Partneři:

kříženci agapornisů

Ahojky, nedávno se tu probírali kříženci zebřiček pestrých a timorských. Zajímalo by mě, jak bezpečně poznat křížence různých agapornisů. Na jaké znaky bych si měl dát pozor, čeho bych si měla všímat? Asi nebudu sama kdo v tom nemá úplně jasno. Jestli máte i někdo nějakou fotku takových kříženců, vložte ji sem prosím.
Hezký den Věra :)


autor: Věra Š. - vloženo: 19. 05. 2012 18:44 Citovat
►► [2] kříženci agapornisů

Dobrý den,
Bohužel se moc v agapornisech nevyznám, ale pár fotek kříženců agapornisů je v knize Agapornisové autor Dirk Van den Abeele na straně 142-145 tam pár fotek je.
Na internetu jsem našel odkazy na tato fotky http://en.wikipedia.org/…ybrid-5i.jpg zde bych to viděl na křížence fischeri x škraboškový. Další odkaz http://www.biolib.cz/…ree/id22097/, další http://commons.wikimedia.org/…rnis_hybrids.
Přikládám fotku mého známého Radima Šimečka který vyfotil křížence růžovohrdlého a škraboškového.
Pěkný den Emil.

Přílohy:


autor: Emil Škoda - vloženo: 20. 05. 2012 10:47 Citovat
►► [3] kříženci agapornisů

Dobrý den, děkuji za fotku i odkazy. Ani já nejsem vůbec žádná odbornice na agapornise. Proto i když se divám na tu fotku, nepoznala bych, že jde o křížence. Proto mě zajímaly nějaké rozpoznávací znaky. No ale je jasné že když neznám podrobně všechny druhy agapornisů, těžko pak poznám křížence. O-) Na burze bych určitě naletěla. Naštěstí tady funguje klub chovatelů agapornisů, tak bych se asi obrátila tam. :)
Hezký den Věra :)


autor: Věra Š. - vloženo: 20. 05. 2012 14:56 Citovat
►► [4] kříženci agapornisů

doby den, ty agapornise fakt musite dobre znat. Pak se daji poznat krizenci. Ja nejake chovam ale myslim ze bych nepoznal krizence u vsech druhu. Chovatel musi mit s agacama hodne zkusenosti. Mara


autor: Marek P. - vloženo: 21. 05. 2012 20:27 Citovat
►► [5] kříženci agapornisů

U kříženců v rámci rodu Agapornis se nejčastěji setkáte s prokřížením druhů s bílým okružím. Méně často s kříženci s agapornisem růžohrdlým. Znaků je spousta, záleží, s čím to chcete porovnávat. Všeobecně by se dalo říct, že takovým poznávacím znakem je postava. Například jsem viděl agapornise růžohlavé, na první pohled pěkné, barvy v pořádku, kostřec též, ale typická postava pro tento druh tam nebyla a to ani velikostně.... dalo se tipovat na prokřížení s fišerákem. Transmutace mezi agapornisem škraboškovým, fischeri a i hnědohlavým, to je kapitola sama pro sebe, u hnědohlavců se dívat na kostřec, a všeobecně u těch druhů na hlavu. Toť zjednodušeně, neberte to jako univerzální klíč.


autor: Aerforce - vloženo: 21. 05. 2012 21:45 Citovat
►► [6] kříženci agapornisů

Dobry vecer,
ja budu ponekud skeptictejsi. 95% vsech agapornisu v nasich chovech jsou nejakym zpusobem poznamenani krizenim. At jiz to bylo pri prenaseni mutaci nebo proste neznalosti chovatele.
Vim ze to nezni moc povzbudive, ale nema cenu se za neco skovavat. Nastesti existuje par lidi, co se snazi o udrzeni cistoty druhu.
U agapornisu skraboskovych je dobre si davat pozor na zbarveni pod bradou. U cistych ptaku by melo byt ciste zlute, u krizencu je oranzove. Toto plati pouze u prirodne zbarvenych jedincu.
Ja osobne letos s chovem agapornisu koncim. Jsou to skveli ptaci. Pokud clovek dodrzuje urcite zakonitosti, daji se chovat ve spolecne voliere s dalsimi agapornisy. Ale pokud se podivam do budky sveho paru zelena vs. modry kobaltovy, je to zalostne. Jak jsem nekde cetl, takova zoologicka zahrada mutaci.
Podobne jsem na tom u druheho paru stejneho zbarveni. A to jsem si pri nakupovani daval docela pozor. Nu coz, budu se moci o to vic venovat chovu guld, ktere mi ucarovaly.
S pozdravem Smidla
smidla@smidla.eu
http://smidla.eu


autor: Miloš Haška - vloženo: 21. 05. 2012 22:01 Citovat
►► [7] kříženci agapornisů

Zdravím všechny diskutující,
nejsem chovatelem agapornisů a mé znalosti o nich jsou samozřejmě jen zcela obecné a nedají se srovnávat se znalostmi chovatelů - specialistů na chov agapornisů. Přesto si však dovolím malou poznámku.
Nebylo by lepší než s chovem agapornisů končit, navázat širší spolupráci s Českým klubem chovatelů agapornisů? Neříkám přímo se organizovat, ale navázat nějakou formu spolupráce, nebo alespoň odebírat (kupovat) odchovy jednotlivých členů tohoto klubu. Právě tento klub pokládám za garanta čistoty jednotlivých druhů agapornisů. Usuzuji tak nejen z činnosti klubu, výstav, publikací, článků atd., ale také z toho, že se znám osobně s Petrem (Aeforce), který zde do tohoto vlákna také přispěl. A aniž bych mu chtěl lichotit, mohu snad konstatovat, že svou práci v rámci klubu, v rámci chovu těchto krásných papoušků, dělá se zápalem, znalostí věci a podobně. A jsem pevně přesvědčen o tom, že stejně je tomu i u ostatních členů klubu. Mimochodem, a zde se doufám nemýlím, druhová čistota agapornisů byla vlastně jedním ze základních podnětů, proč tento klub vůbec vznikl. Proto byl-li bych chovatelem agapornisů, snažil bych se o součinnost právě s tímto klubem.
Chov amadiny Gouldové je určitě další cesta v chovu exotického ptactva. Nicméně se obávám, jak se v souvislosti s masovějším rozšířením chovu amadin (podobně jako je tomu u agapornisů), dočkáte podobných problémů. Zde mám samozřejmě na mysli různé míchání, často nevhodné a nežádoucí u mutací. Tedy nikoliv mezidruhové křížení. Alespoň já jsem s tímto u amadin již setkal několikrát a jistá podobnost s chovem agapornisů zde je.
Berte prosím můj příspěvek ne jako podnět, spíš možná jako zamyšlení.

S pozdravem,
M. Lifart


autor: Miroslav Lifart - vloženo: 21. 05. 2012 22:36 Citovat
►► [8] kříženci agapornisů

Ahojky, díky za všechny informace. Myslím že poučily nejenom mě. Pořídila jsem si fotky přírodních agapornisů a snažím se na nich naučit všechny znaky, které mají jednotlivé druhy mít. Snad se tak naučím poznávat křížence. O-)
Hezký den Věra :)


autor: Věra Š. - vloženo: 22. 05. 2012 16:51 Citovat
►► [9] kříženci agapornisů

Miloš Haška:

Dobry vecer,
ja budu ponekud skeptictejsi. 95% vsech agapornisu v nasich chovech jsou nejakym zpusobem poznamenani krizenim. At jiz to bylo pri prenaseni mutaci nebo proste neznalosti chovatele.


Předem bych chtěl poupravit tvrzení kolegy o procentech kříženců v chovech, jelikož toto číslo není ničím podloženo a takto napsané vyznívá, že 5 % (všech) agapornisů, jsou čisté druhy. V chovech často zastoupení agapornisové růžohrdlí rozhodně nebudou dělat 5 % a u tohoto druhu netuším, s čím by měl být prokřížen. Pravděpodobně to bylo myšleno na agapornise s bílým okružím oka, ale i tam bych pochyboval o 95 % kříženců.

U agapornisů s bílým okružím oka často docházelo (a dochází) k transmutacím. V poslední době bych jmenoval přenesení mutace dilute z agapornise hnědohlavého na agapornise fischeri. V 6. generaci byste však nepoznali, že došlo k přenosu, ptáci vypadají jak typičtí fišeráci. Toho bylo dosaženo "čištěním" pomocí párování na zelené ptáky. Zdůrazňuji ale, že se jedná o plánovanou činnost, kde byl stanoven jasný cíl a postup. To, co vidíme na burzách a často v chovech je jen o odpovědnosti chovatelů. Někteří nejsou schopni rozlišovat fišeráky a škrabochy, párují to na sebe a pak to tak vypadá. Selekcí se ale dá dosáhnout mnohé.

V tomto ohledu složitější je chovat agapornise (bílé okruží) v zelené řadě, jelikož tam se vždy ukáže vše .... V modré řadě dochází ke skrývání znaků a pak se lehhko stane, že z páru zelený x modrý budete mít v hnízdě ptáčata ne zcela standardní. Toto je poměrně běžné, snad každý v chovu se s tím setkává a neovlivníme to ze dne na den. Pouze další selekcí a cíleným chovem se dopracujete ke kvalitním jedincům. Jsou chovy, ze kterých lze (někdy však čekáte dlouho v pořadníku) pořídit kvalitní (myšleno čisté) agapornise, ale zapomeňte na cenu 300 Kč ... Tam se to pohybuje v trochu jiných relacích.

Mutace u agapornisů ještě nejsou tak velkým problémem, jak se často tvrdí. U bílého okruží se to dá poměrně dobře zvládat. Ano, recesivní mutace jsou zrádné, nikdy nevíme, jak dlouho se mohou přenášet, než se projeví (či vypadnou). Poslední dobou se mnoho chovatelů dalo na chov zelené řady, především zelených ptáků a už jsme pomalu svědky, že některé mutace se vytrácí z chovů. Otázkou času, kdy se "karta obrátí". Pocit z množství mutací u agapornisů často pramení z jejich nevhodného kombinování.

Abych se vrátil ke křížencům. Snadno se stane, že pořídíte agapornise ne zcela čistého (tím mám na mysli s „nějákým“ znakem jiného druhu, ne vyloženě křížence „půl na půl“), ale není to důvod k panice. Jde jen o to, jakým směrem se ve Vašem chovu dáte.


autor: Aerforce - vloženo: 22. 05. 2012 19:12 Citovat
►► [10] kříženci agapornisů

Dobrý den, to je ale odpověď. Hodně jsem si početla. Mám ale otázku. Doufám, že se mi někdo nevysměje :P . Jak je v této větě "U agapornisů s bílým okružím oka často docházelo (a dochází) k transmutacím" myšleno slovo transmutace? Co si mám pod tím slovem představit.
Děkuji za vysvětlení a hezký večer Věra :)


autor: Věra Š. - vloženo: 23. 05. 2012 21:00 Citovat
►► [11] kříženci agapornisů

Věra Š.:

Mám ale otázku. Doufám, že se mi někdo nevysměje :P . Jak je v této větě "U agapornisů s bílým okružím oka často docházelo (a dochází) k transmutacím" myšleno slovo transmutace? Co si mám pod tím slovem představit.
Děkuji za vysvětlení a hezký večer Věra :)


Transmutace je přenos mutace z jednoho druhu na druh další. Při křížení jednotlivých druhů agapornisů s bílým okružím oka jsou jejich potomci plodní a toho se využívá k přenosu mutací. Jak jsem uvedl na mutaci dilute (původní výskyt je u agapornise hnědohlavého), tak jej zkřížili s fišerákem, vznikli kříženci (avšak s mutací dilute) a dalším "čištěním" se tato mutace ustaluje již u agapornise fischeri ... Nedávno také došlo k přenosu mutace euwing z fišeráka na hnědohlavce. Podíváme-li se na některou z rozšířených mutací, tak modrá se vyskytla u agapornise škraboškového, a dnes je u všech druhů s bílým okružím oka prakticky běžná (kromě agapornise růžohlavého, tam jich ještě moc není).

Naopak tohoto nelze využít u agapornise růžohrdlého a tak si lze všimnout, že u agapornise růžohrdlého jsou jiné mutace (ino vázané na pohlaví, skořice, aqua, tyrkysová, pallid, opalin, oranžovolící, světlehlavá, atd...)


autor: Aerforce - vloženo: 25. 05. 2012 15:52 Citovat
►► [12] kříženci agapornisů

Dobrý den,
děkuji za vyčerpávající odpověď. V mutacích a genetice se moc nevyznám. Ani ta trocha co znám mi na to slovo nestačila. Nebylo mi vůbec jasné, jak je slovo transmutace myšlené. Teď je mi to díky vám jasné. :)
Taky je hodně zajímavé to s tím agapornisem růžohrdlým. Nevěděla jsem že některé mutace u některých druhů papoušků jdou a u některých ne. O-)
Hezký den Věra :)


autor: Věra Š. - vloženo: 25. 05. 2012 19:59 Citovat
Pro přidání odpovědi se musíte přihlásit.

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web