Partneři:

Směrnice EU, o co přesně jde?

Dobrý den,
přečetla jsem si článek vyjádření KPEP k chovu invazivních druhů http://www.amadina-gouldove.com/…ich-druzich/
Asi mi ale něco uteklo, proč tenhle článek vznikl? Na co přesně reaguje?
Děkuji a hezký den Věra :)


autor: Věra Š. - vloženo: 07. 05. 2012 20:02 Citovat
►► [2] Směrnice EU, o co přesně jde?

Dobrý den všem a ahoj Věrko,
zrovna jsem došel ke svému PC a tak jsem zde hned objevil tvůj dotaz.
Já osobně jsem zmínku o připravované směrnici EU zachytil v televizních zprávách, teď nevím jestli se nepletu, ale myslím že České televize. Následně jsem si přečetl článek na serveru tyden.cz publikovaný dne 17. dubna 2012. Jeho obsah zde záměrně kopíruji. Zdroj - http://www.tyden.cz/…_231588.html


Brusel se chystá zakázat některé druhy papoušků a exotů

Již od roku 2008 vzniká v Bruselu nová evropská směrnice proti rozšiřování nepůvodních druhů. Její schválení by znamenalo, že by chovatelé i zoologické zahrady museli nechat utratit některé druhy papoušků, želv a dalších desítek druhů zvířat.

Směrnice se týká zákazu obchodování a držení takzvaně invazivních druhů zvířat a rostlin - tedy těch druhů, které jsou v dané zemi nepůvodní a rychlým rozmnožováním by mohly vytlačit původní zvířenu a flóru. Lhůta pro ukončení zasílání připomínek ke směrnici skončila již minulý týden a nyní se jen čeká na finální podobu, kterou mají europoslanci ve třetím čtvrtletí odhlasovat.

Pravidla by měla platit pro celou Evropskou unii a v České republice by tak mohla postihnout desítky druhů exotických zvířat, která přitom nemají šanci v českých podmínkách ve volné přírodě přežít.

Španělsko už takový zákaz zavedlo od loňského prosince. Tamní chovatelé mají rok na to, aby úřadům nahlásili, zda vlastní papoušky, kteří jsou na seznamu zakázaných druhů. V praxi tam bude záležet na vůli úřadů, zda chovatelům, kteří před vznikem nového zákona vlastnili nyní zakázané druhy papoušků, ptáky ponechají nebo je zabaví. Každopádně výrazně omezí nebo zcela zakážou jejich další rozmnožování. Ačkoli někteří chovatelé získají výjimku a budou moci zakázané druhy papoušků nadále chovat, odchovaná mláďata nebudou moci nikomu prodat. Zákaz prodeje a jakéhokoli přesunu vybraných druhů papoušků je totiž absolutní a platí i pro prodej do zahraničí.

"Pokud směrnice začne platit v podobné podobě, jako ji už zavedli ve Španělsku, dotkne se u nás tisíců chovatelů a desetitisíců zvířat. Jen takové amazoňany mají tisíce lidí. A to mluvím jen o papoušcích. Směrnice se zabývá i dalšími invazivními druhy zvířat a rostlin," prozradil deníku Mladá fronta Dnes Jan Potůček, provozovatel webu Ararauna.

Téměř likvidační připadá chystaná směrnice zoologickým zahradám. "Je to dost zásadní problém, zrovna píšeme europoslancům, aby to v této podobě zastavili," potvrdil deníku Mladá fronta Dnes ředitel pražské zoologické zahrady Miroslav Bobek. Ten sice připouští, že chápe strach z šíření nepůvodních druhů, ale řešil by prohřešky spíš vysokými pokutami nebo odnětím svobody za opakované prohřešky. Ve Španělsku platí, že veřejné zoologické zahrady mohou získat výjimku ze zákazu chovu, stejně jako majitelé jednotlivých ochočených papoušků. Musí ale zvířatům zabránit v úniku do volné přírody.

Kdyby směrnice nakonec europarlamentem neprošla, nic zásadního by se nestalo, protože na zákaz vypouštění nepůvodních druhů živočichů i výsadbu rostlin už nyní pamatuje mezinárodní úmluva CITES, jež vyžaduje povinnou registraci určitých druhů živočichů právě kvůli jejich invazivním schopnostem.


Očekával jsem, že zachytím nějakou ostřejší diskusi chovatelů na toto téma, ale pravděpodobně jsem také něco přehlédl, anebo tato připravovaná směrnice nemá patřičnou pozornost chovatelů. Proto jsem byl rád, když jsem na stránkách KPEP objevil článek se stanoviskem KPEP k této problematice. Požádal jsem jednoho z autorů článku, pana Ladislava Žohu o svolení a následně jsem tento článek publikoval i na našich stránkách. Doufám tak, že se zbytečný byrokratický zásah úředníků EU nepromítne do naší legislativy, doufám, že se budeme společně bránit, anebo aspoň podpoříme v tomto úsilí KPEP. Každopádně si toto téma zaslouží zvýšenou pozornost, zaslouží si pořádnou diskusi.

S pozdravem,
M. Lifart


autor: Miroslav Lifart - vloženo: 07. 05. 2012 20:15 Citovat
►► [3] Směrnice EU, o co přesně jde?

Ahoj Mirku,
děkuji za upřesnění. Vůbec jsem neměla tušení o této směrnici. Po přečtení toho článku z tyden.cz je mi to jasné. Myslím že všichni rádi KPEP podpoří. ;)
Hezký den Věra :)


autor: Věra Š. - vloženo: 08. 05. 2012 08:59 Citovat
►► [4] Směrnice EU, o co přesně jde?

Dobrý den,

zajímalo by mně, jestli neunikl na veřejnost nějaký, alespoň provizorní seznam druhů, kterých by se měla tato zrůdná omezení týkat.
S názorem pana Žohy se nelze jinak, než plně ztotožnit. Zaráží mne, že lidé na tak vysokých postech nejsou schopni zcela logicky uvážit fakta ohledně klimatických rozdílů, zmíněná v článku pana Žohy.

E: Dovolím si zde malou editaci mého předchozího sdělení. Seznam druhů, na který se ptám výše prozatím neexistuje. Velmi užitečné a věcné informace o tomto problému se nacházejí na webových stránkách ararauna.cz.
Odkaz na konkrétní článek je zde: http://www.ararauna.cz/…o-prostredi/ .

S pozdravem
Lukáš Procházka.


autor: Lukáš Procházka - vloženo: 10. 05. 2012 09:41 Citovat
►► [5] Směrnice EU, o co přesně jde?

Dobrý deň!
Veď na tom pracuje aj skupina expertov pre problematiku inváznych nepôvodných druhov, ktorá je zostavená v rámci Bernského dohovoru a sekretariát sídli v Štrasburgu (Francúzsko), v sídle Rady Európy. Na základe tohoto dohovoru pracuje aj Štátna ochrana prírody.

S pozdravom Vladimír Makovický.


autor: Vladimír Makovický - vloženo: 10. 05. 2012 10:16 Citovat
►► [6] Směrnice EU, o co přesně jde?

Dobry den, deje se neco dal kolem te smernice? Nikde jsem nic dalsiho nenasel. :/


autor: Marek P. - vloženo: 30. 05. 2012 17:35 Citovat
►► [7] Směrnice EU, o co přesně jde?

Zdravím Marku, prozatím žádné další informace nemám. Ale jakmile něco nového bude, určitě to sem na diskusi, nebo třeba formou dalších článku na naše stránky vložím. Téma si zaslouží pozornost, takže zcela jistě jej budu sledovat. A věřím že nejen já.
S pozdravem,
M. Lifart


autor: Miroslav Lifart - vloženo: 31. 05. 2012 17:24 Citovat
Pro přidání odpovědi se musíte přihlásit.

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web