Partneři:

Co dělám špatně?

Dobrý den,
Jsem chovatel už pár let. Nikdy jsem však neměl ptáky nějak náročnější na chov, nebo dražší. Předloni jsem si v podkrovní místnosti postavil bednové klece a vrátil jsem se po delší době k chovu zebřiček a chůviček a později skusil štěstí s amadinami a podobně. klece mají rozměry 70x50x50 cm a Jsou vyrobeny ze dřevěných latí a desek. Ptáci mají k dispozici obden čistou vodu a krmení, v hnízdním období jim dávám zelené, míchanici a podobně. Vloni měl všechny nově sestavené páry minimálně jeden rok, tak jsem dal do klecí budky a hnízdní materiál. Skoro okamžitě, jako kdysi, postavili hníza, ale potom nic. Celý rok samci zpívali a páry se k sobě chovaly tak jak mají, ale snůšky jsem se nedočkal. Letos jsem dal budky asi 20.2. a situace se opakuje. Je mi divné, že takto nenároční ptáčci, kteří jsou schopní vysedět snůšku třeba na dně klece u mě nehnízdí. sem tam se v hnízdě objeví vajíčko, ale to tam většinou vyschne.
Nemám žádného známého chovatele, se kterým bych se mohl na toto téma pobavit, tak se obracím na vás. Mám je dát radši společně do kryté voliéry? Nebo nasadit nějaké přípravky proti stresu? Co dělám špatně? Vždyť jsou to ,,jen´´ zebřičky...
Díky za tipy a rady.

autor: Petr klement - vloženo: 20. 03. 2012 22:55 Citovat
►► [2] Co dělám špatně?

Dobrý deň,

Po prečítaní si Vašich riadkov som dospel k rozhodnutiu, že Vám dám pár mojich postrehov v chove zebričiek nakoľko podobný problém som v minulosti mal aj ja sám. Tak isto páriky javili všetky znaky hniezdenia no k znáškam nedochádzalo a odchov bol veľmi nízky.Prvou podmienkou bola , že zebričky sa vybrali medzi sebou prirodzene, a to vo veľkej vonkajšej voliére kde sa samice riadne vylietali a nakoniec sa popárikovali. Spárikované vtáčky som odchytil a umiestnil v boxoch tých istých rozmerov ako uvádzate Vy sám. Upozorňujem zebričky potrebujú ísť cez leto na slniečko kde naberú sily na hniezdenie a kvalitne sa operia. Ďalšou podmienkou je svetelný režim zebričky veľmi aktívne reagujú na predĺženie dňa, a preto predĺženie dňa v zimnom období im nejak moc neprospievalo ba naopak potrebovali ho skrátiť na 8 hodín a teplotu znížiť na 18-20stupňov, nie viac. Uvedené podmienky musia byť v súbehu a sú zavedené od septembra do januára. V marci sa svetelný režim predĺži na 12hodín a teplota sa upraví na maximálne 22 stupňov nie viac. Vlhkosť vzduchu by sa mala pohybovať okolo 50%. Upravil som i dávku,nedostávali žiadne kŕmne zmesky, ale iba čisté proso a k tomu každý druhý deň naklíčané proso( grit, škrupiny, sépia, samozrejmosťou). Vaječnú zmes som nepodával , tá bola podaná až počas znášky!!! Zebričky vyhniezdili 2x bez problémov a znova išli v júni vonku do voliér kde sa zregenerovali. V krátkosti som sa snažil Vám opísať , a to jednoducho chov a odchov v bedňových klietkach. Vo vonkajších chovoch som problém nikdy nemal.
S pozdravom, veľa úspechov.

autor: Branislav Zajac - vloženo: 21. 03. 2012 08:10 Citovat
►► [3] Co dělám špatně?

Dobry den,
souhlasim s panem Zajacem, jen bych zduraznil svetelny den. Zebricky jsou opravdu ptacci schopni vyvest mladata na dne klece, ale musi k tomu mit dostatecne dlouhy svetelny den.
Soucasne je take nutne si rict, jake zebricky jste si poridil. Jestli takzvane "obycejne" burzove, nebo vystavni. Ac stale stejny druh, jedna se o ptaky dlouhodobe chovane jinym stylem a i jejich pozadavky jsou upraveny. Vystavni zebricky jsou narocnejsi.
Jinak podobny problem mam se svym jedinym parem zebricek co mam v chovu. Souvisi s odmitanim hnizdit v budce. Hnizdo sice postavi, ale vajicka snasi na zem. Bohuzel, klec je postavena tak, ze se mi tam hnizdni kosicek nevejde tak se stale snazim je presvedcit do budky.
S pozdravem Smidla
smidla@smidla.eu
http://smidla.eu

autor: Miloš Haška - vloženo: 21. 03. 2012 10:14 Citovat
►► [4] Co dělám špatně?

Zebřičky a chůvy mám přímo naproti střešnímu oknu, které je směřované zhruba na severovýchod. Takže mají světlo teď na jaře asi 12 hodin, nemluvě o létě.
Je pravda, že jsem páry poskládal podle mého uvážení, ale když jsem je v domněnce, že snad lépe zahnízdí dal do větší voliéry dohromady, páry se nepomíchaly, naopak se hlídali navzájem a občas jsem se dokonce setkal s agresivitou samců při obraně teritoria.
Na zimu jsem pořídil pár aymar a zebřičky umístil zpět do bednovek. Tu a tam jsem našel samici, jak sotva létá, je načepýřená a má přivřené oči. Druhý den byla zase úplně v pořádku. Někdy se však stalo, že druhý den uhynula a teď z jara mi dokonce v průběhu 14 dní uhynuly dvě a jedna samička chůvičky. Dávám to však za vinu tomu, že klece z důvodu klidu nečistím a nedesinfikuji zrovna často. Nebo to snad může být prašným prostředím? Nevím.
Samozřejmě, že jsem koupil zebřičky jen tak na burze, dbal jsem jen na to, aby byly přepeřené a v dobré kondici.
Přemýšlím, že je teda dám dohromady do kryté voliéry na zahradě, kde mám ostatní papoušky. Snad se tam budou cítit líp. V malé místnosti musím totiž chodit těsně kolem klecí, tak nevím, jestli je to moc neruší. Ale to snad už ne.
Později snad přiložím foto místnosti s bednovkama. Teď mi nejde stáhnout z mobilu. Každopádně děkuji, že jste mi poradili a těším se na případné další nápady.

autor: Petr klement - vloženo: 21. 03. 2012 14:15 Citovat
Pro přidání odpovědi se musíte přihlásit.

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web