Partneři:

medzidruhové kríženie

Zdravím osadenstvo tejto úžasne inšpiratívnej stránky a rada by som položila skúseným nasledovný dotaz:
Mám bytovú voliérku 120X60, v ktorej žijú 2x staršie ryžovníky šedé (6rokov)3x pásovník dlhochvostý (3roky), 2x zebrička a 1x astrild rákosný. Zebričky som kúpila len pred 2-ma mesiacmi s tým, že predajca u oboch deklaroval samičie pohlavie. Vo voliérke som už dávnejšie umiestnila búdky a košíky na nocovanie pre pásovníkov, síce som im ponúkla aj stavebný materiál na hniezdenie, ktorý aj použili, ale nezahniezdili. Pred niekoľkými dňami sa z jedného z košíkov na nocovanie začal ozývať pískot a objavila som v ňom holátko. O toto mláďa sa striedavo starajú práve tie dve zebričky, ktoré v tom košíku ihneď od svojho príchodu nocovali. Keďže obe mali byť samičky, uvažujem nad tým, či nedošlo k medzidruhovému kríženiu s pásovníkom. O rákosníkovi neuvažujem, je vo voliére len 10dní. Je niečo také vôbec možné ? .. alebo sa skrátka predajca pomýlil v určení pohlavia zebričiek. Osobne to pokladám za najpravdepodobnejšie, no zaujíma ma, či môže medzi astrildami k medzidruhovému kríženiu apriori dôjsť. Omlúvam sa za možno hlúpy dotaz, ale som naprostý laik.

Tiež ma zaujíma aký je fertilný vek samičiek astrildov obecne a akého veku sa táto drobotina dožíva.

Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

Přílohy:

autor: Zuzana Š. - vloženo: 23. 02. 2012 09:11 Citovat
►► [2] medzidruhové kríženie

Dobrý deň!
Medzi astrildami môže a aj dochádza k medzidruhovému kríženiu. Takéto krížence sa vystavujú aj na svetových šampionátoch C.O.M. a je pre ne vytvorená samostatná výstavná skupina. V niektorých prípadoch sú tieto krížence aj naďalej plodné. Práve preto sa pri niektorých príbuzných druhoch nedoporučuje ich spoločný chov.
Obdobie fertilného veku u samičiek astrildov je veľmi rozdielny a záleží ne veľa činiteľoch ktoré ho ovplyvňujú. Niektoré samičky ho majú len do 3-4 rokov ale sú jedince aj 6-7 ročné. Dožívanie astrildov je tiež priamo závislé na ich spôsobe života a väčšinou v zajatí sa dožívajú vyššieho veku ako v prírode. Väčšie druhy astrildov sa spravidla dožívajú vyššieho veku. Väčšinou sa samce dožívajú viac rokov.

Zdraví V. Makovický.

autor: Vladimír Makovický - vloženo: 23. 02. 2012 10:20 Citovat
►► [3] medzidruhové kríženie

Zdravím pán Makovický, ďakujem za odpoveď a zaujímavé informácie.

Aký je u astrildov rozdiel medzi mutantom a krížencom ? Ako vlastne mutant vzniká ? Bývajú kríženci zdravší (tak ako tomu býva ku príkladu u psov, keď pre-šľachtením dochádza k degenerácii plemena po stránke zdravotnej) ? Je to asi obsiahla otázka ....

Zostava mojich vtáčikov nie je zrejme ideálna a určite nechcem odchovávať krížencov, takže až dochovajú zredukujem nocľahárne (potencionálne hniezdiská) - pomôže to ? Ak to mláďa prežije, dám sem časom pre zaujímavosť jeho fotografiu.

Zuzana

autor: Zuzana Š. - vloženo: 23. 02. 2012 12:38 Citovat
►► [4] medzidruhové kríženie

Je to naozaj veľmi obsiahla otázka a skúsim ju zjednodušiť.
Každý jedinec má dve sady chromozómov, ktoré kódujú kompletný organizmus – jednu od otca, druhú od matky. To často chráni pred rôznymi chorobami – ak nie je funkčný gén od otca, tak možno je dobrý aspoň ten od matky alebo naopak. DNA molekula je totiž neustále vystavovaná rôznym škodlivým vplyvom, napríklad pôsobeniu UV žiarenia, voľným radikálom, alebo rádioaktívnemu žiareniu, ktoré spôsobujú mutácie. Nie vždy je schopná sa sama opraviť, a tak mutácie skutočne vznikajú. Ak v jednej molekule DNA vznikne mutácia, táto mutácia sa v replikácii prenesie i na dcérske molekuly. Ak by sa mutácia nepreniesla na potomstvo, zanikla by spolu so smrťou nositeľa. Čiže pokiaľ u vtáka je zmena vzhľadu nemusí to byť mutácia a vtedy je to len modifikácia. Mutácie však nemusia byť vždy len zlé. Tak, ako mutácia môže niektorý gén poškodiť, môže z nefunkčnej DNA vytvoriť i niečo pozitívne. Niektoré mutácie môžu mať obrovský efekt. To sa niekedy stáva aj u krížencov a tým sa napomáha spätným krížením s pôvodným druhom ku vzniku mutácie. Jedná sa to u chovateľov hlavne pre komerčný úspech, ale v prírode sa to tiež deje. Práve preto sa niektoré pôvodné druhy, ktoré boli v systematike pomenovania po získaní DNA preraďujú. Mutácie, ktoré nám nepomáhajú, ale ani neškodia, nazývame neutrálne mutácie. Neutrálnymi mutáciami sa okolo roku 1965 zaoberal M. Kimura, ktorý položil i základ takzvanej Neutrálnej evolúcie a teórie molekulových hodín. To je ale už ďaľšia obsiahla teória.
Krížence medzi jednotlivými druhmi ľahšie vznikajú pokiaľ majú fylogenetickú príbuznosť.
Pozdravuje Vladimír Makovický.

autor: Vladimír Makovický - vloženo: 23. 02. 2012 13:13 Citovat
►► [5] medzidruhové kríženie

Srdečná vďaka !
Niečo o genetike som sa dočítala aj tu http://www.penkavy-nadherne.cz/ a vec je to viac než zložito zapeklitá. Kto tomu rozumie, prípadne vie aplikovať cielene v praxi má môj obdiv.

Ďakujem, že ste sa mi venovali, vážim si toho.
Musím sa toho ešte veľmi veľa učiť a táto stránka mi hodne pomohla.

Všetko dobré.
Zuzana

autor: Zuzana Š. - vloženo: 23. 02. 2012 14:02 Citovat
►► [6] medzidruhové kríženie

Dobrý den, Dívám se na fotku těch zebřiček. Vpravo je stoprocentně samička, ale co ta vlevo? Je bílá a u bílých zebřiček se pozná pohlaví jen podle zobáčku. Samička ho má oranžový a sameček červený. Zvláště v období hnízdění hodně zčervená. A základní věc: Nezpívá? Pokud ta nílá zebřa zpívá, je to určitě sameček :)

autor: Petr klement - vloženo: 24. 03. 2012 18:38 Citovat
►► [7] medzidruhové kríženie

Dobry vecer,
take jsem se pokousel trochu studovat tu fotografii. o samicce neni pochyb, ale ten bily ptacek ma dle meho pomerne slusne cerveny zobacek, takze by to samec mohl byt. Urcite by hodne prospela detailni fotka toho bileho jedince.
Ostatni otazky velmi dukladne zodpovedel pan Makovicky, tam neni treba nic dodavat.
S pozdravem Smidla
smidla@smidla.eu
http://smidla.eu

autor: Miloš Haška - vloženo: 24. 03. 2012 20:56 Citovat
►► [8] medzidruhové kríženie

Dobrý deň pán Klement,
pripínam detailné obrázky zebričiek, ktoré sa venovali odchovu, čo myslíte ? Domnievam sa, že je to tak ako píšete a ten rozdiel vo farbe zobáčikov je zrejmý.

Pokiaľ ide o spev, spočiatku biela zebra nijak výrazne nespievala a to spolu s informáciou od predajcu, že sa jedná o dve samičky ma zmiatlo. Už len dodávam, že po tom čo mladé opustili hniezdo, sa biela roztrúbila :)

Zuzana

Přílohy:

autor: Zuzana Š. - vloženo: 13. 04. 2012 08:50 Citovat
►► [9] medzidruhové kríženie

Toto sú mladé odchované vyššie zobrazenou dvojicou

Přílohy:

autor: Zuzana Š. - vloženo: 13. 04. 2012 08:58 Citovat
►► [10] medzidruhové kríženie

Zaujímavosťou pre mňa bolo, že po vyletení posledného najmenšieho mláďaťa rodičia dokrmovanie tohto mláďaťa zanedbávali, resp. nevenovali sa mu až v takej miere ako dvom predošlým a viete kto sa ho ujal a intenzívne dokrmoval ? Rákosníček.

Pripínam rákosníčka, je to samec, či samička ? Predpokladám, že samička.

Stretli ste sa s podobným chovaním ? mám na mysli dokrmovanie cudzích mláďat. U pestúniek som o tom počula, ale s rákosnikmi nemám skúsenosti.

Ďakujem za odpoveď.

Přílohy:

autor: Zuzana Š. - vloženo: 13. 04. 2012 09:07 Citovat
►► [11] medzidruhové kríženie

Dobry vecer,
sice nemam primo zkusenosti s dokrmovanim ptaku ve spolecne voliere, no typnul bych si ze to je spis samecek a ze jeho zamer je zcela jiny, nez prikrmovat mlade, nybrz zaujmout potencionalni partnerku ;)
S pozdravem Smidla
smidla@smidla.eu
http://smidla.eu

autor: Miloš Haška - vloženo: 13. 04. 2012 20:39 Citovat
►► [12] medzidruhové kríženie

Dobrý den, tak je to asi jasné. Ta bílá zebřička má tak červený zobáček, že bych se divil, kdyby to byla samička.
To dokrmování mě docela udivuje. Nejsem sice nějak zvlášť zkušený chovatel, ale řekl bych, že astrildi, přesto že jsou mírumilovní, se budou spíš starat o sebe. Váš rákosníček by asi rád hnízdil a vychovával mladé, ale ještě se mu nepodařilo přemluvit partnerku. Jinak je to nejspíš samec. Mám doma pár a můj samec je vybarvený stejně. Maska samičky většinou nepřesahuje až za oko. Její barvy jsou bledší a ty vločky na prsou také nemá tak výrazné.
Tak přeji další úspěchy v chovu :)

autor: Petr Klement - vloženo: 14. 04. 2012 07:47 Citovat
►► [13] medzidruhové kríženie

Jinak zebřičky se běžně pomalu přestávají o mladé po výletu z hnízda starat. Chtějí znovu zahnízdit a naučit je, že se musí naučit přijímat potravu samy. Je dobré dávat listy salátu, pampelišky, okurku a jiné zelené krmení, nebo míchanici, namočené piškoty a podobně. Mladým se tato potrava lépe přijímá a po krátké době se naučí i loupat proso.

autor: Petr Klement - vloženo: 14. 04. 2012 07:53 Citovat
►► [14] medzidruhové kríženie

Zdravím a ďakujem pekne za názory,
k dokrmovaniu mláďaťa zebry rákosníčkom som mala domnienku, že inštinkt starať sa o mladé byť cudzie by mohla mať skor samička, ale intenzita sfarbenia je skutočne samčia. Takže pravdou zrejme bude, že samček to robil z dovodu, že by rád hniezdil a vychovával. Za predpokladu, že sa jedná o samca o potencionálnu partnerku v tomto prípade asi nešlo, pretože dokrmoval samčeka - je to ten na obrázku mladých celkom vlavo, ten najpestrejší. Možno impertinentná otázka, ale možu byť vtáci homosexuálni ?

autor: Zuzana Š. - vloženo: 14. 04. 2012 10:11 Citovat
►► [15] medzidruhové kríženie

Dík za aj za tipy ku kŕmeniu, mmt sa kŕmením dosť zaoberám i keď naopak v zmysle redukcie, nakoľko aj po odstránení hniezdísk samička ďalej znáša a znáša, samec je neustále excitovaný a už dorastajú aj ich potomkovia - jedna samička a dva mladé samčeky, no a k tomu nadržaný rákosník 8) .. len pásovníky sú jaksi z obliga a tam by som si mladé priala.

Myslím, že to preháňam s kŕmením a sú premotivovaní.
Mali toto základné - obr.1, okrem vaječnej miešanice, ktorú ale už nedávam, majú samozrejme grit, minerálne bloky, čerstvé ovocie a zeleninu, šalát atd. a navyše kedykoľvek k dispozícii sušený ovocný a zeleninový koktejl - obr. 2,3

Přílohy:

autor: Zuzana Š. - vloženo: 14. 04. 2012 10:15 Citovat
►► [16] medzidruhové kríženie

Zuzana Š.:

Zdravím a ďakujem pekne za názory,
k dokrmovaniu mláďaťa zebry rákosníčkom som mala domnienku, že inštinkt starať sa o mladé byť cudzie by mohla mať skor samička, ale intenzita sfarbenia je skutočne samčia. Takže pravdou zrejme bude, že samček to robil z dovodu, že by rád hniezdil a vychovával. Za predpokladu, že sa jedná o samca o potencionálnu partnerku v tomto prípade asi nešlo, pretože dokrmoval samčeka - je to ten na obrázku mladých celkom vlavo, ten najpestrejší. Možno impertinentná otázka, ale možu byť vtáci homosexuálni ?

Dobry den, ja myslim ze ptaci muzou byt homosexuální. Píse se o tom i tady na webu http://www.amadina-gouldove.com/…eho-ptactva/ ale najdete aji jine clanky na internetu o tom. Treba aj tady se o tom pise http://komunity.web2.cz/…zvirat.phtml

autor: Marcel - vloženo: 14. 04. 2012 17:15 Citovat
►► [17] medzidruhové kríženie

Určitě se stává, že někteří ptáci jsou homosexuálové. Ale toho bych se nebál. Spíš bych se zaměřil na zebřičky a jejich chování. Píše se, že astrildovití, ale i amadiny a pod. by se neměli dávat společně do jedné ubikace. Zebřičky si často chrání své teritorium. Mí samci to dělají dost intenzivně. Já bych raději dal zvlášť zebřičky a rákosníky s pásovníky bych skusil nechat spolu. Záleží ale na chování konkrétních jedinců. Určitě bych se do budoucna bál, že zebřičky budou zajímat hnízda ostatních druhů, které tak snadno nehnízdí a to by mohlo vést k problémům. Také mladé bych odstavil, pokud se naučí žrát. Mohly by se začít pářit navzájem a to to nesmíte dopustit.

autor: Petr Klement - vloženo: 15. 04. 2012 14:15 Citovat
►► [18] medzidruhové kríženie

Dobrý deň,
pokiaľ ide o teritoriálne správanie zebričiek a zaberanie hniezdisk iným druhom, môžem to len potvrdiť. V čase hniezdenia môjho páriku zebričiek (obzvlášť prvé dni po vyletení mladých) boli obaja rodičia v strehu a atakovali najmä dva staršie ryžovníky a to v takej miere, že som ryžovníky musela oddeliť. Jeden z nich dosť možná vplyvom stresu dokonca uhynul. Do búdky, v ktorej nocujú pásovníky kládla zebrička vajíčka. Rákosníčka mám len toho jedného a jeho prítomnosť v spoločnej voliére sa nejaví toho času nijak problematická.

Viete, mojou prioritou nebol odchov, iba okrasná voliérka s partičkou astrildov. Zahniezdenie zebier bola krásna skúsenosť, no musím konštatovať, že bez problémov a nachádzaní vhodných riešení sa to zrejme v budúcnosti nezaobíde.

Zdraví

Zuzana

autor: Zuzana Š. - vloženo: 16. 04. 2012 08:40 Citovat
►► [19] medzidruhové kríženie

Já jsem hned pochopil, že chcete mít krásný koutek s různými druhy ptáčků. Ale jak píšete, bez problémů se to neobejde :)
Vás to ale viditelně baví a to je dobře. Tak přeji hodně štěstí :) Mě například už druhou sezonu nechtějí zebřičky zahnízdit...

autor: Petr Klement - vloženo: 16. 04. 2012 21:47 Citovat
►► [20] medzidruhové kríženie

Ano, baví, to máte úplnú pravdu pán Klement. Teším sa z pozorovania života mojich vrabčiačkov každý jeden deň, je mi to potešením a je to tiež ohromne zaujímavé.

Ďakujem srdečne a i ja Vám prajem veľa šťastia a radosti :)
Nech sa Vám so zebričkami toho roku zadarí !

S priateľským pozdravom

Zuzana.

autor: Zuzana Š. - vloženo: 17. 04. 2012 19:34 Citovat
Pro přidání odpovědi se musíte přihlásit.

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2014 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web