Partneři:

Rosela pestrá

Prosím o radu.Jsem začínající chovatel a mám párek rosel.Papoušky mám doma ve voliéře a chtěl bych je dát ven.Potřeboval bych radu,kdy je mohu dát ven a zda bych k nim mohl přidat i jiné papoušky.Mám ještě Kakari.Děkuji za radu

autor: Bobin - vloženo: 17. 04. 2012 20:06 Citovat
►► [2] Rosela pestrá

Dobrý den,
rozely obecně chovatelé chovají celoročně venku. Jestliže jste je měl před zimou doma, například při pokojových teplotách, musíte být při vypouštění opatrný. Musíte papoušky aklimatizovat, uvykat na nižší teploty, které stále ještě panují. Ovšem nezmínil jste při jakých teplotách jste je doma měl, takže mou odpověď berte prosím jako obecnou.

Na druhou část otázky použiji pasáž z článku, který pro tyto stránky sepsal můj kolega Lukáš Procházka. Cituji "Jsou to odolní ptáci, kteří vydrží venku i naši zimu, ale jsou nesnášenliví vůči ostatním ptákům svého i jiného druhu. Proto se musí chovat odděleně, jen jeden pár na jednu voliéru. Jsou známy i případy, které tuto teorii vyvracejí, ale nedoporučuji zde příliš experimentovat! Může to vést k zmrzačení, nebo zabití papouška."

S pozdravem,
M. Lifart

autor: Miroslav Lifart - vloženo: 17. 04. 2012 20:17 Citovat
►► [3] Rosela pestrá

Dobrý den.Děkuji za radu.Mám je doma v ložnici takže teplota je kolem 19 stupňů.Radši tedy počkám po zmrzlých.S tím,že se nesnáší s jinými papoušky jste mě nepotěšil.Postavil jsem si velkou volieru a myslel jsem si,že tam budu moci mít oboje papušky.

autor: Bobin - vloženo: 17. 04. 2012 20:24 Citovat
►► [4] Rosela pestrá

Dobrý den,
měl bych uvést, že nejsem chovatel papoušků, ačkoliv tuto informaci asi většina stálých návštěvníků zná. Odpovídám vám čistě v teoretické rovině. Nicméně dnes jsem se cestou mobilního telefonu ještě jednou spojil s chovatele rozel pestrých, a ten mi znovu potvrdil, že chov rozel s jinými druhy ze svých zkušeností nedoporučuje. Podle něj jsou rozely skutečně poměrně agresívní a to především v době, kdy se dostanou do toku a započnou hnízdění. Ovšem agresivitu podle něj nelze vyloučit ani v období reprodukčního klidu.
Doufám, že se to této diskuse zapojí chovatel s praktickými zkušenostmi, aby mou odpověď doplnil a zpřesnil.

S pozdravem,
M. Lifart

autor: Miroslav Lifart - vloženo: 18. 04. 2012 18:15 Citovat
►► [5] Rosela pestrá

Ahoj, já rozely pestré chovám. A mám je vždy po jednom páru. Když jsou po jednom páru ve voliéře, chov šlape jako hodinky :) Když jsem dala na chvíli dohromady dva páry, byla to katastrofa a hned bylo po hodinkách :D Takže za sebe říkám, s jinými papoušky je do voliéry nedávat a ani s jinými rozelami ne.

Pěkný den Věra :)

autor: Věra Š. - vloženo: 18. 04. 2012 19:28 Citovat
►► [6] Rosela pestrá

Děkuji všem za odpovědi.Mohu se ještě zeptat,mám volieru o rozměrech délka 2,5 výška 2,10 šířka0,60 m.Volieru mám na terase a chtěl jsem ji pro radost z pohledu na živou přírodu.Připadlo mi dát tam 2 papoušky do těch rozměrů tak se mi ztratí.Nedalo by se tam nakombinovat něco jiného.Rozeli a Kakari by mi teda zůstali v ložnici:D

autor: Bobin - vloženo: 19. 04. 2012 12:24 Citovat
►► [7] Rosela pestrá

Dobry vecer,
chov papousku ve spolecne voliere, to je vecne tema. Staci kdyz trochu prohledate internet a najdete sposuty textu.
Hlavni zasada je jedna. Poridit ptaky soucasne, soucasne vypustit do voliery a pak pozorovat a pozorovat a okamzite odstranti agresivni jedince. Prosim, mejte na pameti ze mimo hnizdeni se mohou snated jedinci, kteri se v dobe toku mohou stat zabijaky.
S pozdravem Smidla
smidla@smidla.eu
http://smidla.eu

autor: Miloš Haška - vloženo: 20. 04. 2012 00:04 Citovat
Pro přidání odpovědi se musíte přihlásit.

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web