Partneři:

zebřičky - odchov

Kamarád mi věnoval zebřičky. Pár, samce 2011 - jejich odchov, 2 mláďata v budce. Mláďata již z budky vylétla, krmí se sama. Jedno, to tmavší, má dovnitř zkroucené nožky. Chtěla bych zebřičky odchovávat dále, ale chci se v budoucnu vyhnout, je-li to možné tomuto problému. Co jej způsobuje?
Děkuji za odpověď Bergerová

Přílohy:


autor: Sabina Bergerová - vloženo: 12. 03. 2012 16:29 Citovat
►► [2] zebřičky - odchov

Jak k tomu může dojít?

Většinou tehdy, když je v hnízdě jen jedno nebo dvě mláďata. Jak na nich samička sedí a zahřívá, neustále na ně tlačí a křehké nožky mláďat narostou nesprávným směrem.

Prevence

Jeden zkušený chovatel andulek mi dal následující radu : dát do budky podkladek (určený pro korely nebo holuby).Tato rada je určena chovatelům andulek a ptáků podobné velikosti, chovatelé korel a dalších si musí opatřit podkladky úměrně větší! Samička díky podkladku nemůže na mláďata tlačit a tisknout je ke dnu budky, ale opírá se právě o ten podkladek. Důležité je také mít v budce podestýlku, o kterou se mláďata mohou opřít.

Léčba:

Jestliže už k rozjetým nožkám dojde, je třeba to řešit hned, dokud nožky mláďat nepřestanou růst a vyvíjet se. Později je jakýkoliv pokus o nápravu zbytečný.

Máme dvě možnosti, i když na podobném principu.

1. Okroužkovat obě nohy mláděte, provléct kroužky drátek, upravit nožky do správné pozice a vzdálenosti od sebe a svázat je. Důležité je drátek stále upravovat a povolovat, jak mládě roste!

2. Upravit nožky do správné pozice a omotat je leukoplastí nebo izolepou. Obojí je dostatečně pevné a přitom relativně neškodné. Stejně jako u drátku, i tady musíme stále izolepu upravovat podle toho, jak mládě roste a nožky se mu vyvíjí!!!Pokud začneme s léčbou včas, účinnost obou metod je takřka 100%!

S pozdravom
Jaroslav Dvorský


autor: Jaroslav Dvorský - vloženo: 15. 03. 2012 12:26 Citovat
►► [3] zebřičky - odchov

Dobrý den,
děkuji za odpověď. Můžete mi, prosím, ještě napsat, co je to ten podkladek? Babička, když chovala slepice, dávala jim sádrové vejce do hnízda, aby nesnášely jinam. Je to ono?

Zdraví Sabina Bergerová


autor: Sabina Bergerová - vloženo: 16. 03. 2012 09:57 Citovat
►► [4] zebřičky - odchov

Dobrý deň. Text som stiahol, ale ano sú to asi podkladané vajcia(sadrové)
S pozdravom
Dvorský


autor: Jaroslav Dvorský - vloženo: 16. 03. 2012 13:18 Citovat
►► [5] zebřičky - odchov

Dobrý deň, osobne mám túto skúsenosť, pri chove anduliek. Pretože som musel chodiť za prácou na týždňovky a andulkám sa podarilo dostať do hniezdiacej búdky, kde nebola hniezdiaca podložka. Túto podložku popisujem na mojej stránke www.juro222.estránky.cz /CHOVÁME ANDULKY/HNIZDENIE/Búdka horizontálneho tvaru. Samozrejme som nechcel narušiť hniezdenie, tak som tam podkladovú doštičku nadal, čo bola chyba. Po dvoch týždňoch som zistil, že najstarší jedinec má tieto nožičky roztiahnuté. Zákrok popisovaný hore už nebol možný. Jednoznačne k tomu dochádza u najstaršieho jedinca, pretože samica tlačí svojou váhou na vajíčka a zároveň na mláďa. Keď tam táto jamka nie je tak ho prakticky roztáča a odnesú si to bedrové kĺbiky.
Chcem poukázať hlavne na to, že takýto jedinec nie je schopný sa rozmnožovať, ale môže byť života schopný a platným členom komunity. Ja mám takého to samčeka v chove a stará sa o cudzie mláďatá, ktoré opustia hniezdo. Takáto skúsenosť nie je zlá. Osobne by ma neodradila od ďalšieho odchovu.
1. Pokiaľ na hniezdenie používate búdku, tak vložiť na spodok doštičku s hniezdiacou jamkou, alebo ak si postavia moc ploché hniezdo tak zobrať žiarovku ( 40 alebo 60 W ) a sklenenou časťou vytvarovať ( prehĺbiť ) hniezdiacu jamku ( to sa používa u kanárikov.
2. Niekedy sa to robí aj tak, že sa v hniezde ponechá min jedno slepé vajíčko až do tej doby,kým mlade nie sú väčšie. ( asi týždeň až 10 dní ).

Zo zebričkami som len začal, zatiaľ v tomto smere len učím. Zdravím pána Dvorského.

Přílohy:


autor: juraj oginčuk - vloženo: 26. 03. 2012 11:54 Citovat
Pro přidání odpovědi se musíte přihlásit.

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web