Partneři:

Francúzske prchnutie?

Zdravím prispievateľov na tomto fóre. Chcel by som poprosiť o informáciu o francúzskom prchnutí. Kúpil som vo Zwolle okrem iných vtákov aj mníšky hnedoprsé. No a doma som zistil, že jeden nelieta len sa škriabe po pletive a najviac aj na ňom trávi čas. Po priblížení sa pokúša o vzlietnutie, ale nejde mu to. Zjavne má nejaké letky zlomené. Pravdaže je možné, že je to zapríčinením odchytom vtáka, ktoré bolo určite niekoľko krát. Aj v prenoske som našiel nejaké to pierko. Ak by to nebolo to francúzske prchnutie, ako rýchlo dorastú mu letky?
Ďakujem za odpovede.

autor: Martin Kovalčík - vloženo: 26. 02. 2012 20:40 Citovat
►► [2] Francúzske prchnutie?

Dobrý den, prosim vas co je to mniska? Marcel

autor: Marcel - vloženo: 26. 02. 2012 20:52 Citovat
►► [3] Francúzske prchnutie?

Dobrý den,
Marceli, jde o panenky hnědoprsé. Vždy, když si nebudete jist, vyhledejte si název ptáka zde - http://avibase.bsc-eoc.org/avibase.jsp?…
Jinak k dotazu pana Kovalčíka. Pokud nejde o nějakou závažnou nemoc, což snad ne, mělo by vše být v pořádku za 2-6 týdnů. Hodně záleží na míře poškození, podmínkách chovu, kondici ptáka, krmení a podobně.

S pozdravem
M. Lifart

autor: Miroslav Lifart - vloženo: 26. 02. 2012 21:02 Citovat
►► [4] Francúzske prchnutie?

Dekuju, ja jsem si myslel ze je to papousek. :D Uz jsem si ty stranky ale ulozil, abych vzdycky vedel o cem se pise. Diky Marcel :)

autor: Marcel - vloženo: 26. 02. 2012 21:52 Citovat
►► [5] Francúzske prchnutie?

Pozdravujem, Marcel

Takže poteším Vás Francúzke pŕchnutie sa u drobotiny vyskytuje len v malej miere takmer skoro vôbec je časté pri papagájcoch a papagájoch. Vaša panenka hnedoprsá celkom určite má mechanicky poškodené perie. Perie je tak ako ste správne uviedol poškodené v dôsledku častého odchytu. Marcel len jedno si treba uvedomiť, pero a tu sa jedná hlavne o letky sa vymieňajú iba v čase pŕchnutia ,a to 1x až 2x ročne, čiže perá , a to hlavne na krídlach , ktoré sú poškodené vydrané, zlomené treba vytrhnúť iba tak dosiahnete znovu obnovu perovej folikuly. Obnova nového pera trvá 6-7 týždňov. Ak by ste perá nevytrhli musíte čakať na následné nové-kopletné preperenie jedinca.

S pozdravom, veľa úspechov

autor: Branislav Zajac - vloženo: 28. 02. 2012 08:33 Citovat
►► [6] Francúzske prchnutie?

Ďakujem za odpovede. Práve som chcel túto otázku položiť, či je vôbec možné aby droboť bola tiež nakazená francúzskym pŕchnutím. Všade som sa totiž dočítal hlavne o napadnutí u anduliek a iných papagájoch. No viem, že v knihe som o tom niekde čítal, že je to možné aj u iných druhov vtáctva, ale nebol som si touto informáciou istý. No nič počkám ako to dopadne. Budem ho musieť odchytiť a pozrieť na tie jeho krídla. Najhoršie je na tom to, že každú noc ostáva zavesený na pletive. Pritom cez deň sa zdržiava aj na bidlách v klietke, ale na noc sa mu na ne akosi nechce. Preto neviem, či aj v takej polohe vták dokáže spať. Pokúšal som sa ho zopár razy usmerniť na bidielko, ale bolo to márne, stále spadol na zem a následne vyskočil zase na pletivo, ale z pletiva na bidielko sa mu nechcelo. Ešte raz ďakujem za odpovede a rady. Chovu zdar

autor: Martin Kovalčík - vloženo: 28. 02. 2012 13:25 Citovat
Pro přidání odpovědi se musíte přihlásit.

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web