Partneři:

hniezdenie panenky hnedoprsej

Dobrý deň. Panenky chovám prvý rok. Zatial mám pár, samica z Čiech a samec zo Slovenska. Samec by mal mať 11 mesiacov a samica asi rok aj pár mesiacov. Zahniezdili mi asi v polke mája ale znáška bola neoplodnená, potom som im chcel dáť prestávku ale hned začali s druhou znáškou tak som ich nehal. Druhá znáška činila 5 vajec no postupne ubúdalo samec so samicou vyhadzovali tie neplodnené. Nakoniec ostali 3 vajíčka, z toho jedno bolo na prvý pohlad určiťe neoplodené. Zpočiatku sedeli na znáške celkom dobre, trochu niekedy samec opustí znášku a samici chvílu trvá kým sa vráti do hniezda ale potom sedí poctivo. Dnes už boli vajíčka po termíne liahnutia a tak som odobral búdku a rozobral dva vajíčka ktoré sa mi zdali oplodnené. Našiel som v nich mláďatá asi 3 dni pred liahnutím lenže mřtve, vajíčka boli uplne ladové. Asi posledné 2-3 dni dosť nepodstivo sedeli na znáške. Čím to je sú ešte mladé? Som rád že viem že mladé môžu mať ale problém je so sedením. Hniezdia v polobúdke, zavesenej zvon klietky. Znažím sa aby mali kľud, keď sedí tak nekontrolujem, len vtedy keď je von a nik nesedí tak vtedy kontrolujem. Samec a samica stavajú dosť jednoduché hniezdo, síce hniezdnu kotliku majú no aj tak u samca taký zápal pre stavbu neni vidieť, ako napr. u zebričiek kde dám materiál na zem a za pár minút je všetko v búdke. Sú ešte mladé? Stalo sa niečo také aj vám? Mám skúsiť inú búdku? Inak spolu pár harmonizuje, samec čistí samicu, spia vedla seba...

Ďakujem za rady.

S pozdravom
Jaroslav Dvorský
www.australian-astrild.estranky.sk

autor: Jaroslav Dvorský - vloženo: 13. 07. 2012 09:30 Citovat
►► [2] hniezdenie panenky hnedoprsej

Dobry den pane Dvorsky,
nemam zkusenost s panenkami, ale pokusim se popsat chovani u mych Guld.
1) Par ma prvni hnizdeni a z toho se nedaji vyvozovat zadne zavery. Rozhodne dalsi sezona.
2) Krmeni a navyky na prijimanou stravu. Kdyz jsem drzel ptaky jen na suchem + doplnky, po predlozeni vajecne na hnizdeni se ptaci dostali do takoveho toku, byli tak namotivovani, ze ani po odebrani vajecne neutichal jejich pohlavni pud a vajicka letala ven z budek jak na bezicim pasu. Kdyz uz neco vysedeli, vyhazovali mladat po opetovnem predlozeni vajecne. Proto jsem zacal podavat prumyslovou mychanici znacky AllPet s ovocnymi granulkami celorocne. U paru o kterem vim, ze nesnesou nic vic i behem hnizdeni podavam pouze suche zrni. Ptaci spolehlive vyvadeji mladata, ovsem pokud dam vajecnou, je vsemu konec.
Proto doporucuji zjistit co dany pat potrebuje. Jake ma naroky na vyzivu a pripadne se pokusit je urpavit mimo hnizdni sezonu. Mam takovou zkusenost, ze ptaci dokazi odchovat na stejnych podminkach na jakych jsou drzeni/krmeni celorocne. Pouha budka a hnizdni material je pro ne dostacujim starterem pro odchov.
S pozdravem Smidla
smidla@smidla.eu
http://smidla.eu

autor: Miloš Haška - vloženo: 13. 07. 2012 12:34 Citovat
►► [3] hniezdenie panenky hnedoprsej

Dobrý deň. Ďakujem za rady. Panenky kŕmim tak že majú stále k dispozícii Deli nature 41, 56, suchú vaj. zmes Witte Mollen, zelené kŕmenie, pár krát do týždna nezrelé klasy prosa, a teraz som ich naučil aj na domácu vajecnú zmesku čistú len vajíčko mrkva, strúhanka a je naozaj možne že kôli tomu prestali sedieť, lebo som im hu zašal dávať asi 3 dni pred predpokladaným liahnutím, tak skúsim to pri dalšej znáške bez tejto zmesky. Dnes ma ešte napadlo to že som posledné 2-4 dni kontroloval znášku aj keď tam bola samica ktorá sa ale aj tak bránila a z hniezda neodišla, je možné že aj kôli tomu prestali sedieť, tak pre budúcnosť ich radšej nebudem kontrolovať vôbec. Ešte raz ďakujem pán Haška.

S pozdravom
Jaroslav Dvorský

autor: Jaroslav Dvorský - vloženo: 13. 07. 2012 17:07 Citovat
►► [4] hniezdenie panenky hnedoprsej

Dobry vecer,
paklize jste zacal podavat vajecnou prave v tomto okamziku a ti ji do te doby nemeli, opravdu bych se nedivil kdyby to bylo prave kvuli tomuhle.
Ruseni je take dobrym duvodem aby samice z hnizda slezla. Ja vim ze zvedavost je strasna. Ale ruku na srdce, jetli se vylihnou nebo ne nijak neovlivnite. predpokladam ze jste nemel prirpaveny inkubator a dalsi potrebne veci pro ricni odchov. Ale budte v klidu i ja jsem takto prisel o nejake to hnizdo a jiste se najdou dalsi chovatele.
S pozdravem Smidla
smidla@smidla.eu
http://smidla.eu

autor: Miloš Haška - vloženo: 13. 07. 2012 22:54 Citovat
►► [5] hniezdenie panenky hnedoprsej

Dobrý deň. Ďakujem pán Haška za povzbudenie, nabudúce už kontrolovať nebudem, máte prevdu aj tak s tým nič nenarobím. Zatial som odobral búdku aby si samica oddýchla a tak za dva týždne im ju vrátim a uvidíme. Určite dám vedieť výsledok poslednej znášky (somozrejme ak bude :D)

S podzdravom
Jaroslav

autor: Jaroslav Dvorský - vloženo: 14. 07. 2012 09:14 Citovat
Pro přidání odpovědi se musíte přihlásit.

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web