Partneři:

SMZ Liquid

Dobry den,
Na viacerych web strankach sa pise o pripravku SMZ Liquid ako prostriedok proti kruteniu hlav amadin Gouldovej. Dostat ho v lekarni a ake mate skusenosti s nim?
http://www.ladygouldianfinch.com/…twirling.mgi
http://www.finchniche.com/f-twirling.mgi


autor: Vladimír Makovický - vloženo: 02. 10. 2009 08:02
►► [2] SMZ Liquid

Dobrý den Vladimíre,
děku ji Vám za informaci, já jsem o tomhle přípravku ještě neslyšel. U mne se kroucení hlavy projevilo již v minulosti u jednoho samečka čížka ohnivého a jednoho samečka amady zelenomodré. Postižení bylo v takovém rozsahu, že pták strácel koordinaci a padal i z bidla kde se na zemi otáčel stále dokola. Jelikož v tomhle postižení nebyl možný příjem potravy, byli oba ptáci utraceni. Před zhruba měsícem se mi to stalo potřetí a to u tříleté samičky amady zelenomodré, která měla stejné projevy, jako v předešlých případech, ale nedocházelo u ní k tak častému padání z bidla a dokonce i když měla zkroucenou hlavu v hlubokém předklonu, byla se schopna jak napít, tak i nazobat krmení. Samozřejmě, že byla přemístěná do menší klece. Její stav byl stejný zhruba 4 dny, ale potom se to začalo pozvolna zlepšovat a to bez podávání jakýchkoliv preparátů a do třech týdnů je samička úplně bez příznaků. Chci tím říci, že jsem si původně myslel, že je to stav nezvratný, ale opak je pravdou. Pokud jsou postižení ptáci schopni příjmat potravu, nebo je možnost je dokrmit, tak není nutné je utrácet !! Jelikož při spadnutí z bidla a motání se, většinou dochází k vyplašení ptáků v celé místnosti, bude zřejmě vhodné postiženého ptáka přemístit.


autor: Zdeněk Gajdoš - vloženo: 02. 10. 2009 13:19
►► [3] SMZ Liquid

Dobry den Zdenku,
ja som ani nevedel, ze sa to stava aj amade zelenomodrej a cizikovi ohnivemu. Ja mam jednu samicku amadiny Gouldovej s tymto postihom a to uz asi 4 mesiace. Nepomaha podavanie B vitaminu vo forme pangaminu tak by som chcel skusit tento pripravok. Ak nie potom mozno Magnesium + Vitamín B6 Liquid
Balenie: 0,5 L
Charakteristika:
Kombinácia s rýchlym vstrebávaním magnézia.
-napomáha k odstráneniu svalových krčov pri intenzívnych výkonoch
-reguluje svalovú a nervovú rovnováhu
-podporuje látkovú výmenu


autor: Vladimír Makovický - vloženo: 02. 10. 2009 14:25
►► [4] SMZ Liquid

Dobrý den Vladimíre, nejsen si jist jestli se jedná u Vaší AG o to samé postižení, jako u mých ptáků. U mě byl projev v prvním dnu asi takový, že pták měl velký problém udržet hlavu v normální poloze a jako by mu hlava padala dozadu s tím, že při snaze ji udržet ve správné poloze vlastně docházelo ke krouživým pohybům. Druhý den byla pozice hlavy asi taková, jako by se pták hluboce předklonil a vytočil hlavu o 180 stupňů a z této pozice se nemohl dostat do normálu.
Jen výjmečně se mu podařilo hlavu vytočit a narovnat, ale v zápětí se mu opět dostala do nezvyklé polohy.
Nikde jsem se nedozvěděl proč tomu tak je a co je příčinou. Všeobecně se uvádí dotace vitamínů řady B. U mne nastalo cca po čtyřech dnech pozvolné ustupování příznaku.


autor: Zdeněk Gajdoš - vloženo: 02. 10. 2009 19:57
►► [5] SMZ Liquid

Dobrý den,

informace o SMZ Liquid jakožto o prostředku na léčbu uvedeného problému byly publikovány především v letech 2002 -2003 jak v různých časopisech ( u nás v časopise Nová exota 4/2002), tak i na internetových stránkách. Osobně jsem tento problém popsal jen velmi obecně - http://www.amadina-gouldove.com/nemoci.html, protože ani veterinární lékaři neměli jednoznačný názor na to, co nemoc samotnou způsobuje. Nemám bohužel nějaké bližší informace k přípravku samotnému a abych se přiznal, ani netuším zda je na našem trhu vůbec k zakoupení. Nicméně v roce 2004-5 jsem se s tímto problémem potýkal také. Informace o SMZ Liquidu jsem měl, ale ani veterinární lékaři neměli přípravek k prodeji a tak jsem dal na rady MVDr. Grymové, s kterou jsem daný problém probíral. Radila mi čistotu v klecích, ale nikoliv nějaké vytváření sterilního prostředí. Přílišná čistota by mohla vést k oslabení imunity ptáků, nevytvářeli by si obranné látky. Dále mi pak radila čisté a kvalitní zrniny, proto jsem přešel na zkrmování zrnin renomovaných výrobců a značek. Krmení také musí být pestré a vyvážené. V neposlední řadě radila správnou dotaci vitamíny a minerály. Snažím se všech těchto rad držet a skutečně jsem se od roku 2006 ve svém chovu s tímto problémem nesetkal.
Nedovolil bych si však jednoznačně tvrdit, že jen a pouze tyto faktory mne zbavily této nemoci v mém chovu. Vždyť texty publikované v zahraničí naznačují i možnost, že jde o chorobu geneticky danou, děděnou z generaci na generaci. Stejné zdroje pak uvádějí, že pokud je ptáček této z této nemoci vyléčen, neměl by být dále zařazován do chovu. Jestliže by tedy šlo o nemoc přecházející z generace na generaci, jen stěží by mohly mít mé opatření nějaký účinek. Minimálně u některých jedinců by se choroba musela tak či tak projevit. Ač jsem se s problémem již několik let nesetkal, rád bych znal další postřehy a zkušenosti jiných chovatelů. Určitě by bylo zajímavé si přečíst, jak se s chorobou vypořádávají ostatní chovatelé.

Hodně zdaru v chovu, zdravím Mirek Lifart


autor: M. Lifart - vloženo: 02. 10. 2009 20:26
►► [6] SMZ Liquid

Dobry den,
u mna je postihnuta samicka z mojho chovu a nema stale vytocenu hlavu ako popisujete Zdenku u Vas. Ona nedokaze vyletiet na bidielko a len obcas zaklana hlavu a to hlavne pri vyruseni. Preto musi mat na dne klietky potravu aj vodu. Asi 1,5 rok bola normalna a len po zaradeni do chovu sa to objavilo. Ja som mal podobne postihnuteho samca amadiny Gouldovej asi pred 25-timi rokmi ale pri podavani B - komplexu sa to zlepsilo avsak musel som mu ho stale podavat. Samozrejme neuvazujem o zaradeni do chovu aj v pripade vyliecenia. Mna prave prekvapuje, ze u nasich chovatelov sa nepouziva SZM Liquid aj ked to je nie ziadna novinka a preto som zvolil tuto temu. Tak teda cakam, ze niekto o tom napise ake ma skusenosti s tymto alebo podobnym produktom. Tento produkt uz som videl spomenuty aj na cesky pisanej stranke, kde je tiez spomenute čerpáno z časopisu Nová Exota č. 4 /2002,
http://amadiny.wz.cz/Nemoci.htm.


autor: Vladimír Makovický - vloženo: 03. 10. 2009 07:15
►► [7] SMZ Liquid

Příjemný podzimní den Vám přeji.
Souhlasím zde s názorem Mirka, kterého tímto i zdravím. A to především v tom, že by se takto postižený jedinec již do chovu zařazovat neměl a to i v takovém případě, že je pták již zcela bez příznaků, jako tomu je v mém případě. Zda se jedná o nemoc geneticky danou posoudit nemohu a to z toho důvodu, že je samička dovezená z německa a na chovatele nemám kontakt (nákup na burze)a také se mi zatím neozval nikdo z chovatelů který si ode mne pořídil potomka od postižené samičky.
Je to téma do diskuze. A je dobře, že se o tom veřejně debatuje.


autor: Zdeněk Gajdoš - vloženo: 03. 10. 2009 10:51
►► [8] SMZ Liquid

Aj Vam prajem prijemny jesenny den,
ja som pochopil o tom pripravku, ze je to vlastne sirokospektralne antibiotikum SMZ Liquid(Kvapalné) alebo trimetoprím sulla, ktore sa pouziva (okrem ineho)pri zapale vnutorneho ucha, kde je vlastne rovnovaha. Je pouzivane aj pri inych druhoch zvierat.
Ako pokus pri liecbe krutenia hlavy sa skusal pouzit aj pripravok Nystain co je vlastne pre liečbu hubovej alebo bakterialnej infekcie ale s neuspechom. Pise sa o tom v diskusii chovatelov kanarikov http://pet.sg/…owthread.php?…


autor: Vladimír Makovický - vloženo: 03. 10. 2009 11:57
►► [9] SMZ Liquid

Prečítal som si tú anglickú diskusiu, je to veľmi zaujímavé. Píše sa tam, že je to genetická predispozícia, ktorá sa väčšinou objaví, keď nemá vták nejaké nedostatky vo výžive. Že je náchylnejší k tomu od začiatku, lebo je to genetické.

O tom SMZ Liquid píš,že mu to zabralo na 2 týždne krútiaceho sa vtáka a vyliečilo ho to. Ďalej píše, že na vtáky, ktoré mali viac rokov túto poruchu to už nepoužil, lebo mu veterinár povedal, že to už nepomôže, lebo že vnútorné ucho bude už určite uzdravené, ale nebude uzavreté a na to už SZM nepomôže.

Takisto sa tam píše, že to je to genetická recesívna vlastnosť spôsobujú príliš obmedzené línie.


autor: Ján Ch. - vloženo: 03. 10. 2009 21:50
►► [10] SMZ Liquid

Dobry den,
v dalsej diskusii sa pisu 3 sposoby liecby:
1. Uz spominanym liekom Nystatín
2. Trimetoprim sulla (jedna kvapka za deň)
3. Vitamín B 12.
http://www.philippinepetfinder.com/…iewtopic.php?…


autor: Vladimír Makovický - vloženo: 04. 10. 2009 08:40
Pro přidání odpovědi se musíte přihlásit.

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web