Partneři:

Odchov mladých astrildov trsťových

Dobrý deň,
som začínajúci chovateľ astrildov trstinových. Chcel by som poprosiť skúsených chovateľov o radu čím resp. akým spôsobom kŕmiť po vyliahnutí mláďat. V súčasnosti rodičia striedavo (prevažne samička) zahrievajú znášku 4vajíčok. Hniezdia v priestrannej vykurovanej voliere v ktorej okrem spomínaného páru chovam 4 amady červenohlavé, parik amadin gouldovej a parik amád zelemodrých (žiaden z ostatných párov zatial neprejavil potrebu zahniezdiť). Momentálne kŕmim denne naklíčenou zmesou semien, zelenou potravou a menším množstvom lariev múčiara.

Ďakujem za užitočné rady.

autor: Erik Grunermel - vloženo: 02. 10. 2012 13:07 Citovat
►► [2] Odchov mladých astrildov trsťových

Dobrý deň,ja už mám uspešný tohtoročný odchov astrildov trstinových za sebov,odchovala som ich v spoločnej vonkajšej voliére s neofe. modrohlavými a forbeskami,počas celeho obdobia odchovu som ich krmila nakličeným prosom a zeleným krmením ktore dostavali na krmenie ráno,poobede dostali proso,lesknicu,japonské proso,mohar...v mliečnej zrelosti (napestované vo vlastnej záhrade)s rôznymi druhmi tráv nazbieranych v okolí taktiez v mliečnej zrelosti k tomu dostavali vetvičky rôznych stromov a rastlín na ktorých bol hmyz ako vošky,husenice... toto krmenie unich bolo velmi oblubené dostavali to 1x za den dalej mali na krmenie čerstvú vaječnú zmes ktorá pozostávala s vaječného bielku s malým množstvom žltka,pšena a sušenej petržlenovej vňate podavana v malých množstvách rano a poobede k tomu mali v samostatnej miske podavanu priemyslelne vyrabanú suchu vaj.zmes a zmesi suchých semien deli nature pre astrildy a neofemy ktore boli k dyspozícii nepretržite,moji rakosáci hniezdili celkovo 3x s 1 hniezda boli 2 samci a 1 samička z 2 hniezda 2 samci a 1 samička a s 3 hniezda 1 samička momentálne su všetky mladata samostatne a pomaly preperujú do šatu dospelých .:)

autor: Patricia Turoňova - vloženo: 03. 10. 2012 10:28 Citovat
►► [3] Odchov mladých astrildov trsťových

Gratulujem Vám a súčasne ďakujem za informácie. Vzhľadom k mojim možnostiam bude reálne podávať im čerstvú a sušenú vaječnú zmes, naklíčené semená, múčiare a voľne lietajúce vínne mušky. Zelené kŕmenie v podobe listov púpavy, skorocelu, resp. hviezdice tieto vtáčiky (vrátane všetkých ostatných,ktoré chovám) vytrvalo ignorujú prípadne "ochutnávajú" len sporadicky. Z rozprávania niektorých chovateľov viem, že astrildy trstinové sú v období hniedenia citlivé na prísun živej potravy, pretože v prípade že sa to zle odhadne, alebo skôr zle načasuje môžu ignorovať predchádzajúcu znášku prípadne aj čerstvo vyliahnuté mladé a začať zakladať na tom istom mieste nové hniezdo a nanovo zahniezdiť. Zatiaľ sa tak nestalo, mladé by sa mali liahnuť začiatkom budúceho týždňa, tak uvidím ako to dopadne.
Ešte raz Vám ďakujem a prajem veľa ďalších úspechov :).

autor: Erik Grunermel - vloženo: 05. 10. 2012 09:33 Citovat
►► [4] Odchov mladých astrildov trsťových

Dobrý deň,
chcel by som Vás poprosiť o radu pri odchove astrildov trstinových (AT). Moja skúsenosť s prvým hniezdením je taká, že samička zniesla postupne 4vajicka z ktorých počase dve zmizli (nenašiel som ani ich pozostatky) z dvoch vajičok sa jeden deň prezobalo mladé, ktoré na druhý deň zmizlo (to som našiel mrtve vyhodené z hniezda) medzitým sa vykľulo ďaľšie mladé, ale keď som ho bol skontrolovať polovica vajicka zmizla a v druhej polovici bolo skrútené mŕtve mláďa. Rád by som sa dozvedel ako takýmto hniezdeniam predchádzať. Pokiaľ ste sa už s niečím podobným stretli a problém sa Vám podarilo vyriešiť bol by som rád keby ste sa mi ozvali.

Ďakujem

autor: Erik Grunermel - vloženo: 15. 10. 2012 09:30 Citovat
►► [5] Odchov mladých astrildov trsťových

Dobrý deň!
Z toho čo popisujete je pravdepodobné, že niekto z osadenstva voliéry (pravdepodobne amády červenohlavé) ruší hniezdenie astrildov trstinových a preto boli likvidované dva vajíčka. Požieranie vajíčok je zlozvyk, ktorý je veľmi ťažko odstrániteľný. Vyhodenie mladého z hniezda mohlo byť spôsobené aj vlastnými rodičmi ako aj inými. Čo je priestranná vykurovaná voliéra? Mohli by ste popísať jej rozmery? Má každý pár Vami popisovaných 5 párov dostatočné zázemie aby si uchránil svoje teritórium?

Zdraví V.M.

autor: Vladimír Makovický - vloženo: 15. 10. 2012 13:30 Citovat
►► [6] Odchov mladých astrildov trsťových

Dobrý deň,
ďakujem Vám za ochotu diskutovať o mojom probléme. Čo sa týka rozmerov , jedná sa o podkrovnú voliéru (šikmé steny) s pôdorysom cca3x3,5m výška pri vrchole 2,2m takže čistý objem je cca 15m3. Je pravda, že APČ sú vo voliére neustáli prieskumníci, ale konflikty s astrildami ani s ostatnými vtákmi som nespozoroval. Vo voriéle sú osadené dlhé konáre po ktorých vtáky "šplhajú" a na zemi v kvetináčoch zelené izbové rastliny + púpava na ozobávanie. hniezdne budky sú upevnené na šikmine vo výške cca 2m. Samotné AT však zahniezdili v búdke zo starého koryta zaveseného na štítovej stene voliéry pri okne (cca 1,5m nad zemou). Myslím, že to by asi zhruba mali byť všetky podstatné údaje čo sa týka zariadenia voliéry.

S pozdravom

autor: Erik Grunermel - vloženo: 15. 10. 2012 14:15 Citovat
►► [7] Odchov mladých astrildov trsťových

Dobrý večer!
Doporučoval by som vo voliére nechať len jeden pár amád a skúsiť ešte jedno hniezdenie. Ak u astrildov trstinových by bolo neúspešné a problém by sa opakoval bude potrebné ho prepáriť.

S pozdravom V.M.

autor: Vladimír Makovický - vloženo: 16. 10. 2012 20:54 Citovat
►► [8] Odchov mladých astrildov trsťových

Dobrý deň,

ďakujem Vám za radu. Veľká vliéra má síce svoje čaro, avšak problémy nastanú, keď potrebujem niektorých vtákov odchytiť pretože majú vybornú kondíciu a množstvo priestoru na manévrovanie, ale vyskúšam a dám vedieť.

S pozdravom

E.

autor: Erik Grunermel - vloženo: 17. 10. 2012 10:00 Citovat
►► [9] Odchov mladých astrildov trsťových

Dobry vecer,
pricinou jmenovanych problemu muze byt i premotivovany chovny par, tkery sam likviduje vlastni vajicka vyhazuje mlade, aby mohl opet zahnizdit.
Otazka tedy zni, zapocal par okamzite nove hnizdeni? Pokud ano, je i tato moznost ve hre a je treba s ni pocitat. Pricinou muze byt podvani bohatsi krmne davky k vyprovokovani hnizdeni.
S pozdravem Smidla
smidla@smidla.eu
http://smidla.eu

autor: Miloš Haška - vloženo: 17. 10. 2012 23:04 Citovat
►► [10] Odchov mladých astrildov trsťových

Dobý deň,tak rakosaci svoje prve hniezdenie nezvladli ale ešte nieje nič stratene,ak su v dobrej kondýcii zahniezdia znova,to čo sa vam stalo moze byť spôsobene aj tym ze su na hniezdenie priliš mlady najlepsie by bolo ich nechať zahniezdit vo veku 1 roka druha možnost je ze spolu neharmonizuju a ked sa vyliahnu mlade nestaraju sa... možno by stacilo kupit ešte jedneho samca alebo samičku a dat ich všetkých 3 do samostatnej klietky aby sa vytvoril 1 harmonizujúci par ale ked spolu zahniezdili a vajička boli oplodnene zrejme to nebude tento prípad ja osobne by som im vytvorila prirodne hniezdo (kedže budky ignoruju a v tom starom koryte to nevyšlo)niekde v hustom krovi s trsov tráv a sisalu,do stredu by som spravila hniezdnu kotlinku aby im vajicka nevypadli cez dno a ponukla hodne materialu na stavbu hniezda + vyvazene krmenie a tie mučne červy by som nepouživala radsej vôbec namiesto toho by som použila sušenu vaj.zmes s vyším obsahom hmyzu.Vo voliere ich mate len s amadami a tie niesu velkými narušitelmi aspon tie moje a rakosaci su dost haklivy nato ked sa im niekto priblizi k hniezdu hned ho odoženú a to aj viackrat bez toho ze by to nejako ovplivnilo priebeh hniezdenia,bolo Vam tu radene aby ste jeden par amad papagajčich odchytili a dali preč toto by som skusila.Prajem Vám hodne uspechu s AT.

autor: Patricia Turoňova - vloženo: 18. 10. 2012 19:30 Citovat
►► [11] Odchov mladých astrildov trsťových

Dobrý deň,
po neúspešnom hniezdení AT zatiaľ neprejavujú snahu k novému zahniezdeniu. Ich kondícia je predpokladám v poriadku. Vo voliére majú k dispozícii dostatok materiálu na stavbu nového hniezda a samozrejme majú na výber aj iné priestory ako deravé korýtko v ktorom hniezdili donedávna. Predkladám čerstvú vaječnú zmes, živé múčiare, naklíčené semená a suché senegalské proso v klasoch. Rozhodol som sa, že okrem odchytenia 1páru APČ a párika AG nebudem zatiaľ skúšať prepárovanie ani meniť zloženie krmiva. Pokiaľ by sa tento rok AT nepodujali k ďalšiemu hniezdeniu pokúsim sa pripraviť ich k zahniezdeniu v letnom období. V tom čase by som už mal mať k dispozícii novú vonkajšiu volieru v ktorej viem zabezpečiť prirodzenejšie podmienky.

Ďakujem Vám všetkým za pomoc a prajem veľa úspechov.

E.

autor: Erik Grunermel - vloženo: 19. 10. 2012 08:47 Citovat
►► [12] Odchov mladých astrildov trsťových

Dobrý deň,
po predchádzajúcom neúspechu s hniezdením AT si párik postavil nové hniezdo. Tentokrát je hniezdo v bútľavom konári (asi 80cm nad zemou), ktorý je v tieni a súčasne krytý vetvami suchého kríku. Znáška pôvodne obsahovala 5 vajec, z ktorých sa postupne vyliahli 3mladé. V súčasnosti sú v hniezde už len 2 mladé (jedno mláďa ako aj nevyliahnuté vajcia zmizli) a tento stav pretrváva druhý týždeň. Obaja rodičia striedavo hniezdo nepretržite strážia a vyletia z neho až keď sa úplne priblížim k hniezdnemu otvoru. Rozdiel veľkosti medzi mláďatami je pre mňa prekvapivý nakoľko prvé mláďa je v porovnaní s druhým asi dvakrát väčšie. Napriek tomu som si istý, že ani jedno z mláďat nestráda, pretože vaky majú naplnené potravou. Čo týka skladby potravy zostávam na naklíčenej zmesi semien, se, sušené senegalské proso v klasoch a živých múčiaroch.
Z prvého neúspechu ako aj zo zmiznutia mláďata v druhom hniezdení začínam upodozrievať amady červenohlavé. Nemal som síce možnosť pristihnúť ich pri čine, ale suverenita s akou prehľadávajú ostatné hniezdne búdky dáva dosť silnú oporu, aby som ich pri prvej príležitosti premiestnil do samostatnej klietky.

Přílohy:

autor: Erik Grunermel - vloženo: 12. 11. 2012 10:51 Citovat
Pro přidání odpovědi se musíte přihlásit.

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web