měli mrňata volátka plné tak je to dobré, klec jsem včera vyčistil bez problémů (pro jistotu).Teď jsem připraven i na problém s krmením ,snad to nebudu potřebovat, moc jste mi pomohly díky,díky.M

autor: Miroslav Vesely - vloženo: 29. 12. 2011 22:42 Citovat
►► [13] úhyn

Dobrý den,
také jsem nalezl polomrtvé mládě kakariky v budce s podobným vybarvením břicha. Pitvu jsem nedělal, ale připadalo mi to na vnitří zranění (protržení střev). Ostatní mláďata vylétla z budky v dobrém stavu a u známého i odchovali.
Emil.

autor: Emil Škoda - vloženo: 30. 12. 2011 12:46 Citovat
Pro přidání odpovědi se musíte přihlásit.

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web