Partneři:

Moje nemocná zebřička

Dobrý den,
letos o Vánocích jsem dostala voliéru a v ní pár zebřiček. Nikdy předtím jsme ptactvo, natož zebřičky. Ihned jsem pelášila na internet, abych si o nich něco našla. Zjistila jsem si o nich to nejdůležitější, což jsou podmínky pro chov a strava (později jsem si toho nastudovala ještě mnohem víc). Po pár dnech si zaopatřili hnízdo a v něm také spali a odpočívali. Všechno bylo v pořádku až do poloviny ledna. Samička se načepýřila,nafoukla, zavírala očíčka a odmítala pohyb. Večer to vyústilo až v jakýsi záchvat, kdy nemohla vyskočit ani na bidýlko. S maminkou jsme z toho byly na nic, protože jsme nevěděli co s tím dělat a ani internet nepomohl. Takže maminka vytáhla "horské slunce" a nechali jsme je, aby se vyhřáli. Zebřička už pak byla ok, tak jsem to už neřešila. Asi koncem ledna, se začalo samičce nadouvat bříško a tak jsme si hned mislela, že brzo bude mít vajíčka. Pak však bříško zmizelo, a zase se nafoukla počemž opět splaskla. Byla jsme z toho tumpachová a tak jsem zase zase zabrousila na internet a tam mi došla možná teorie. Jestliže je zebřička příliš mladá, sice se o hnízdění pokouší, ale není to pro ní možné. Dneska se jí ovšem to načepýření a ta nechuť k pohybu zase vrátila (navíc jí začalo pelichat bříško) a tak jsme zase nezmohli nic jiného než už osvědčeno metodu horského slunce. Nejhorší problém je, že nevím, kolik je zebřičkám let, přičemž tedy ani nevím, jestli je smím nechat hnízdit (i když stejně nevím, jak bych jim v tom teď zabránila :\ ) protože paní ve zverimexu byla nová a sama to nevěděla. Tak nevím, co mám dělat????

Chovu zdar ;)
Terka

autor: Terka Kroužková - vloženo: 28. 02. 2012 19:06 Citovat
►► [2] Moje nemocná zebřička

Dobrý den,
úplně nejlepší, co se dá dělat, je navštívit veterinárního lékaře. Jako již mnohokrát zopakuji, že přesnou diagnózu stanoví jen on. Všechny rady přes internet budou pouhými dohady. I když stav vaší zebřičky velmi připomíná problém se zadrženým vajíčkem, nedostatkem vápníku. Navíc pelichání bříška by mohlo napovědět, že se zebřička skutečně chystá k hnízdění, že tedy jde o tzv. hnízdní nažiny. A v tomto období se právě nejvíc projevuje nedostatek vápníku, problém se snůškou. Ovšem ta může mít i jiné příčiny, než jen nedostatek vápníku. Jak vidíte, jde i z mé strany o pouhý dohad a je lépe tento stav konzultovat s lékařem.
Symptomy (příznaky) zadrženého vajíčka jsem kdysi popsal zde - http://www.amadina-gouldove.com/…atva-2-cast/ v odstavci Zadržené vajíčko - retence vajíčka. Nicméně odstavec vám může jen pomoci se zorientovat, nikoliv stanovit přesnou příčinu.

Dovolím si ještě jednu připomínku. Registrovala jste se do naší Databáze chovatelů. Bohužel nemáte vyplněn kraj, z kterého pocházíte. Bez tohoto údaje nelze profil schválit. I kdybych tak učinil, nebude se zobrazovat. Doplňte si prosím tento údaj, uložte. Já následně váš profil velmi rád do DCH schválím.

S pozdravem

Miroslav Lifart

autor: Miroslav Lifart - vloženo: 28. 02. 2012 19:30 Citovat
►► [3] Moje nemocná zebřička

Děkuji,
kraj si doplním, i když myslím, že já jsem spíš takový chovatel amatér, který to spíš dělá jen pro radost :) . Moc vám děkuji za radu, je dost možné že to bude tím vápníkem. Divné mi ovšem přijde, že jsem jim koupila sépiovou kost a oni j normálně ozobávají. Mám jim dát ještě jiný zdroj vápníku? Jestli ano, tak jakého?

Dopředu děkuji ;)

Terka

autor: Terka Kroužková - vloženo: 29. 02. 2012 11:02 Citovat
►► [4] Moje nemocná zebřička

Dobrý den,
já bych se neupínal jednoznačně k tomu, že je vše zapříčiněno nedostatkem vápníku. Nastínil jsem to zde jako jednu z možných variant, možných příčin.
Co se týče sépiové kosti, ani ta nemusí být dostatečným zdrojem. Přidávejte převařené a rozdrcené vaječné skořápky. Ty můžete dávat do gritu, nebo jen samotné do misky. Jak vám to nejlépe vyhovuje. Vhodný je i přípravek Orlux Calci - lux.
Rád bych také uvedl a snad se s tím nikoho nedotknu, že drtivá většina chovatelů v naší databázi chovatelů jsou chovatelé amatéři. Prostě lidé, co mají chov ptactva jen jako svůj koníček a tudíž jej dělají stejně jako vy pro radost. Bohužel ale, kraj jste si stále nedoplnila a bez něj opravdu nejde váš profil schválit.

S pozdravem

M. Lifart

autor: Miroslav Lifart - vloženo: 29. 02. 2012 18:06 Citovat
►► [5] Moje nemocná zebřička

Dobry den,
jak napsal pan Lifart, jakakoliv rada bude pouhym odhadem. Ja osobne bych odhald ze se jedna o mladou samicku. Oddelil bych ji od samce pokud je to mozne, rozhodne zkratit svetelny den, aby prijimali potravu kratsi cas. Podavani mene energeticky vydatne stravy, ale to neni moc reseni u zebricek, ty dokazi zahnizdit i na suchem prosu. Odstranit stavebni material, zebricky nepotrebuji nocovat v hnizde.
S pozdravem Smidla
smidla@smidla.eu
http://smidla.eu

autor: Miloš Haška - vloženo: 29. 02. 2012 18:41 Citovat
Pro přidání odpovědi se musíte přihlásit.

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web