Partneři:

krmení mladých zebřičky pestré

Dobrý den,našla jsem na netu Vaše stránky které mě velice zaujali a obracím se na Vás s prosbou poradit mi. Nevím co dělat, když mi zebřičky nekrmí mladé? Mám už zebričky nějakou tu dobu a nikdy se mi to nestalo že by se nestarali o mladé.V loni mi bohužel postupně párek zemřel, tak jsem si pořídila nový, vajíčka sice snáší o 106, ale mladé nikdy nevychovají..nekrmí je. Může to být že pár je ještě mladý a nemá zkušenosti..nebo? Je nějaká šance že začnou s krmením?Děkuji za odpověd.

autor: Andrea - vloženo: 22. 01. 2012 09:59 Citovat
►► [2] krmení mladých zebřičky pestré

Dobry den,
par je prilis prebuzeny (premotivovany) proto mladata nekrmi. Jakmile se zbavi puvodni snusky ihned zacne s novou. Paklize matetento problem, odeberte jim budku na mesic az dva a po tusobu jim upravte krmnou davku, aby neosahovala vajecnou michanici ani zadne na bilkoviny bohae krmivo.
Po teto dobe znovu dejte budky a s krmenim budte velmi opatrna. Jelikoz jsou zebricky natolik domestikovane a spousta chovatelu je drzi na suchem prosu, v pripade podani cehokoiv navic jsou velmi motivovani.
S pozdrvem Smidla
smidla@smidla.eu
http://smidla.eu

autor: Miloš Haška - vloženo: 22. 01. 2012 12:11 Citovat
►► [3] krmení mladých zebřičky pestré

Děkuji za radu p. Smidla. Ano je to přesně jak píšete, snáší stále, jako "nosnice". Co se krmení týče, vaječnou míchanici jim dávám pouze když začnou snášet vajíčka, jinak ji nedávám. Dostávají směs prosa, lesknice atd., milují salát. okurky, jablíčka...vše dělám stejně jako u předchozího páru, tam se mi podařilo odchovat asi 25 mladých, ale tento nový pár bohužel nic. Vajíčka vysedí, ale mláďata do 2-3 dnů uhynou. Zkusím ale vaší radu, snad to pomůže.Když vidím ta holátka je mi jich u předem líto.
Díky moc.

autor: Andrea - vloženo: 22. 01. 2012 13:20 Citovat
►► [4] krmení mladých zebřičky pestré

Dobrý den,
zcela souhlasím s panem Smidlou, pokud by Vám zebřičky snášeli i po odebrání budky a omezení krmení, podívejte se na můj předchozí příspěvek -zebřičky a pohlavní pud. Dalším řešením je zkrácení světelného dne nebo oddělení samce a samice. Doporučila bych odpočinek od snášení minimálně na 3 měsíce( po tuto dobu jim zajistit dostatek vápníku- tj. drcené vyvařené vaječné skořápky), protože snášení vajec zebřičky hodně vyčerpává a pokud se jednalo o několik snůšek hned za sebou.....
Zdravím Ježíková

autor: Helena Ježíková - vloženo: 22. 01. 2012 19:31 Citovat
►► [5] krmení mladých zebřičky pestré

Andrea :

Děkuji za radu p. Smidla. Ano je to přesně jak píšete, snáší stále, jako "nosnice". Co se krmení týče, vaječnou míchanici jim dávám pouze když začnou snášet vajíčka, jinak ji nedávám. Dostávají směs prosa, lesknice atd., milují salát. okurky, jablíčka...vše dělám stejně jako u předchozího páru, tam se mi podařilo odchovat asi 25 mladých, ale tento nový pár bohužel nic. Vajíčka vysedí, ale mláďata do 2-3 dnů uhynou. Zkusím ale vaší radu, snad to pomůže.Když vidím ta holátka je mi jich u předem líto.
Díky moc.

Dobry vecer,
pokusim se jeste odhadnou proc u puvodniho paru vse fungovalo a u noveho ne. Vas puvodni par byl na Vasi peci zvykly. Tento novy par ji bere jako naprosty nadstandard.
To mate tak. Ja chovam guldy, tak to budu popisovat na nich, ale predpokladam ze naprosto stejne to bude fungovat u vetsiny astrildu zebricky nevyjimaje. Precel jsem si neco literatury, zjisil co aj ak na netu, dal ptaky od kleci a cekal. Z pocatku problemy se snasenim. Vyresilo se. Ptaci snesli vajicka, sedli a vysedeli. Pak nekrmily nebo primo vyhazovali z hnizda. Delal jsem vse jak je tu popisovano na jinych mistech. I vyse zminene problemy jsou zde na jinem miste probirany.
Pak jsem si jel pro nekolik ptaku primo k Markovi Buranskemu. Trochu jsme si popovidali a svete div se, spousta veci mi doslo.
Pokud budu ptaky drzet mimo hnizdni sezonu na suche smesi a jednou dvakrat tydne jimdam vajecnou, ptaci toto pojmou jako standard. Pred hnizdni sezonou jim pridate klicene zrni, vajecmou pravidelne a sem tam i toho cervika. Toto ptaci berou jako naprosty luxus a jsou prebuzeni. Ani vysazeni po zasednuti na snusku je jiz vetsinou nezastavi, nevic vajecnou zacnete podavt hned jak se mladi vylihnou. Takze problem.
Rozdelil jsem pary, zacal PRAVIDELNE podvata prumyslove vyrabenou vajecnou, drcene lastury maji stale a maji navic mineralni blok. Po nekolika mesicich, nevim presne kolik ale vic nez dva jsem ptaky opet dal do kleci hnizdit. Stale to stejne krmeni. Zande oddelavani vajecne, nic. Ptaci maji mlade a problemy s nekrmenim a vyhazovanim nejsou.
At si to kazdy prebere jak chce, nejlip at si z toho veme to co se mu hodi a zbytek treba ani necte ;)
S pozdravem Smidla
smidla@smidla.eu

autor: Miloš Haška - vloženo: 22. 01. 2012 23:02 Citovat
►► [6] krmení mladých zebřičky pestré

Děkuji i Vám paní Ježíková.Pokusím se vyzkoušet vše co půjde, nechtěla bych je dávat pryč. Přeci jen už jsem si na ně zvykla. Krom toho krmení si myslím že si rozumí, poctivě se střídají na zahřívání, stavění hnízda a i tak se k sobě mají, nepozorovala jsem nic negativního.Co se toho vápníku týče, mám v kleci na stálo přidělanou sépiovku, kterou taky hodně ozobávají, hlavně pak samička při snůšce vajíček.Budu tedy doufat,že se mi to nakonec podaří a budu mít úspěch. Ještě jednou díky za rady.

autor: Andrea - vloženo: 22. 01. 2012 23:03 Citovat
►► [7] krmení mladých zebřičky pestré

Dobrý den,
zebřičky Vám ozobávají sepiovou kost? Tak to ty moje jsou asi nějaké rozmazlené, protože nezvládnou ani okurku, pokud není najemno nakrájená.
Držím palce, ať se zebřičky umoudří, pryč je určitě nedávejte, v nejhorším je stačí na chvíli oddělit :). Jezi

autor: Helena Ježíková - vloženo: 23. 01. 2012 21:56 Citovat
►► [8] krmení mladých zebřičky pestré

Dobrý den, mám párek zebřiček, který zahnízdil.. Mají 4 vajíčka (poslední snesla samička 19. ledna)... Vše je v pořádku, střídají se v sezení a hnízdo neopouštějí (jen střídavě na jídlo a koupel) .. pokud počítám dobře tak dneska je to 15. den ... Včera jsem se vajíčka opatrně prosvítila baterkou a jsou tam takové červené žilky... Zdá se mi to už dost těch 15 dní, mám počkat ještě do neděle (5. února) jestli se něco vyklube?:O :(

autor: Sára Hamilton - vloženo: 03. 02. 2012 14:30 Citovat
►► [9] krmení mladých zebřičky pestré

Dobrý večer,
buďte ještě chvíli trpělivá. Je docela možné, že jste si špatně poznačila datum, nebo ptáci nasedli na vajíčka v jiném termínu. Jestliže jste viděla žilky, mělo by být vše v pořádku. Odumřelé zárodky vypadají trochu jinak.

Zdravím
Miroslav Lifart

autor: Miroslav Lifart - vloženo: 03. 02. 2012 19:19 Citovat
►► [10] krmení mladých zebřičky pestré

Dobrý den, opravdu jsem si vše pečlivě zapsala.. 19. ledna (ve čtvrtek) snesli poslední 4. vajíčko. Když počítám od pátku 20. ledna, tak je to dnes již 16 dní (vím ale že na vajíčkách seděla už od čtvrtka).. Myslím si že už z toho nic nebude.. Mám tedy vajíčka odstranit? Sameček dokonce začal hnízdo bořit.. Děkuji za odpověď.

autor: Sára Hamilton - vloženo: 05. 02. 2012 12:32 Citovat
►► [11] krmení mladých zebřičky pestré

Dobry den,
to ze se ptaci zdrziji v hnizde jeste neznamena, ze zasedli. Muzou jen udrzovat adekvatni teplotu vajec.
Nekdy zasednou pevne treba az druhy treti den po dokonceni snusky.
Nicmene pokud si chcete byt jista, pouzijte malou tuzkovou bateresku na led diodu a prosvitte vajicko. Odumrele zarodky poznate okamzite a pokud si nebudete jista, radeji chvili vyckejte.
Je dobre si rict, ze ptaci si umeni poradit sami, takze pokud jsou vajicka jiz mrtva, oni je odstrani sami. Budto je zasetelou, nebo je vyhodi.
S pozdravem Smidla
smidla@smidla.eu

autor: Miloš Haška - vloženo: 05. 02. 2012 13:43 Citovat
►► [12] krmení mladých zebřičky pestré

Dobře, děkuji, ještě tedy počkám..:)

autor: Sára Hamilton - vloženo: 05. 02. 2012 15:34 Citovat
►► [13] krmení mladých zebřičky pestré

Dobrý den,
svou odpověď jsem samozřejmě nemyslel tak, že byste zcela jistě zaznamenala datum nasednutí na vajíčka. Myšleno to bylo obecně, jako možná příčina. :)
Jinak bych skutečně ještě chvíli vyčkal, jak vám radí pan Haška přede mnou.

Zdravím
M. Lifart

autor: Miroslav Lifart - vloženo: 05. 02. 2012 18:55 Citovat
►► [14] krmení mladých zebřičky pestré

Dobrý den,
vyčkejte, pokud z vajíček nic nebude, tak je zebřičky zaskládají a snesou znovu. Jednou se mi dokonce stalo, že snesli další snůšku k těm původním vejcím a tuto druhou snůšku již vyseděli. Nemyslím si, že by jim ta první, nevylíhlá vejce ve hnízdě nějak překážela.
Zdravím Ježíková

autor: Helena Ježíková - vloženo: 05. 02. 2012 20:37 Citovat
►► [15] krmení mladých zebřičky pestré

Dobrý den,
děkuji za odpovědi na můj poslední příspěvek.. Bohužel se naskytl další problém .. Ze 4 vajíček které před měsícem snesli se nakonec vyklubalo jedno jedinné a ostatní vajíčka opravdu zastlali. Bohužel mládě nekrmili a po necelých třech dnech zemřelo. Ten den se objevilo další vajíčko, poté jeden den nic a pak zase každý den jedno. Celkem jich bylo šest. před čtyřmi dny se vylíhlo první ale v neděli jsem ho našla mrtvé s prázdným volátkem. Dneska jsem objevila další vylíhlé, ale nevím co mám dělat když jej nebudou krmit a navíc když se vylíhnou ještě další. Chci se zeptat jestli je nějaká šance na jeho(jejich) záchranu. Kdy přesně, jak a čím je krmit. Nemám to srdce je nechat jen tak zemřít bez pokusu o záchranu.. Jinak v hnízdě pořád sedí, jen nekrmí :( Děkuji za odpověď :(

autor: Sára Hamilton - vloženo: 06. 03. 2012 17:37 Citovat
►► [16] krmení mladých zebřičky pestré

Jinak vaječnou míchanici předkládám samozřejmě každý den čerstvou a všeho ostatního mají také dostatek. Nevím v čem je problém :(

autor: Sára Hamilton - vloženo: 06. 03. 2012 17:40 Citovat
►► [17] krmení mladých zebřičky pestré

Dobrý den, možná bych zkusila, jakmile zasednou, přestat podávat míchanici a jakmile se první mládě vyklube, tak podávat máčené piškoty, senegalské proso a základní směs semen. Vajíčko a zelené stimuluje pohlavní pud, snáší pak často dál a o již vyklubané se mohou méně starat nebo i úplně přestat krmit. Máčený piškot nebo tvrdý rohlík je snadný pro rodiče ke krmení, senegalské proso je zase energeticky vydatnější. S vajíčkem a zeleným bych vyčkala. Co se týče umělého dokrmování, my jsme to zkoušely opakovaně, ale vždy se špatným výsledkem, leda snad zkusit originální dokrmovací směs, ale jestli se nepletu, u nás je na trhu jen pro malé papoušky. Ještě tady byla zmíňka o dokrmování silným rýžovým odvarem, ale s tím nemám zkušenosti, originál směs by byla jistě lepší.
Držím palce;)

autor: Helena Ježíková - vloženo: 06. 03. 2012 18:38 Citovat
►► [18] krmení mladých zebřičky pestré

Dobře, děkuji za odpověď, zkusím ten rýžový odvar... Ještě prosím, kolik stupňů by měl ten odvar mít? ... Krmení jsem vyčetla že je po dvou hodinnách..Je to tak pořád, nebo se ten čas nějak mění v průběhu případného růstu? Dneska se vylíhlo další tak doufám že alespoň něco zmůžu..:/

autor: Sára Hamilton - vloženo: 07. 03. 2012 14:41 Citovat
►► [19] krmení mladých zebřičky pestré

Dobrý den,
mohu Vám poradit, jak jsme to dělaly my, ale jestli je to správně, nevím. Taky jsme se je snažily zachránit, protože nám jich bylo líto. Po 2-3 dnech ale nakonec mladé uhynuly :(.
Takže mladé jsme vytahovaly z hnízda jen na krmení, protože samička na nich poctivě seděla, krmily jsme po 2-3 hodinách. Předtím jsem si připravila vodní lázeň -do misky horkou vodu, nad to talířek se směsí, teplota směsi byla blízká teplotě těla -tedy 36-37 stupňu. Vodní lázeň proto, aby teplota byla stálá, ve skleničce nebo na lžičce to rychle chládne. Holátko jsme daly na teplou dlaň, lehounce sevřely tak, že z pěsti koukala jen hlavička a druhou rukou krmily. Nejvíce se nám osvědčila malá lžičenka, kterou jsme buďto přiložili k zobáčku (pokud mladé aspoň trochu saje)nebo daly na lžičku jen kapičku, lžičkou pootevřely zobáček a kapičku nalily. My jsme používaly zpočátku jen namočený rohlík, později vaječnou míchanici, piškot, drcenou pohanku a oloupané a rozdrcené proso, vše rozmíchané ve vodě. Volátka měla pěkně nakrmená, ale složení je asi špatné, chybí enzymy...možná proto uhynuly. Takže pokud máte možnost, sežeňte si dokrmovací směs, že je pro papoušky nevadí, potvrdila mi to i veterinářka. Je sice dražší než cena zebřiček ale za ten pocit, že je člověk vypiple stojí za to. Všechno ostatní včetně silného rýžového odvaru je jen na přechodnou dobu než seženete něco lepšího.
Dejte vědět, jak to dopadlo :). Do budoucna doporučuji samce a samičku oddělit, vždyt tímto tempem se Vám samice úplně vyčerpá. Jestli počítám dobře, tak to je už čtvrtá snůška za posleních pár měsíců, ne? Ohledně rýžového odvaru byla diskuze již v minulosti, sama nemám vyzkoušené.
Držím Vám palce :)

autor: Helena Ježíková - vloženo: 07. 03. 2012 16:21 Citovat
►► [20] krmení mladých zebřičky pestré

Dobrý deň,na dokrmenie mladat zebričiek je vhodna zmes od orluxu-Orlux Handmix http://www.rajpapousku.cz/…andmix-500g/ len smelo do toho ;)

autor: Patricia Turoňova - vloženo: 07. 03. 2012 17:28 Citovat
►► [21] krmení mladých zebřičky pestré

Tak to je bezva, konečně z nich nebudu dělat pokusné králíky, resp zebřičky. Prosím Vás, je u toho i návod, jak naředit, kolik podat....máte osobní zkušenosti s dokrmováním zebřiček? My jsme krmily zebřičky jak několikadenní /bylo jich v hnízdě sedm, samička uhynula a sameček krmil jen ty nejsilnější/, tak i jedno skoro před vylétnutím-rodiče ho postupně přestávaly krmit a když měl celý den prázdné volátko a byl již apatický, tak jsme ho začaly dokrmovat, ožil, zpočátku i pískal na krmení, ale druhý den uhynul. Že bychom ho přecpaly? Po této zkušenosti jsem se zařekla, že jim do hnízda již nepolezu a že již nebudu kontrolovat, jak jim to jde /prostě že to nechám na přírodě/, ale s tou dokrmovací směsí svitla naděje, teď ještě jak to dělat správně...
Děkuji za radu a přeji hezký večer :)

autor: Helena Ježíková - vloženo: 07. 03. 2012 21:26 Citovat
►► [22] krmení mladých zebřičky pestré

Dobrý deň,u kazdej dokrmovacej zmesi je navod ako spravne dokrmit mladata teda aj na Orlux Handmix,osobnu skusenost s dokrmovanim zebričiek mam,boli to vecinou pripady ked rodičia nekrmili 1 mlada ale ostatne vychovali k samostatnosti ,zebričky už momentalne nechovam ale su to užasny vtaci:) videa ručneho krmenia zebričiek http://www.youtube.com/watch?… http://www.youtube.com/watch?… ručne krmenie mladat amadiny gouldovej http://www.youtube.com/watch?…

autor: Patricia Turoňova - vloženo: 08. 03. 2012 13:27 Citovat
►► [23] krmení mladých zebřičky pestré

foto:ručne krmene mlada amady modrolicej(Erythrura prasina) http://www.parrot-finches.com/…_feeding.htm

Přílohy:

autor: Patricia Turoňova - vloženo: 08. 03. 2012 13:30 Citovat
►► [24] krmení mladých zebřičky pestré

Tato snůška je druhá.. Když jsem potřebovala poprvé poradit, zaujal mě tento příspěvek, proto jsem sem napsala :) předemnou psal již někdo jiný. Určitě ptáčkům dopřeju alespoň půl roku odpočinek. Tu dokrmovací směs jistě co nejdříve vyzkouším.. dneska bohužel pozoruji že rodiče v hnízdě sedí jen zřídka, zdržují se spíše venku. Vylíhlá jsou dvě mláďata, pokud na vajíčcích sedět nebudou tak myslím že není šance je nějak zachránit, alespoň se pokusím o ta dvě malá .. Ještě jsem se chtěla zeptat jakou ta dokrmovací smě má trvanlivost? Když bych ji teď potřebovala jen na ta dvě ptáčátka. Ovšem počítám s pořízením andulek, tak kdyby ta dokrmovací směs vydržela třeba rok (v což nedoufám) byla bych jistě radši.

autor: Sára Hamilton - vloženo: 08. 03. 2012 14:54 Citovat
►► [25] krmení mladých zebřičky pestré

Tato snůška je druhá.. Když jsem potřebovala poprvé poradit, zaujal mě tento příspěvek, proto jsem sem napsala :) předemnou psal již někdo jiný. Určitě ptáčkům dopřeju alespoň půl roku odpočinek. Tu dokrmovací směs jistě co nejdříve vyzkouším.. dneska bohužel pozoruji že rodiče v hnízdě sedí jen zřídka, zdržují se spíše venku. Vylíhlá jsou dvě mláďata, pokud na vajíčcích sedět nebudou tak myslím že není šance je nějak zachránit, alespoň se pokusím o ta dvě malá .. Ještě jsem se chtěla zeptat jakou ta dokrmovací smě má trvanlivost? Když bych ji teď potřebovala jen na ta dvě ptáčátka. Ovšem počítám s pořízením andulek, tak kdyby ta dokrmovací směs vydržela třeba rok (v což nedoufám) byla bych jistě radši.

autor: Sára Hamilton - vloženo: 08. 03. 2012 14:54 Citovat
►► [26] krmení mladých zebřičky pestré

jejda, Sáro, tak to se omlouvám, nevšimla jsem si, že předtím to byla sl. nebo p.andrea :)
Jsem si říkala, že ty zebřičky snáší nějak moc...:)
Tu směs si objednám, abych ji měla doma, kdyby bylo třeba, pokud tam budou informace k exspiraci resp. doporučené době skladování po otevření, tak Vám dám vědět. Teoreticky, kdyby se to dalo do mražáku nebo vakuově uzavřelo .....

autor: Helena Ježíková - vloženo: 08. 03. 2012 16:25 Citovat
►► [27] krmení mladých zebřičky pestré

pro Patricii Turoňovou :
děkuji za tip a odkaz, ta videa jsou úžasnááá:D

autor: Helena Ježíková - vloženo: 08. 03. 2012 16:27 Citovat
►► [28] krmení mladých zebřičky pestré

Dobře, děkuji.. :) Zkusím zatím počkat a budu jim dávat zatím ten rýžový odvar, snad to k něčemu bude.. Ještě jsem přemýšlela jestli by se ten odvar nedal smíchat třeba s vaječnou míchanicí a udělat z toho všeho takovou kaši.. Když si vezmu že vlastně z toho krmí i ti rodiče (měli by)..:/:)

autor: Sára Hamilton - vloženo: 08. 03. 2012 16:37 Citovat
►► [29] krmení mladých zebřičky pestré

To jsem si říkala taky, že napodobím složení, ale problém možná bude odhadnout hustotu a budou tam chybět ty enzymy. U dětí, pokud namícháte příliš koncentrovanou sunarku nebo něco podobného, tak jim můžete poškodit ledviny...U ptáčků to možná bude podobné. Ale jestli umíte dobře anglicky, mrkněte na předchozí odkaz, třeba se tam něco dočtete. Chystám se zítra na burzu v Přerově, mrknu ještě tam na dokrmovací směe -přece jenom to poštovné od Orluxu cenu ještě navýší. A momentálně dokrmovat nepotřebuju, protože konečně jsem je přesvědčila, aby přestali snášet :). jezi

autor: Helena Ježíková - vloženo: 09. 03. 2012 08:44 Citovat
►► [30] krmení mladých zebřičky pestré

Dobrý den,
na burze byly dokrmovací směsy od 150-260 kč, lišily se hrubostí - některé vhodné od 1.dne, některé pro starší, já jsem zvolila nakonec Orlux za 250 kč, exspirace 1/2013.
Co se týče nespotřebované směsi, do mrazničky nedávat!, vakuově uzavřít a uschovat, event. až bude končit exspirace, tak dát do míchanice dospělým ptákům.
Jak Vám jde krmení? jezi

autor: Helena Ježíková - vloženo: 12. 03. 2012 13:00 Citovat
►► [31] krmení mladých zebřičky pestré

Tak ze 6 vajíček se 1 nevylíhlo, našla jsem ho s dírkou a vyschlé, stelké na jedné straně, zřejmě na něj šlápli nebo něco.. První vylíhlé jak jsem myslím již zmínila zemřelo, druhé, které jsem psala že bych chtěla zachránit také uhynulo (po 4 dnech), další 3 se zatím, je jim po 1 týdnu.. Doufám že se mi podaří je vypiplat, nechci nic zkřiknout :/Jinak děkuji za informace k té směsi, budu Vás informovat jak to dopadne, hned jdu tu směs objednat, doufám že se do té doby udrží...

autor: Sára Hamilton - vloženo: 15. 03. 2012 16:11 Citovat
►► [32] krmení mladých zebřičky pestré

Sára Hamilton:

Dobře, děkuji.. :) Zkusím zatím počkat a budu jim dávat zatím ten rýžový odvar, snad to k něčemu bude.. Ještě jsem přemýšlela jestli by se ten odvar nedal smíchat třeba s vaječnou míchanicí a udělat z toho všeho takovou kaši.. Když si vezmu že vlastně z toho krmí i ti rodiče (měli by)..:/:)

Dobrý deň,mladata treba drzat počas celeho obdobia dokrmovania v teple kym sa neoperia a budu si sami vediet regulovat teplotu k tomu ryzovemu odvaru je dobre podavať med a bielok s natvrdo uvareneho vajička nakrajany na male kusky a pomocou sparadla tymy kuskami krmit jednotlive mladata ryzovy odvar s medom aj bielok musia byt pred podavanim teple (inak mozu mat mladata zazivacie problemy) do tej doby kym vam pride original smes na dokrmenie Vam bude toto stacit potom staci postupne prejst nie naraz na dokrmovacu zmes :) mne sa tymto sposobom podarilo odchovat mlade k samostatnosti...

autor: Patricia Turoňova - vloženo: 15. 03. 2012 17:17 Citovat
►► [33] krmení mladých zebřičky pestré

Dobrý den, vím že to do téhle diskuze nepatří, ale přece se zeptám.Můžu chovat zebřičky s kanárky dohromady v jedné kleci?Děkuji

autor: Anna - vloženo: 13. 04. 2012 09:11 Citovat
►► [34] krmení mladých zebřičky pestré

Dobrý den,
nezmínila jste, o jak velkou klec by mělo jít.
Obecně se tak dá říci, že čím větší klec (voliéra), tím snazší bude soužití dvou poměrně odlišných druhů. Na menším prostoru mohou vznikat problémy. Sám jsem měl kanárka na zpěv a musím dodat, že jako zpěvák byl skvělý. Nicméně měl jsem ho společně s amadinami Gouldovými v proletovací kleci 120 cm dlouhé, což asi nebyla dostatečná velikost, protože jakmile se sám dostal do toku, velmi agresivně se dožadoval páření se samicemi amadin. Později měl tendenci odhánět menší ptáky od krmení. Kanáři nebývají nároční na prostor, postačuje jim menší klec a tak jsem jej mohl umístit samostatně. Na menším prostoru však skoro vůbec nezpíval. Proto jsem jej raději daroval jinému chovateli, který se od samce dočkal mladých. Pro něj nebyl prioritní zpěv samce.

Je také nezbytné si uvědomit, že společný chov přináší větší ekonomické nároky na jeho provoz. Jiné potravní nároky, trochu jiné nároky na dotaci vitamíny, minerály apod. Pokud chcete dosáhnout odchovů, jsou zde i jiné nároky na hnízdní prostředky, případně stavební materiál. Ptáci se mohou vzájemně rušit (i zebřičky dokáží být velmi dotěrné vůči svým spolubydlícím), čímž je proces hnízdění komplikovanější a zpravidla je dosaženo menších počtů odchovů. Mohly by následovat další připomínky a námitky, které jsou poplatné především pro menší prostory s četnějším počtem ptactva, nicméně zřejmě postačují jen tyto základní.

http://www.amadina-gouldove.com/…-emil-skoda/ tento článek z návštěvy u mého kamaráda a chovatele Emila Škody naopak popisuje poměrně úspěšnou koexistenci mnoha druhů ptáků na větším prostoru, a to i včetně zebřiček pestrých a kanárů. Emil dosahuje početných odchovů a to nemluvím o tom, že je na takto pestrou voliéru opravdu krásný pohled.
Musíte si tedy stanovit cíle, zvážit možnosti a následně se rozhodnout zda do společného chovu kanárů a zebřiček jít, či nejít. Nemohu kategoricky tvrdit, že se chov nebude dařit i na menším prostoru. Jen jej pokládám za pravděpodobně více problematický, než je tomu na prostorech větších. Ostatně, problémům se chovatel nevyhne ani na větším prostoru.

S pozdravem,
M. Lifart

autor: Miroslav Lifart - vloženo: 14. 04. 2012 12:10 Citovat
►► [35] krmení mladých zebřičky pestré

Dobry den, ja jsem chvili kanary se zebrama spolecne mel. No moc mi to nefungovalo ale. Zebry dost otravovaly kanary a oni pak skoro nehnizdily. A obcas se fakt prali u krmeni. Takovy chov je jak sazka do loterie. Muze to vyjit a nemusi to vyjít. Kamarad mel ve voliere s kanarama a zebrama i pasovniky a docela dost odchoval. U me to nefungovalo no. :/

autor: Marcel - vloženo: 14. 04. 2012 17:10 Citovat
►► [36] krmení mladých zebřičky pestré

Chcel by som sa touto cestou podeliť o svoje skúsenosti s ručným odchovom drobotiny. Po niekoľkých neúspešných znáškach amad červenohlavých mi vysedeli mladé, o ktoré sa nestarali. Tak som si zabezpečil spomínaný prípravok Orlux handmix a začal ich dokrmovať. Musím povedať, že prípravok funguje a mladým sa darilo po dobu 4 dní bez problémov. Pravdaže som ich stále udržiaval v teplote 37 stupňov. No svojou neopatrnosťou som ich v čase horúčav nechal 1 hodinu síce v tieni ale prehriali sa a zomreli. Neskutočne som bol z toho nešťastný, ale čo už, človek sa učí na vlastných chybách. Teraz sa momentálne starám už tretí deň o pásovníky dlhochvosté, ktoré rodičia mne z neznámych príčin vyhodili z hniezda. Prvé hniezdenie dopadlo úspešne a odchovali dva mláďata. V tom druhej znáške o počte 6 vajec, ktoré boli všetky oplodnené, sa postupne vyliahli 3 mláďatá, ktoré vyhodili von z hniezda, ktoré momentálne dokrmujem. To sa stalo v piatok, jedno z mláďat ma vyklbenú nohu no ľúto mi ho je utratiť, aj keď si myslím, že sa tomu nevyhnem. Dnes sa vyliahlo štvrté mláďa a zase ho rodičia vyhodili. Takže sa pridalo k trom dokrmovaným mláďatám. Ešte sedia na dvoch vajciach, v ktorých je počuť mláďatá. Dúfam, že keď sa vyliahnu tak ich nevyhodia a to štvrté mláďa sa pokusím im podložiť späť. Tie prvé tri určite nie, lebo sú poznateľné väčšie. Budem informovať o priebehu dokrmovania. Predsa mám jednú otázku. Akým spôsobom a kedy sa prechádza z dokrmovacej kaše na proso? Dá sa niekde zabezpečiť lupané proso? Podľa mňa je dosť pracné lúpať proso ručne, hlavne keď si predstavím koľko toho, pojedia teraz keď sú také malé. Toto lúpané proso, sa musí nejako upraviť tepelne alebo iným spôsobom, predtým ako sa dá mláďatám?
Snažil som sa byť stručný, ale nepodarilo sa mi. Prepáčte.O-)

autor: Martin Kovalčík - vloženo: 16. 07. 2012 21:42 Citovat
►► [37] krmení mladých zebřičky pestré

Dobrý večer, já jsem loupala proso tak, že jsem ho dala do hmoždíře, lehce třela tak, aby se narušilo zrno, ale nerozdrtilo a odpadlé slupky jsem pak vyfoukala. Je to trochu pracné, ale jde to. Ještě jsem zkoušela nadrtit pohanku lámanku(nemá slupky), taktéž ve hmoždíři. jezi

autor: Helena Ježíková - vloženo: 16. 07. 2012 21:51 Citovat
►► [38] krmení mladých zebřičky pestré

Dobrý deň,dá sa kupit v predajniach zdravej výživy i v supermarketoch už lúpane proso čiže pšeno alebo česky jáhly (foto v prilohe).Pšeno premijem potom sparím horúcov vodov a nasledne necham chviľu v horucej vode postat a pridam do smesy na ručny odchov mladat.Ja som zmes začala obohacovat o pšeno,vaječný bielok s trochou jemného piesku ked mali mlade cca 2 týždne a boli už pekne operene čize v tom čase kedy mlade aj rodičia začinaju krmit viacej pevnou stravou a začínaju vylietat z hniezda... ale zmes od orluxu som použivala až dovtedy kym mlade neboli samostatne cca 31 dní ale je to indyvydualne niektore mlade boli samostatne skôr,iným to trvalo dlhsie ale nakoniec boli samostatne všetky.

Přílohy:

autor: Patricia Turoňova - vloženo: 17. 07. 2012 12:54 Citovat
►► [39] krmení mladých zebřičky pestré

Dobry vecer,
idealnim zpusobem pro prechod z kase na zrno je asi takovy:
mlade kdyz je jiz operene umistime do klece na dno mu dame nejakou napodobeninu hnizda, ale ne moc vysoko. Pokud mame moznost, dame do stejne klece starsiho jedince neakgresivniho, ktery nase mlade "nauci".
Ptaci pri sve prirozene zvedavosti poskakuji po zemi a skouseji zobackem co by. Pri teto prilezitosit zkusi i zrno a dalsi predlozenou potravu.
Bohuzel vam nereknu u drobotiny den po vylihnuti, rucne dokrmuji pouze papousky.
Za idealni postup pri odvykani od kase se povazuje vynechani nejrpve poledni davky, po nekolika dnech i ranni a nakonec vecerni. Pokud s odstavem zacnete pozde, bude mit mlade problem se odstavit a take se muze stat ze se neodsavi vubec. Na druhou stranu je nutno dodat, ze hlad neni reseni a je spise ku skode, takze pokud mlade zadoni, nakrmte ho. Rika se ze pouze nasycene mlade je zvidave a skousi nove veci.
S pranim hodne uspechu Smidla
smidla@smidla.eu

autor: Miloš Haška - vloženo: 17. 07. 2012 21:20 Citovat
►► [40] krmení mladých zebřičky pestré

Dobrý den,
děkuji za skvělý tip, jáhly jsou bezvadné, dokrmovala jsem zebřičku ručně Orlux handmixem, pokoušela se již zobat, ale ne moc úspěšně, po předložení povařených jáhel zamíchaných s orluxem jí to šlo bezvadně. Zbytek dojedly zebry ve voliéře a taky se po tom mohly "umlátit". Dokrmovaná zebřička zatím nepije, stačí jí zobáček namáčet do misky s vodou nebo přidávat k jáhlům? Dosud měla vodu ve směsi orluxu.
Zdravím jezi

autor: Helena Ježíková - vloženo: 18. 07. 2012 16:39 Citovat
►► [41] krmení mladých zebřičky pestré

Aj ja ďakujem za informácie. Mladé sa držia. Nakoniec všetky vyhodili rodičia von z hniezda, takže som sa staral o šesť mladých. Jedno z neznámych príčin uhynulo a to s tou vykĺbenou nohou od včera sa zjavne asi trápi, aj menej žiadoní už o potravu, ale stále som nemal to srdce ho utratiť. Ostatným sa darí dobre, takže dúfam, že sa mi ich podarí dochovať až do samostatnosti.
Chovu zdar.

autor: Martin Kovalčík - vloženo: 18. 07. 2012 19:58 Citovat
►► [42] krmení mladých zebřičky pestré

Martin Kovalčík:

Aj ja ďakujem za informácie. Mladé sa držia. Nakoniec všetky vyhodili rodičia von z hniezda, takže som sa staral o šesť mladých. Jedno z neznámych príčin uhynulo a to s tou vykĺbenou nohou od včera sa zjavne asi trápi, aj menej žiadoní už o potravu, ale stále som nemal to srdce ho utratiť. Ostatným sa darí dobre, takže dúfam, že sa mi ich podarí dochovať až do samostatnosti.
Chovu zdar.

Dobry vecer,
mozna zbytecna otazka, ale nejde ta nozka zafixovat? U mladych se kosti a klouby vyvijeji velmi rychle a mozna by stacilo na par dni ji zafixovat do spravne polohy. Podobne jako se to dela u roznozky papousku.
S pozdravem Smidla.
smidla@smidla.eu

autor: Miloš Haška - vloženo: 18. 07. 2012 23:08 Citovat
►► [43] krmení mladých zebřičky pestré

No mláďa s tou nohou uhynulo. Malo ju neprirodzene vytočenú už od prvého dňa, a s takým malým vtáčaťom sa ťažko manipuluje. Ostatným sa darí dobre, akurát práve jednému ale teraz akosi nepretrávilo a má stále plný hrvoľ, tak dúfam, že sa mu to napraví. Keď sa podarí tak dám aj nejaké foto.
Chovu zdar.

autor: Martin Kovalčík - vloženo: 24. 07. 2012 22:15 Citovat
►► [44] krmení mladých zebřičky pestré

Zdravím. Tak prikladám nejaké foto mojich dokrmovaných pásovníkov. Prosím Vás, zdá sa mi, že majú veľmi tmavé až čierne sfarbenie kože. Je to normálne. Porovnávam to s fotkami odchovávaných pásovníkov pod rodičmi, ale neviem to posúdiť, či je to v poriadku.

Přílohy:

autor: Martin Kovalčík - vloženo: 26. 07. 2012 17:41 Citovat
►► [45] krmení mladých zebřičky pestré

Ja myslim ze je jim nic neni. Mel jsem taky takove pasovniky, byli taky takovi cerni a normalne vyrostli. ;)

autor: Marcel - vloženo: 26. 07. 2012 21:05 Citovat
Pro přidání odpovědi se musíte přihlásit.

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web