Partneři:

zebřička - zaklánění hlavy

Dobrý večer, 3 měsíční zebřička mi asi 2 týdny chvilkama zaklání hlavu, někdy trochu, někdy až na záda, hlavou nekroutí, jen ji zaklání, na bidle sedí pevně, ale při doletu na druhé bidlo je trochu nejistá. Někdy chvilku " plachtí" ve vzduchu než dosedne. Dávám jí promotor do vody, stav se nezhoršuje ale ani nezlepšuje, ostatní sourozenci jsou bez jakýchkoli potíží. Myslíte, že se to bude ještě zhoršovat-přechod do křečí, pády z bidla....Zatím to vypadá spíš jen jako zlozvyk- to zaklánění hlavy. Nikdo jiný to nedělá, resp. mám v izolaci ještě jedno letošní mládě- mělo ze začátku jen problém se udržet na větvi, nemohlo větev sevřít, ale na větvi se udrželo tím, že vyvažovalo ocaskem, postupně se mu ale začaly nožky deformovat-kroutit a postupně přestalo i létat. S tímto handicapem se vyrovnalo dobře, po malých plošinkách popolítává až do hnízda, zobe, váhu drží pořád stejnou -17 gramů. Geneticky je to čisté-samici jsem koupila na burze a samce za rok ve zverimexu. Co by mohls být příčina?
Děkuji za vaše postřehy jezi

autor: Helena Ježíková - vloženo: 03. 08. 2012 23:02 Citovat
►► [2] zebřička - zaklánění hlavy

Dobrý deň!
Podľa príznakov, ktoré popisujete predpokladám, že je zasiahnutý nervový systém. Doporučujem viac vitamínu zo skupiny B (pozor na nedostatok vitamínu B12). Postihnuté jedince ale už môžu mať trvalé následky stiahnutím (skrátením) niektorých šliach a svalov. V staršom veku je menšia vstrebateľnosť vitamínu B12 organizmom a preto sa stav zhorší.

V.M.

autor: Vladimír Makovický - vloženo: 05. 08. 2012 07:30 Citovat
►► [3] zebřička - zaklánění hlavy

zdravim.

snad sa mirek lifart nenahneva, ked sa tu nebudem rozpisovat, ale dam sem odkaz na moje stranky, kde som sa teme relativne sirsie venoval. snad vam to pomoze aspon v utvoreni si obrazu o co ide :)

http://www.gouldianfinches.eu/…utenie-hlav/

pozdravujem.

marek buransky
http://www.gouldianfinches.eu/

autor: marek - vloženo: 05. 08. 2012 21:30 Citovat
►► [4] zebřička - zaklánění hlavy

Pánové, oběma vám moc děkuji za rady.
Před panem Buranským smekám, téma rozpracoval důkladně, těch příčin je skutečně hodně. Každopádně křeče zatím nemá, netočí se,vynuceenou polohu také nemá, když chce, tak hlavičku normálně předkloní, dokonce dneska celkem agresivně zobala ptáka, který seděl na bidle pod ní. Ale je fakt, že se mi zdá, že tu hlavu zaklání stále víc, dneska jsem si říkala, že každou chvílí se již musí převrátit. Ostatním ptákům nic není (je jich tam devět), respektive jedna byla načepýřená a hodně spavá- dala jsem jí naředěnou kapku ivermectinu jako zoufalý pokus- a dnes byla úplně normální.
Takže, co teď? Asi bych zatím podala ten vitamín B, mám Promotor a ještě nějaký sypký multivitaminový komplex přímo pro exoty, ale asi by to chtělo víc, můžete mi nějaký doporučit? A kolik ho dávat? Když jsem se ptala ve zverimexu, tak mi paní prodavačka doporučila, ať ssi zajdu do lékarny pro pangamin pro lidi.
Ještě jednou děkuji za rady a pane Buranský, máte moc pěkné stránky. jezi

autor: Helena Ježíková - vloženo: 05. 08. 2012 23:24 Citovat
►► [5] zebřička - zaklánění hlavy

Můžete mi, prosím, poradit, jaký vitamín B a kolik? Event. co navíc jim zařadit do stravy? Děkuji jezi

autor: Helena Ježíková - vloženo: 08. 08. 2012 17:35 Citovat
►► [6] zebřička - zaklánění hlavy

zdravim

zese len odkaz, kedze sa mi neche pisat. aby ste to nemuseli citat vsetko, tak odporucam cast: vitaminove pripravky, ktore mam odskusane.

http://www.gouldianfinches.eu/

nefunguje tu cely odkaz, takze ak chcete, kliknite si na : chov v zajati, krmivo a doplnky krmiva, vitaminy a doplnky potravy

s pozdravom

marek buransky

autor: marek - vloženo: 08. 08. 2012 18:47 Citovat
►► [7] zebřička - zaklánění hlavy

Ahoj Marku,
celý odkaz lze vložit a normálně funguje. Nevím kde byl zádrhel, nicméně skutečně není problém jej do zdejší diskuse vložit celý. Vid.
http://www.gouldianfinches.eu/…nky-potravy/

S pozdravem

Mira

autor: Miroslav Lifart - vloženo: 08. 08. 2012 20:09 Citovat
►► [8] zebřička - zaklánění hlavy

cau mirku

no neviem, mne to neslo, ale urcite to bola moja chyba v kopirovani :)

dik.

marek

autor: marek - vloženo: 08. 08. 2012 20:33 Citovat
►► [9] zebřička - zaklánění hlavy

Dobrý večer. Děkuji za odpověď,moc pěkně shrnuto. Než seženu syntetické vitaminy, myslíte si, že by mohli sušené kvasnice? Nekvasilo by to v nich? Nebo stačí ten Promotor? Možno ho podávat i dlouhodobě? A ještě takový postřeh k Acidomidu, který tam zmiňujete. MVDr. Grymová doporučuje podávat vždy několik dnů nepřetržitě, pokud se podá jen na 2 dny v týdnu, tak ptáci omezí pití a počkají si na čistou vodu.

Nemocná zebřička po redukci počtu ptáků v kleci na 4 se mi zdá lepší, již se tak nezaklání,jistěji létá, ale dnes večer jsem si všimla pravidelného klapání v této kleci a zjistila jsem, že to dělá tato zebřička a sice tak, že vždycky rychle sevře drápky jedné nohy. Vpodstatě rychle klepne. Nemohlo by se jednat o roztoče a v důsledku této infekce o oslabení celkového stavu a propuknutí mimovolních pohybů hlavou u predisponovaného jedince? Je pravda, že ta, co jsem ji o víkendu přeléčila zkusmo ivermectinem je dneska už bezvadná, bez jakýchkoli známek nemoci.
Děkuji za odpově´d, jezi

autor: Helena Ježíková - vloženo: 08. 08. 2012 22:29 Citovat
►► [10] zebřička - zaklánění hlavy

Tak dneska ráno se zase zakláněla :(. Mám zkusit ten ivermectin? Četla jsem, že používáte S76, ale nemám k němu přístup, resp. neumím objednávat z USA a na burze jsem ho neviděla. Nebudete někdo objednávat a nejezdíte na burzu do Přerova - že bychom se podělili? Samozřejmě i o poštovné. Jaká je jeho cena? Je lepší než ivermectin? Původně jsem se zajímala o Scatt, konzultovala jsem ho s MVDr. Grymovou, dle jejích informací bezpečnější není než ivermectin(za předpokladu naředění 1:10 s propylenglykolem) a indikační šíři má taky téměř stejnou a hlavně nemohla jsem Scatt sehnat, takže po určitém váhání používám Ivomec a zatím bez nežádoucích reakcí. Zdravím všechny jezi

autor: Helena Ježíková - vloženo: 09. 08. 2012 09:52 Citovat
►► [11] zebřička - zaklánění hlavy

Ahoj Helena. S76 ti u zebričiek vrele odporúčam, ja som minulý rom riešil problém s intáznou tracheobronchitidou (prskavka), niekolko vtákov mi aj uhynulo a malo to za následok aj pomalší vývoj mláďat. No ako používam S76 tak klubúk dole a ešte klop-klop na stole, mladé sú veľké, a rastú ako ešte nikdy, a vidno aj na vtákoch že po odčervení sú vytálnejšie a životaschopnejšie. Inak S76 pôsobí tiež látko ivermectin, ktorý je al ak viem dobre v takom množstve ktoré zodpovedá exotickému vtáctvu + je tam ešte tzv. klzký brest ktorý je na lepšie strávenie... Neviem si predstaviť že by som používal Scatt a každého vtáka preliečoval osobitne (česť tým ktorý tak činia). Mňa stálo 75 ml S76 15 eur, a kupoval som ho cez jedného veterinára. Tak nech sa ti darí.

Jaroslav

autor: Jaroslav Dvorský - vloženo: 09. 08. 2012 21:33 Citovat
►► [12] zebřička - zaklánění hlavy

Ahoj Jaro, rozumím tomu dobře, že S76 má účinnou látku ivermectin a k tomu ještě nějakou přídatnou, která umožňuje podání ve vodě?
Zebřička po přeléčení ivomecem přestala klapat nožičkami, ale hlavu zaklání stále. Bohužel jsem ji nemohla po týdnu přeléčit druhou dávkou, protože jsem odjela na dovolenou, má to smysl udělat po 14 dnech? Nevznikne tam rezistence? Neměla bych použít jiný preparát s jinou účinnou látkou? A co ty kvasnice? Zkoušeli jste je něškdo dávat drobotině?
Děkuji za odpovědi he

autor: Helena Ježíková - vloženo: 24. 08. 2012 00:21 Citovat
►► [13] zebřička - zaklánění hlavy

Ahoj Helena. No pokial viem S76 je vlastne ivermectin v takom množstve ako vyhovuje vtákom. Ten klzký brest čo je tam ešte tak to sú také biele "kúsky" podobne nastrúhanému kokosu. Je to na lepšie strávenie alebo tak niejak. Myslím že by malo účinok podať ho aj po 14 dňoch. S76kou sa odčervuje dva dni v týždny po dobu 3 po cebe idúcich týždňou. Čiže ty si venechala tú druhú dávku, a myslím že tretia bude mať účinok, možno menší ale predsa. Ono tam ide o to aby sa z tele vtáka vyhubili roztoče vo všetkých larválnych štádiách. Prvou dávkou "zničíš" najstaršie jedince, ale larvy ostanú. Tak druhou už zničíš larvy ktoré už prešli do vyspelejšieho štádia odvtedy a treťou už len tak by som povedal na dokončenie "pre istotu". Prosím prepáčte ak som to pochopil zle. Kvasnice sa odporúčajú vo viacerých literatúrach o drobotine. Myslám že aj vo Vitamix EX sú kvasnice. Sú dobré hlavne pre vysoký obsah vitaminu B. Nemala by tam vzniknúť žiadna nežiadúca reakcia, ako môže napr. u B-komplexu, ktorý má aj nosné látky tohto vitamínu na ktoré môžu byť vtáky alergické. To je asi vše.
Prejem pekný deň a nech sa vám darí.

Jaroslav

autor: Jaroslav Dvorský - vloženo: 24. 08. 2012 08:59 Citovat
►► [14] zebřička - zaklánění hlavy

Dobry den,
S76tku urcite podejte. Pro prieste by to chtelo lepe nacasovat, podat tak aby tyden co jste pryc zacinal dnem po podani a koncil dnem pred podanim davky a pak uz jen tu treti.
S pozdravem Smidla
smidla@smidla.eu
http://smidla.eu

autor: Miloš Haška - vloženo: 24. 08. 2012 15:04 Citovat
►► [15] zebřička - zaklánění hlavy

Já bych to načasovala, ale to, že klape nožičkama jsem zjistila, až před dovolenou a nechtěla jsem čekat 14 dnů, až se vrátím. A mazat nožičky olejíčkem jsem neměla čas, tak jsem to zkusila, i když jsem si nebyla jistá, jestli ivermectin zabírá i na venkovní roztoče. Ale pomohlo to, respektive neklape, ale hlavičku zaklání a je celkem hubený. Hubené jsou ještě 2 samice,jen jedna je buclatá, víc jich ve volierce není. Tak jsem ho přeléčila ještě po návratu, resp. kápla jsem na všechny čtyři, dostávají promotor a probiotika a uvidíme. Za jak dlouho bych jim mohla dát řádnou kůru S76? Mohu to dát i ostatním, když ještě krmí mladé? Jak často se to může opakovat?
Zdravím jezi

autor: Helena Ježíková - vloženo: 27. 08. 2012 17:14 Citovat
►► [16] zebřička - zaklánění hlavy

Zdravím.

Nechcel som tu už do toho zasahovať, ale to , čo tu čítam ma dvíha zo stoličky.
Píšete o tom, že váš vták zakláňa hlavu a klepe nožičkami..., čo je zjavne neurologický problém, prípadne problém sociálny. Ďalej píšete o tom, že je vták chudý a chudé sú aj iné vtáky v klietke, čo môže byť problém bakteriálny, prípadne kvasinkový....
Ono prepáčte, ale asi by to chcelo viac čítať, ako sa pýtať. Dal som vám odkaz na moju stránku, kde je tejto problematike , ako aj problematike podávania probiotík venovaná značná pozornosť. Ale dosť informácií tu má aj M.Lifart. No evidentne asi čas na čítanie nie je.
A teraz k tomu prečo ma táto téma dvíha zo stoličky. Uvedomte si , že ivermectin, SCATT, S76... sú antiparazitiká, ktoré výrazne zaťažujú organizmus. Podávať takéto liečivá bez zjavnej príčiny, teda NAPADNUTIA PARAZITMI , je hazard zo životom vtákov, ak to nemám priamo nazvať týraním. Nijaké antiparazitikum nevylieči krútenie hlavy, klepanie nožičkami, chudnutie (ak nie je spôsobené parazitmi) a pod. Tieto liečivá majú negatívny vplyv na celkovú kondíciu vtákov, preto podávať ich vychudnutým vtákom je ako, podávať im jed.
S76 nie je nijaké univerzálne liečivo. NEPODÁVAJTE ho zbytočne!!!
Proste vezmite trus vtákov, dajte ho veterinárom na vyšetrenie a možno sa zistí, že tam máte nejakú baktériu, alebo kvasinky, ktoré spôsobujú chudnutie. Možno sa však nezistí nič a príčinou môže byť stresový faktor, či iné ochorenie.

Sorry za ostrejší tón. Ale ak máte k dispozícii informácie je škoda si ich nenaštudovať. A čo sa týka liečenia, patrí to do rúk veterinárom, alebo veľmi skúsenému chovateľovi, ktorý však lieči svoj chov, ktorý pozná a neradí na diaľku.
Pozdravujem.

Marek Buranský

autor: marek - vloženo: 27. 08. 2012 19:22 Citovat
►► [17] zebřička - zaklánění hlavy

Pane Buranský, nemůžu se s Vámi srovnávat, co se týče znalostí ptáků, zebřičky chovám necelé tři roky, ale věnuji jim hodně času a myslím si, že mám slušné znalosti ať už z netu, tak i z konzultací s veterináři a mikrobiology. Svůj chov znám, myslím si, že dobře, někdy mám pocit, že ani mé vlastní děti nebyly pod takovým drobnohledem jako ta moje drobotina :).Takže mě trochu nadzvedlo, když mě tady popisujete jako ignoranta a hazardéra se zdravím ptáků, ale pak jsem se na to podívala Vaším pohledem a možná to tak mohlo vypadat. Protože si Vás vážím a smekám před Vašimi stránkami, z kterých je vidět hluboký teoretický základ (přečetla jsem si je hned, jak jste mi je poslal- to jste mi tedy křivdil, že jsem je nečetla), tak mám potřebu vysvětlit Vám, proč jsem tak postupovala. Postupně jsem eliminovala možné příčiny-substituovala jsem vitamíny, zajistila jsem klidné prostředí, klec i krmivo čisté, takže toxiny méně pravděpodobné, viry, tak s těmi těžko co dělat, tak jsem aspoň podpořila imunitu promotorem, probiotiky a pestrou stravou včetně echinacei, bakterie bez průkazu etiologie je blbost léčit- no mohla jsem poslat trus na mikrobiologii, ale byl normální a jak sám víte, u latentní infekce těžko co prokázat. Aspoň já mám tu zkušenost, opakovaně jsem v minulosti nechávala vyšetřovat řídký trus, nejdříve v humánní laboratoři, pak na veterinární správě, ale vždy negativní a to odběr byl lege artis.
V okamžiku, kdy jsem zjistila klepání nožkami, tak mě samozřejmě napadla neurologická etiologie (infekce, nádor, systemové onemocnění), ale není mi jasné, jak prokázat neuroinfekci ani ne u 20 g ptáčka, kde nemůžete udělat ani krevní odběr. No a pak mě napadli zevní paraziti na nožkách jako příčina chronického stresu a stres jako příčina kroucení hlavy. A PROTO jsem ho přeléčila ivermectinem. Takže nikoliv svévolně, ale po zralé úvaze, možná i s podílem zoufalství. Bohužel příčina to asi nebyla,kroutí hlavou dál-možná ale míň:), ale na klepání to pomohlo, načepýřený není, lítá, zobe.
Pane Buranský, doufám, že se mi to podařilo vysvětlit a trochu jsem si u Vás spravila reputaci. Pokud jste to dočetl až sem, tak přeji hezký den, resp. večer. Ježíková

autor: Helena Ježíková - vloženo: 28. 08. 2012 00:27 Citovat
►► [18] zebřička - zaklánění hlavy

Dobrý den,

S 76 podávám preventivně 1x za měsíc po celý rok vč. odchovu mladých, a jednou za rok přeléčení - 4 týdny po sobě. Takto to dělám již 3 roky u všech svých ptáků - zcela bez problémů.
Znalost a pozorování vlastního chovu je podle mě jeden ze základních předpokladů úspěšného odchovu, na druhou stranu si ale musí člověk uvědomit že pokud jsou drobní ptáci umístěny v "několika" m3 voliéře, je velice těžké je pozorovat, natož zjistit lépe jejich aktuální stav třeba během doby krmení. Někdy se na "nemoc" přijde až pták leze po zemi, nebo v podobných situacích, když už je ale většinou pozdě zahájit jakoukoliv léčbu.
Já osobně se přikláním k nedostatku vitamínu sk. B, několik podobných případů u AG jsem také řešil, pomohla dodávka vit. B., a poté pravidelné celoroční podávání vit. preparátů.

Přípravky s vitamíny sk. B které mám odzkoušené:
http://www.biofaktory.cz/…ositum-100g/
http://www.biofaktory.cz/…plex-250-ml/

autor: Jan Beneš - vloženo: 28. 08. 2012 11:00 Citovat
Pro přidání odpovědi se musíte přihlásit.

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web