Partneři:

defektní zobáček

Dobrý den, dnes při kroužkování malých zebřiček jsem zjistila, že nejstarší mládě má jen spodní zobáček:'(
Nevypadá to jako vrozená vada, spíš úraz, ale jak?? Na hlavičce má trochu hematomek, horní zobáček je jen naznačen, jazýček a spodní zobáček je v pořádku. Zatím prospívá dobře, rodiče ho bez problémů krmí, ale sám se asi nenazobe. Položím hloupou otázku, než ho utratím, zobáček asi nedoroste, že ??
jezi

autor: Helena Ježíková - vloženo: 25. 06. 2012 15:21 Citovat
►► [2] defektní zobáček

Dobry den, ja si myslim ze ten zobacek by mohl narust novy. Mel jsem taky takove mlade a zobacek narostl. Zobacek je myslim z podobneho materialu jako nehet. Ale nejsem si jistej. Marcel

autor: Marcel - vloženo: 25. 06. 2012 19:46 Citovat
►► [3] defektní zobáček

No to by bylo super!!! Celé odpoledne přemýšlím, jak to humánně ukončit, aby se chudáček netrápil, až ho přestanou krmit a nyní svitla naděje. Tak já tedy -ráda:)- počkám.Já ho snad ještě i okroužkuji :)
Ať dělá příroda, co umí. Ale jak k tomu může dojít? Máte s tím ještě někdo zkušenost? jezi

autor: Helena Ježíková - vloženo: 25. 06. 2012 21:38 Citovat
►► [4] defektní zobáček

Tak jsem poslala fotky veterinářce do Brna, potvrdila, že to bude nejspíš úrazového mechanismu, ale vzhledem k tomu, že chybí celá horní polovina, tak to bude asi nevratný proces:'( Takže šance na přežití asi není, jak to ukončit? Zakroutit krčkem, na to nemám povahu, utopit? To mi připadá taky děsné. Na veterinu?
Je mi ho líto, protože je nakrmený a čilý, krásně se zapeřuje, ale asi mu svým váháním jen prodloužím to utrpení potom, až bude umírat hladem, až ho nebudou rodiče krmit....:/jezi

Přílohy:

autor: Helena Ježíková - vloženo: 26. 06. 2012 22:47 Citovat
►► [5] defektní zobáček

Dobry den,
velmi neoblibene tema pro chovatele, nicmene je nedilnou soucasti naseho hobby. Podle fotografii se priklanim k nazoru pani veterinarky, pripada mi ze je poskozeno horni luzko zobaku a ikdyby nejaky narostl, bude jiste deformovany.
Co se humanniho usmrceni tyce, veterinarni lekar je jistota. Nicmene predavkovani nejakou drogou ptackovi nespusobi bolesti a umozni mu odejit.
Tusim se na jinem miste vzpominal chloroform (nejsem si jisty jestli pisu spravne).
S pozdravem Smidla
smidla@smidla.eu
http://smidla.eu

autor: Miloš Haška - vloženo: 27. 06. 2012 11:12 Citovat
►► [6] defektní zobáček

Dobrý den,

nejsem si jist, zda - li příběh, který zde připojím je možno paušalizovat i na tak malé druhy astrildovitých jako jsou zebřičky, příběh by však mohl přinést kapku naděje, proto se tu o něj podělím.
Je tomu už pár let co můj spolužák choval rozelu pestrou se stejným handicapem, jako má Vaše zebřička. Taktéž přišla v útlém věku o horní čelist zobáku. Byla však plně soběstačná. Zrniny loupala pomocí velmi silného jazyku a zbylé, spodní čelisti zobáku.
Je těžké v takovéto situaci radit. Možná, že pokud je ptáče čilé, silné a zdravé, může mít nějakou šanci se i s takovýmto handicapem srovnat na naučí se s ním žít. Osobně bych mu dal šanci, pokud ho rodiče budou i nadále bez problémů krmit.
Přece jen uhynout může i později, tak proč mu upírat tu šanci na život. Třeba bude tento handicapovaný jedinec jednou o to lepší rodič:) .

S pozdravem
Lukáš Procházka.

autor: Lukáš Procházka - vloženo: 27. 06. 2012 15:30 Citovat
►► [7] defektní zobáček

Zdravim,
plne sa ztotoznujem s Lukasom Prochadzkom...dajte mu sancu mozna vas priroda milo prekvapi...
co sa humanneho usmrtenia tyka u plazov funguje podchladenie z naslednym zamrazenim...zviera netrpi a v podstate zaspi...
ale dajte mu sancu este ...
Sanko

autor: Sanko - vloženo: 27. 06. 2012 19:57 Citovat
►► [8] defektní zobáček

Dobrý večer,
stále váhám, jsou okamžiky, kdy si rozumově zdůvodním, že bych ho měla uspat, ale pak si zase říkám, kdo mi dává právo rozhodovat o tom, jestli má nebo nemá žít. Vím, je to etická otázka, zkušení chovatelé určitě by řekli- ukončit, nemá to smysl, nic z něho nebude...ale pak si říkám,do chovu bych ho nezařadila, ale proč bych ho neměla nechat dožít, kdyby na to třeba měl? Ale zase- nebude se trápit? Nechci si připadat jak ve Spartě, tam taky házeli vadné děti ze skály...
Jsem z toho taková nějaká smutná,pořád nad tím přemýšlím, včera mi k tomu všemu ještě jeden mrňous umřel, dokonce jsem přemýšlela, jestli neukončit chov, když mě to tak bere...
Ze začátku to bylo bezva, co se vylíhlo, to přežilo, no prostě paráda, jenom samé radosti, ale teď..:/Zase na druhou stranu, co jsem čekala, když ze 46 malochů 2 umřou a 2 jsou defektní, to asi není zas tak špatné skore, ne?
Mám ještě jednoho "invalidu", má něco s nožičkami, nepostaví se na ně-neťape po prstech, ale po celé nožce a ještě k tomu začal i špatně létat, takže jsem mu přizpůsobila klec, má tam soustavu plošin, protože na větvi se neudrží a vypadá spokojeně:) . Takže by tam mohli být spolu. No uvidíme, zatím ho nechám. jezi

autor: Helena Ježíková - vloženo: 27. 06. 2012 22:34 Citovat
►► [9] defektní zobáček

Helena Ježíková:

... Ale zase- nebude se trápit?

zdravim,
tak by som to isto nebral...narodil sa s tym, resp. prilis skoro o neho prisiel...napr. pes niekedy strati trebarz noha, ale ten psik dokaze prezit plnohodnotny zivot, vie sa radovat aj strachovat atd atd...tym len chcem povedat ze ak to ma takto skoro, mozna ak mu priroda da sancu a bude most s tym zit, tak si na svoj handicap zvykne a neberie ho ako nieco co by ho odlisovalo, pre co by sa trapil ci bol ostatnymi vytlacany na okraj, zvierata su v tomto super narozdiel od niektorych ludi...proste zije si svoj zivot tak isto ako keby bol ten zobacik normalny...teda samo ak sa s tym nauci a bude moct zit. ale to uz je na prirode
sanko

autor: Sanko - vloženo: 28. 06. 2012 19:28 Citovat
►► [10] defektní zobáček

Poslední zprávy pto ty, kdo sledují toto vlákno: mrňous žije, má se k světu, rodiče ho krmí, dokonce se pokouší i zobat, což mu samozřejmě nejde a celkově vypadá velice spokojeně. Moc šancí na přežití sice nemá, ale možná i ten kousek života stál za to.....:)
I když třeba překvapí -z jedné třetiny mu začíná dorůstat zobáček, klape si s ním :), ale to nejspíš jen napodobuje ostatní...
Každopádně mu držím palce, mám tento týden dovolenou, takže jim podstrojuji dobroty a spoustu času trávím pozorováním toho mého hejna :)
jezi

autor: Helena Ježíková - vloženo: 11. 07. 2012 22:23 Citovat
►► [11] defektní zobáček

To je perfektní zpráva, moc vám fandím aby to vyšlo. :) Už víte jestli je to samička nebo sameček? Není to důležité, ale jenom tak pro zajímavost ]:->
Hezký den Věra :)

autor: Věra Š. - vloženo: 12. 07. 2012 11:19 Citovat
►► [12] defektní zobáček

Zatím nevím, ještě se nepřepeřuje ani nezpívá, takže těžko říct...:) Ale chuť do života má, taky mu fandím...
Hezký den jezi

autor: Helena Ježíková - vloženo: 12. 07. 2012 11:26 Citovat
►► [13] defektní zobáček

díky za odpověď. To jsem zvědavá, jestli to bude samec nebo samička. Radši kdyby to byl samec, u těch tolik nevadí, že jsou trochu ošklivější :D Ale hlavně ať se mu daří. :)
Hezký den Věra

autor: Věra Š. - vloženo: 12. 07. 2012 12:03 Citovat
►► [14] defektní zobáček

Taky gratuluju ze to zatim tak vychazi. :)

autor: Marcel - vloženo: 12. 07. 2012 22:29 Citovat
►► [15] defektní zobáček

Věra Š.:

... Radši kdyby to byl samec, u těch tolik nevadí, že jsou trochu ošklivější ...
Hezký den Věra

Zdravim,
najprv gratulujem k dobrym spravam a teraz k tej citacii...videl som studiu, experiment, pokus, kde skusali aky ma farba u zebriciek vyznam a prave tam vyslo to ze samicky si vyberali tych samcekov ktory mali zobacik cervenejsi...cim bola farba sytesia tym viac mal ten samcek napadnic...to len tak pre zaujimavost.

a este jeden dotaz k tomu pohlaviu nepreperenych vtacat...neda sa to zistit podla kresby ktoru uz teraz maju...lebo z nasich styroch malych su tri zfarbene ako samcek s tmavymi flakmi na licach a este sa nepreperili...to len tak na okraj :)
Sanko

autor: Sanko - vloženo: 13. 07. 2012 20:33 Citovat
►► [16] defektní zobáček

Děkuju všem za podporu a musím se podělit, mrňous se přehrabuje v zrní, spodním zobáčkem vždycky nabere, jazýčkem posune dozadu a pahýlkem se snaží rozdrtit,moc se mu to asi nevede, ale snaží se... rodiče ho ještě poctivě krmí, doufám, že to ještě chvilku vydrží. jezi

Přílohy:

autor: Helena Ježíková - vloženo: 15. 07. 2012 00:24 Citovat
►► [17] defektní zobáček

Sanko :

Věra Š.:
... Radši kdyby to byl samec, u těch tolik nevadí, že jsou trochu ošklivější ...
Hezký den Věra

Zdravim,
najprv gratulujem k dobrym spravam a teraz k tej citacii...videl som studiu, experiment, pokus, kde skusali aky ma farba u zebriciek vyznam a prave tam vyslo to ze samicky si vyberali tych samcekov ktory mali zobacik cervenejsi...cim bola farba sytesia tym viac mal ten samcek napadnic...to len tak pre zaujimavost.

a este jeden dotaz k tomu pohlaviu nepreperenych vtacat...neda sa to zistit podla kresby ktoru uz teraz maju...lebo z nasich styroch malych su tri zfarbene ako samcek s tmavymi flakmi na licach a este sa nepreperili...to len tak na okraj :)
Sanko

Dobry den, ja bych se chtel zeptat kde jste ten vyzkum cetl. To se tema zobackama je fakt hodne zajimave. Diky za odpoved. :)

autor: Marcel - vloženo: 16. 07. 2012 11:43 Citovat
►► [18] defektní zobáček

Marcel :

Dobry den, ja bych se chtel zeptat kde jste ten vyzkum cetl. To se tema zobackama je fakt hodne zajimave. Diky za odpoved. :)

zdravim,
bola to viac menej nahoda...prepinal som telku a nahodne som na nejakom kanali objavil ze sa hovori o zebrickach tak som to nechal bezat...tam to bolo vysvetlovane tak ze niektorym samcekom pridavali v roznej forme karoten a inej skupine samcekov tento karoten do potravy nepridavali...casom sa to odzrkadlilo aj na vyfarbeni zobacika samcekov...potom mali skupinu (zial presny pocet si nepamat) samiciek ktorym predkladali samcekov aj s jednej aj druhej skupiny...potom to robili jednotlivo s jednou samickou a dvoma samcekmi...a vzdy ked mala samicka na vyber tak si zvolila samceka s farebnejsim zobacikom...na zaklade tychto pokusov usudili ze samcek s farebnjsim zobacikom bol pre samicky atraktivnejsi, avsak ked samicka nemala na vyber vyfarbenejsieho samceka tak nemala problem sparit sa aj so samcekom ktoreho zobacik nebol tak farebny, aj ked predtym si vybrala samceka s vyfarbenejsim zobacikom...snad to je aspon trochu zrozumitelne...

zial nepamatam si Tv stanicu ani dokument v ktorom to bolo.
Sanko

autor: Sanko - vloženo: 17. 07. 2012 16:46 Citovat
►► [19] defektní zobáček

dobry den, to nevadi ze si nemuzete vzpomenout. I tak to je hodne zajimave. Chtel bych to vyzkouset, ale kdyz jsem se dival po mojich samcich zebricek, zadny nema pekny cerveny zobacek. Zkusim jim davat vice mrkve jestli se to treba zlepsi. :)

autor: Marcel - vloženo: 17. 07. 2012 19:32 Citovat
►► [20] defektní zobáček

Marcel :

dobry den, to nevadi ze si nemuzete vzpomenout. I tak to je hodne zajimave. Chtel bych to vyzkouset, ale kdyz jsem se dival po mojich samcich zebricek, zadny nema pekny cerveny zobacek. Zkusim jim davat vice mrkve jestli se to treba zlepsi. :)

myslim ze im tiez pridavali do krmenia prevazne mrkvu :) takze by to malo zabrat :) drzim palce...mozete to odtestovat v praxi :)
Sanko

autor: Sanko - vloženo: 17. 07. 2012 19:47 Citovat
►► [21] defektní zobáček

no zkusim to. Uvidime jestli se neco stane. :) Diky Marcel

autor: Marcel - vloženo: 18. 07. 2012 13:50 Citovat
►► [22] defektní zobáček

Od včerejška dokrmujeme, zdálo se mi, že rodiče již přestali krmit a to málo, co sezobal, mu již nestačilo- seděl načepýřený na větvi se zapíchnutým zobákem do křídla a těžko dýchal. Lítat mu šlo ještě dobře, ale raději jsem ho vzala domů, dala lampu a dokrmila orluxhandmixem. Ožil a dnes již se nechtěl nechat nakrmit, ale když jsem mu dala povařené jáhly s orluxem, tak se do nich hladově pustil a šlo mu to moc dobře :). Tak uvidíme, třeba se i naučí louskat semínka pahýlkem. jezi

autor: Helena Ježíková - vloženo: 18. 07. 2012 16:44 Citovat
Pro přidání odpovědi se musíte přihlásit.

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web