Partneři:

Spol. snášenlivost papoušků nádherných

DObrý den

Rád bych začal s chovem 1 páru papouška nádherného a mám dotaz na zkušenější chovatele. Je možno tento druh chovat v jedné voliéře s ostatními menšími papoušky (např. neofémy)?
Rozměry venkovní části voliéry cca 2,5 x 1,5 x 2 m, vnitřní část 1,7 x 1 x 2 m (d x š x v). Děkuji za odpověď a radu.

Milan

autor: Milan V. - vloženo: 15. 01. 2012 12:59 Citovat
►► [2] Spol. snášenlivost papoušků nádherných

Dobré odpoledne,

vzhledem k tomu, že nejsem chovatelem papoušků nádherných, nemohu poskytnout radu ověřenou mými vlastními zkušenostmi z vlastního chovu, dovolím si zde ale citovat část textu z článku věnovaného právě papouškovi nádhernému, který je umístěn na tomto webu. Mirek Lifart tam tehdy vyzval a požádal chovatele, aby aby vyvrátili, či potvrdili fakt snášenlivosti těchto papoušků a tedy i možnost společného chovu. K našemu nadšení se jeden vskutku ozval a jeho sdělení si můžete přečíst zde: ''Při mnoha návštěvách u chovatelů jsme mohli papouška nádherného často pozorovat. Jistě byl pro nás velmi zajímavý poznatek, kdy všichni chovatelé beze zbytku chovali tohoto papouška vždy v páru na jednu voliéru. Nikde jsme si tak nemohli ověřit informaci z literatury, která popisuje papouška nádherného jako snášenlivého vůči ostatním druhům papoušků ( Verhallenová ). Dlužno dodat, že uvedená autorka zmínila společný chov především s ostatními o b r a n y s ch o p n ý m i druhy. Žádný z navštívených chovatelů však nemínil ze zcela zjevných důvodů zjišťovat, který z druhů je obranyschopný a tak tyto papoušky chovali způsobem, který jsme již zmínili výše. Byli bychom rádi, kdyby se nám ozval chovatel, který tyto papoušky chová spolu s jinými druhy a podělil se s námi a návštěvníky stránek o svou zkušenost s takovým chovem.

Na výše uvedenou výzvu se nám ozval chovatel pan Pavlečka, který nás upozornil na chov pana Ošmery. Tento chovatel chová papoušky nádherné v jedné voliéře společně s křepelkami a holoubky diamantovými. Tento postřeh nám tedy vyvrátil informaci paní Verhallenové, která píše o chovu těchto papoušků pouze s druhy, které by byly schopné se ubránit v případné potyčce. Chybí nám sice informace, v jak velké voliéře jsou tyto druhy společně chovány, nicméně si lze jednoduše dovodit, že nepůjde o voliéru malých rozměrů. Na malém prostoru by takový chov velmi pravděpodobně nebyl možný.

(vloženo dodatečně 6. října 2008 ) ''
K tomuto sdělení snad není co dodat. Otázkou pak je, jak by se výše zmiňovaní papoušci nádherní snášeli právě s neofémami. Já sám bych měl obavu z agresivity samců v době hnízdění a toku. Nechci však vyvracet možnost bezstarostného odchovu obou párů.
Odkaz na celý článek je zde: http://www.amadina-gouldove.com/…adherny.html .

S pozdravem
Lukáš Procházka.

autor: Lukáš Procházka - vloženo: 15. 01. 2012 15:19 Citovat
►► [3] Spol. snášenlivost papoušků nádherných

Děkuji, pravděpodobně to vyzkouším, přinejhorším bude pokus-omyl :)

autor: Milan V. - vloženo: 15. 01. 2012 19:41 Citovat
►► [4] Spol. snášenlivost papoušků nádherných

Dobrý večer,
ačkoliv nejsem chovatelem papoušků, jedna malá poznámka. Na experimentování formou pokus omyl si pro jistotu udělejte dostatek času. Je potřeba papoušky sledovat a v případě nutnosti mít možnost co nejdřív zasáhnout. Někdy totiž mohou mít takové pokusy velmi neblahé následky. Předpokládám ale, že to dobře víte. Nicméně nedalo mi, abych to zde nezdůraznil.

Hodně zdaru v chovu, zdravím

Miroslav Lifart

autor: Miroslav Lifart - vloženo: 15. 01. 2012 20:17 Citovat
►► [5] Spol. snášenlivost papoušků nádherných

Taky bych to zkousel hodne opatrne. Clovek nikdy nevi co se muze stat. Mara

autor: Marek P. - vloženo: 15. 01. 2012 20:45 Citovat
►► [6] Spol. snášenlivost papoušků nádherných

Dobrý den

Pochopitelně, že pokud to vyzkouším, vezmu si týden dovolené a nehnu se od voliéry - velmi nerad bych způsobil zranění nebo silné trauma slabším ptákům.

Děkuji za reakce.

Milan

autor: Milan V. - vloženo: 16. 01. 2012 07:18 Citovat
►► [7] Spol. snášenlivost papoušků nádherných

Vážení chovatelé, chovám papoušky od listopadu 2009 ve venkovní voliéře o rozměrech 4x2x2.5m. Voliéru jsem
osadil Papoušky nádhernými jeden pár, Korely 1 pár,
Zebřičky 5 párů. Holoubek diamantový 2 páry, Křepelka čínská
1 pár. Neoféma tyrkysová 1 pár.
Nádherní hned v roce 2010 vyvedli 3 mladé přesto že sameček ani nebyl na 100 % vybarvený. Sameček nádherný nikomu neubližoval pouze, když nekterý cizí pták sedl na bidlo budky nádherných,dal mu na jevo, že je to jeho budka.
Zebřičky hnízdili bez problému včetně křepelek.
Během roku jsem ještě přidal párek mladých kouřáků a asi
12 ks Rýžovníků.
V roce 2011 nádherňáci opět vyvedli mladé bez problémů.
Korely měli 2x po 4 mladých.Rýžovníci cca 3 páry zahnízdili
s cca 2-6 mladými.Holoubci hnizdili 4x po 2 mladých.
Ve voliéře vládl všeobecný klid. Čekám s napětím
co vyvedou Kouřáci letos. Můžu říct, nemám mezi ptákama
v této voliéře problémy.
Mám ještě jednu společnou voliéru a o té Vám povím až jak
letos dopadnu.
Zdraví Pavel Mašek -příště pošlu foto máte li zájem.

autor: Pavel Mašek - vloženo: 22. 01. 2012 21:29 Citovat
►► [8] Spol. snášenlivost papoušků nádherných

Dobrý den pane Mašku,

vřelé díky za věcné a užitečné informace. Velmi si ceníme, když v diskusi zazní i takovéto příspěvky, podložené osobní, praktickou zkušeností. Samozřejmě že také oceníme, pokud se s námi budete chtít podělit o několik fotografií z Vašeho chovu.
Je tu také možnost tyto fota prezentovat ve fotogalerii, kde si můžete založit vlastní složku, do které se fota umístí a jsou pak volně přístupná k nahlédnutí všem návštěvníkům. Jsem si jist, že tyto obrázky pak určitě budou nejednomu nadšenci skvělou inspirací.

S pozdravem
Lukáš Procházka.

autor: Lukáš Procházka - vloženo: 24. 01. 2012 12:11 Citovat
►► [9] Spol. snášenlivost papoušků nádherných

I já jako původní tazatel velmi děkuji panu Maškovi, přesně tohle jsem potřeboval - jestli má někdo osobní zkušenost. Myslím, že jste neodpověděl pouze mě, ale mnoha dalším chovatelům. Též velmi děkuji za nabídku fotografií, pokud Vám to nedělá problém, můžete mi nějakou zaslat i na můj e-mail dareck@seznam.cz.
Ještě jednou děkuji za radu

S přáním příjemného dne

Milan V.

autor: Milan V. - vloženo: 28. 01. 2012 19:10 Citovat
►► [10] Spol. snášenlivost papoušků nádherných

Posílám pár slíbených fotek z mého chovu.
Zdraví Pavel Mašek

Přílohy:

autor: Pavel Mašek - vloženo: 31. 12. 2012 22:57 Citovat
Pro přidání odpovědi se musíte přihlásit.

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web