Partneři:

Tangara modrooká - tangara cyanicollis

Úvodom pozdravujem, všetkých priaznivcov plodožravého vtáctva a zvlášť chovateľov tangár. Nakoľko tangary patria obecne k najkrajšícm pestrosfarbeným vtákom a pomaly sa u nás začínajú udomácňovať dovoľte v krátkosti pár nových informácií o ich chove a odchove. Obecne platí , že tangary sú náročné druhy no opak je pravdou ide o veľmi otužilé vtáky, ktoré predčia amadiny, astrildy, motýlky a podobne. Podmienkou je iba pestré zabezpečenie ponuky ovocia a tu platí čím nižšia teplota tým sladšie a zrelšie ovocie. Druhové zastúpenie môže byť vo voliére pestré no vždy po jednom páre z druhu. Obecne platí , že tangary hniezdia volne na konároch v podložkách podobným na hniezda predkladané kanárikom. V mojom chove tangarám nerobili problémy ani teploty 6 stupňov a dlhodobo 10stupňov no v týchto teplotách vtáky nehniezdia iba poletujú a zasycujú sa ovocím vo väčšom množstve. Hniezdny materiál je vždy suché seno a toaletný papier nastrihaný na kúsky, vtáky robia objemné hniezda a hniezdo stavia vždy samica samec je po blízku. Samica aj väčšinou vajcia inkubuje samec ju len na krátko strieda no potom preberá všetky starosti s kŕmením a dokŕmením mláďat. Prajem veľa úspechov v chove tangár.

Přílohy:

autor: Branislav Zajac - vloženo: 12. 09. 2012 13:35 Citovat
►► [2] Tangara modrooká - tangara cyanicollis

Dobrý deň. Naouaj veľmi pekné fotografie a aj popis chovu. Sú naozaj nádherné, tuším tie modrohlavé som videl na fotografiách z Weltvogelparku. Naozaj by bolo super keby sa ich chov hlavne na Slovensku viac rozšíril. Dúfam že chovateľov začne pribúdať. A prajem Vám hlavne aby sa Vám darilo, aby ste maly zdravé a silné odchovy a pevné zdravie. Pekný deň.

Jaroslav Dvorský
www.australian-astrild.estranky.sk

autor: Jaroslav Dvorský - vloženo: 12. 09. 2012 18:39 Citovat
►► [3] Tangara modrooká - tangara cyanicollis

Dobrý deň,

Veľmi pekne ďakujem p. Dvorský. Osobne verím, že tangary si nájdu veľa priaznivcov v ich chove. Áno tangary modrohlavé sú chované i v parku Weltvogelpar a myslím, že tam i každoročne odchovávajú mláďatá. Zatiaľ u mňa tangary prešli karanténov menšímy liečebnýmy kúramy a sú čulé oba druhy mali i znášky a mladé. Prajem veľa úspechov v chove.

autor: Branislav Zajac - vloženo: 13. 09. 2012 06:32 Citovat
►► [4] Tangara modrooká - tangara cyanicollis

Dobrý den pane Zajaci,
jedním slovem, prostě nádhera. Reaguji sice se zpožděním, ale nejsem momentálně pánem svého času, což mne mrzí i ve vztahu k těmto stránkám, jichž jsem spolutvůrcem. Nicméně o to víc jsem si fotografie vychutnal. A Vaše poznatky k chovu těchto ptáků také. Pomalu se mi snad blíží splnění mého snu o přestěhování z města na venkov, snad již v nejbližších měsících a tam bych si také zřídil podobné chovatelské zařízení. Bednové klece jsou v panelovém bytě vhodným chovatelským zařízením, nicméně pohled na volně létající ptáky po pokoji je zcela něco jiného.
Co se týče Vašich poznatků k tangarám, budu moc rád a zcela jistě nejen já, když se o další přijdete s námi podělit. Jde o ptactvo které není příliš zastoupeno v našich chovech a tak může každý poznatek k jejich rozšíření jen a jen přispět.

S pozdravem

M. Lifart

autor: Miroslav Lifart - vloženo: 13. 09. 2012 10:48 Citovat
►► [5] Tangara modrooká - tangara cyanicollis

Pozdravujem,

Ďakujem za pochvalu pán Lifart. Taktiež som dosť rozlietaný proste dnešná hektická doba, ale sľúbujem len čo budem mať trošku viac času popíšem tangaru modrohlavú-modrookú podrobne a aj podmienky chovu. Doplním to i novými fotkami do foto galérie s pozdravom, veľa úspechov.

Přílohy:

autor: Branislav Zajac - vloženo: 13. 09. 2012 13:21 Citovat
►► [6] Tangara modrooká - tangara cyanicollis

dobry den, to zelene u tech ptaku, to jsou asi umele kvetiny ze jo? Jinak moc hezka voliera a hezci ptaci. Marcel :)

autor: Marcel - vloženo: 15. 09. 2012 19:33 Citovat
►► [7] Tangara modrooká - tangara cyanicollis

Pozdravujem, Marcel

Áno ide o umelé rastliny (vždy zelené)podmienkou je , aby boli vždy sviežo zelené iba v takých tangary hniezdia. Tangary všeobecne sú veľmi citlivé na farby a ich pestrosť. Ďakujem za uznanie Marcel, voliéra pre osádku 2 páriky tangár cyanicollis,1 pár tangara schrankii, 2 páriky tangara chilensis, 3 páry organista zelený má rozmery 5 x 4 m. Bez problémov sa v nej vtáky znášajú a hniezdia (podmienkou je veľké množstvo pestrej ponuky ovocia v prípade nedostatku vtáky začnú byť ostro a prísne teritoriálne). Hniezdia však iba pri teplote nad 30 stupňov.
S pozdravom, veľa úspechov prajem.

Přílohy:

autor: Branislav Zajac - vloženo: 19. 09. 2012 07:41 Citovat
►► [8] Tangara modrooká - tangara cyanicollis

Dobrý večer,

p.Zajac pročetl jsem si zdejší vlákno a nestačím se divit myslel jsem si, že chovatele tangar v republice znám a najednou vidím že na Slovensku je chovatel,který má ve svém chovu hned tři druhy tangar!!a ještě libohlásky,rád bych se zeptal na několik věcí,měl jsem možnost navštívit několik chovatelů tangar v zahraničí,ale právě podmínky nutné pro jejich chov mě od jejich pořízení odradili ted mám na mysli především teplotu,nedovedu si představit,že tangary snáší bez problému teploty kolem 10stp.V této teplotě zimuji špačky(Lamprotornis),takže mě tato informace poněkud zaskočila,stejně tak druhová skladba ve Vaší volieře je zajímavá ptáci ani během hnízdění nejsou agresivní??a poslední otázka na závěr jaké druhy se Vám podařilo rozmnožit?Informací o chovu této skupiny je stále velice málo takže se rád dozvím něco nového.pokud by jste měl zájem zkontaktujte mě na můj email děkuji Nesvačil. raduz07centrum.cz

Přílohy:

autor: Raduz - vloženo: 12. 12. 2012 20:44 Citovat
►► [9] Tangara modrooká - tangara cyanicollis

Dobrý deň p. Raduz,

Osadenstvo, myslím tým druhové zastúpenie je podmienené prirodzeným výskytom tangár. Tým chcem povedať, že do kopi, treba dať vtáky buď spolu naučené, alebo také druhy, ktoré sa v prírode poznajú a sú na rovnakom území. Áno teplota je skutočne taká ako som uviedol no pri tej nižšej je podmienka dávať prebytok sladkej ovocnej potravy. Samozrejme i medzi tangarami sa nájdu agresívny jedinci. Tých treba oddeliť a vpustiť do iného osadenstva. Podarilo sa mi odchovať libohlásky a cyanicollisy, ktoré som vymenil za iné druhy. Momentálne som doviezol tangary sametové-ramphocelus carbo a tiež to tam vyzerá nádejne nechám sa prekvapiť.Moje tangary sa rozmnožili iba vonku vo vonkajších voliérach a i tu treba povedať že leto roka 2012 bolo ozaj vyrovnané a teplé. Tangary sa začnu roznožovať až pri teplote 28-30stupňov inak nie !!!

Přílohy:

autor: Branislav Zajac - vloženo: 13. 12. 2012 10:22 Citovat
►► [10] Tangara modrooká - tangara cyanicollis

Dobrý den,

děkuji tedy za odpověd p.Zajac co jsem měl zatím možnost vidět tak tangary odchovávaly i při nižší teplotě než-li 28-30stp. pravda je že šlo o odchovy tangar mexicana a odchovů bylo dosaženo ve vnitřních prostorech v boxových klecích.Zajímá mě čím krmíte nemám na mysli ovoce,ale směsi a granule které používáte stejně tak podíl živočišné složky čím jste krmil v době odchovu mladých?A pokud máte foto mladých budu rád odchovy tangar nebývají zrovna časté takže rád potěším oko.Jinak gratuluji tedy k odchovu stálo by za to sepsat nějaký článek.přikládám foto tangary cyanicollis z Walsrode,tam se jim je podařilo loni odchovat a v Nové exotě vyšel i krátký článek o jejich odchovu.

Přílohy:

autor: Raduz - vloženo: 13. 12. 2012 11:20 Citovat
►► [11] Tangara modrooká - tangara cyanicollis

Dobrý deň,

Nemáte začo ďakovať. Myslím si , že tie odchovy sú dosť o šťastí a počasí aké práve poskytovalo tangarám. Ako som spomenul mne sa začali páriky prejavovať pri teplote 28 až 30stupňov no zas v noci bolo 6-10stupňov. Takže vtáky sa cez deň vyhriali a v noci odpočívali. U libohláskov som mal dve mladé zostalo jedno to mám doma preperuje je to samček. U cyanicollisov boli dve tie som zamenil a dokúpil do páriku. Fotky z hniezdenia nemám pretože som absolútne nezasahoval do hniezd bolo to prvý krát a hniezdili len raz takže som nechcel riskovať. V roku 2013 by som rád všetko i nafotil a zdokumentoval to no myslím , že tangary sú dosť citlivé na vyrušovanie vo všeobecnosti, a to hlavne vtáky z importu. Tie moje len som ich nakŕmil a dosť dlho trvalo kým sa samica vrátila na hniezdo. Libohlásky hniezdili v budke pre guldy a tangary v košíku v brečtane. Na kŕmenie vtáky ,a to bez rozdielu či hniezdia či nie dostávajú sladké ovocie nie citrusy , a to hrozno, hrušky, jablká, kaktusovú figu, papáju, pithaju, melón, banán všetko je v kusoch napichané na vetvách kde vtáky sú nútené si ich odzobávať a pohybujú sa tak v pestrej skladbe ovocia. Zo zmesí je to Tropical pate, a to z najnižší obsahom Fe i keď myslím, že vtáky pri pestrej skladbe ovocia sami dobre vedia čo si majú brať čo nie. Z hmyzu majú denne ponúkané zvlečené múčne červy a octomilky ,ktoré chytajú vo vzduchu sú to veľmi dobrý lovci. Čo sa týka publikovania rád si veci najskôr ešte overím a až potom uvediem to čo výjde ako fakt v chove tangár nerád uvádzam domnienky. Zatiaľ uvádzam len toľko ide o vtáky veľmi silné, nenáročné a vďačné pokiaľ dostanú základné podmienky k chovu. Mladí chovatelia sa nemusia absolútne báť so začatím chovu podmienkou je dobré teoretické znalosti a poradcu v chove mne dosť radili holanďania. Veľmi pekný článok a myslím vo výbornej kvalite a odbornosti napísal p. Zdenk Gajdoš , ktorý je tiež nadšencom tangár článok bol uvedený v novej exote a opisoval chov Tangary chilensis (sedmibarvé).
S pozdravom , prajem veľa úspechov.

Přílohy:

autor: Branislav Zajac - vloženo: 14. 12. 2012 09:30 Citovat
Pro přidání odpovědi se musíte přihlásit.

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web