Partneři:

čištění hnízda

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, jestli je dobré čistit hnízdo od trusu, nebo ho nechat být tak jak je a počkat až mladí vyletí z hnízda?
S chovem AG začínám, tak se raději optám. Nerad bych něco zkazil, když už se mi podařilo na poprvé zahnízdit pár, který zrovna moc neharmonizoval. Sameček se chová dost neurvale, ale v péči se střídají a mladým se vede dobře.
Ještě k dotazu ptáci jsou 12 dní od vylíhnutí. Kroužkování proběhlo hladce. Rodiče krmí dál, tak jsem si myslel, že by se nemuselo nic stát, kdybych trochu toho trusu odebral. Měnit celé hnízdo mi připadá zbytečné, nebo se pletu?

Děkuji za věcné odpovědi a připomínky.

autor: radek - vloženo: 21. 11. 2012 16:30 Citovat
►► [2] čištění hnízda

Dobry den,
ja v prubehu hnizdeni do budky moc nelozim, takze ptacata jen okrouzkuji a tim to hasne. Ono jakk tera para, ale vetsinou jsou na to moji ptaci dot haklivi.
S pozdravem Smidla
smidla@smidla.eu
http://smidla.eu

autor: Miloš Haška - vloženo: 21. 11. 2012 19:07 Citovat
►► [3] čištění hnízda

Dobrý večer,

opravdu závisí na tom, jak jsou ptáci zvyklí na své okolí.Já nejdříve častější kontrolou zjistím první snesené vajíčko.Po zhruba týdnu inkubace prohlédnu celou snůšku prosvícením a odstraním neoplozená vajíčka, aby se ptáci příliš nevysilovali jejich zbytečným zahříváním.Potom si stanovím den líhnutí a zkontroluji, zda jsou holátka rodiči krmena.Za 7 až 10 dní mláďata okroužkuji a pokud je hnízdo znečištěno, celé ho odstraním a nahradím čistým materiálem.Každý chovatel zkrátka používá jiný způsob chovu, podle toho jak dobře zná své svěřence.

Karel

autor: Karel Tyšer ing. - vloženo: 13. 12. 2012 19:31 Citovat
►► [4] čištění hnízda

Dobry vecer,
a co ptaci rikaji na ty caste kontroly a zpusob chovu kdyz je tak dobre znate? (omlouvam se panu Tyserovi, ale tohle jsem si nemohl odpoustit)

Cisteni hnizda je zbytecnym stresovanim rodicu. Muze a nemusi se nic stat, kazdopadne muze to skoncit i smrti ptacat. ZBYTECNE. Ono v prirode jim taky hnizdo nikdo necisti a zvladaji to bezproblemu. Jak se rika, vseho s mirou.
K vycisteni znizda jsem jeste u AG nepristoupil a nikdy jsem nepozoroval negativni vliv na mladata.
Dokonce ani u velkych papousku budku nekontroluji, pokud samice nevyleti sama od sebe. Malo ktery chovatel je prirpaveny na rucni odchov a podkladani pod nahradni rodice nemusi byt v zdy k dispozici.

Doprejte ptakum co mozna nejvice klidu. Priroda je mocna carodejka a ptaci vedi co maji delat. Pokud maji kvalitni stravu a vhodne podminky vyvedou mladata bez vetsich problemu.
Jestli se ptacata vylihla poznate podle piskotu ozyvajiciho se z budky a pak si jen ohlidate priblizny den krouzkovani.
A mejte na pameti, ze to co funguje u jednoho chovatele, nemusi fingovat u jineho a naopak.
Preju hodne uspechu v chovu.
Smilda
smidla@smidla.eu

autor: Miloš Haška - vloženo: 13. 12. 2012 23:01 Citovat
►► [5] čištění hnízda

Dobrý den,

omlouvám se za to, jestli můj příspěvek někdo bere jako návod k chovu AG.U mě to pane Haška nebo Šmidla prostě funguje a to již 40 let v bytovce v metrových klecích a bez stresů a úhynů.Já prostě zase zastávám názor, že nechat vše na přírodě je hloupost a hlavně v době, kdy tu máme tak zvané sportovní chovatelství, jehož cílem je co nejvíce se přiblížit standardu usměrňováním chovu.Já si třeba růst mláďat fotografuji apod.Když jsem Vaši reakci četl našemu agronomovi, tak jen řekl: "kdybychom to nechali na přírodě, to bychom toho moc nevypěstovali".Přinejmenším nenechám třeba sedět ptáky na neoplozené snůšce (což se u mutačních ptáků stává), abych to zjistil až za 14 nebo i více dní.Když jsem začínal v roce 1968, tak mi tatínek koupil knížku pana Rudolfa Víta, kde jsem se dočetl o tom, že kontroly hnízda jsou nutné (a popisuje tam kdy provádí a začíná právě tím prvním vajíčkem jako já), ale je nutné zcela odmítnout každodenní nahlížení do budky.Chůvičky a zebřičky by to vydržely, ale ostatní by snášku opustily a tak dále a tak dále.Zrovna nedávno byla zveřejněna fotografie úspěšného chovatele amad modrolících, jak se chlubí(v dobrém slova smyslu)mláďaty v otevřené budce.Asi ví, že si to může dovolit a rodiče mu je neopustí jinak by to neudělal.Prostě zná dobře své chovance.
Znovu opakuji, jednalo se o příspěvek, kde popisuji jak to dělám já a nikoho nenutím, aby mě následoval.

Karel

autor: Karel Tyšer ing. - vloženo: 14. 12. 2012 14:26 Citovat
►► [6] čištění hnízda

Dobry vecer,
mam v chovu par, ktery muzu prakticky vzit i s budkou z klece, budku otevrit, samicku popostrcit abych videl na vajicka/mladata a ona neuleti, jen pocka az ji vratim zpet. A take mam v chovu par, ktery poplasene reaguje jen co vstupim do mistnosti.
Pokud se tedy vratime k puvodnimu tematu a totiz otazce, zda hnizdo cistit, ci nikoliv, prihledneme k faktu ze autor pise ze samec se chova ponekud neurvale, zastavam nazor ze hnizdo necistit a nechat ptaky v klidu.
S panem Vitem mladsim jsem nekolikrat komunikoval (s panem Vitem starsim jsem tu cest nemel). V mych zacatcich jsem si casto psal o radu. Dnes, s odstupem casu, nektere rady hodnotim negativne. Presel jsem tedy na technologii Marka Buranskeho a nutno podotknout, ze zatim uspesne.
Jeste jednou se omlouvam za to podrypnuti v predchozim prispevku, opravdu mi to nedalo.
Osobne si vazim kazdeho chovatele co ptakum umozni klidny zivot a radne se o ne stara. At si to dela posvem, pokud to je ku prospechu. Vycisteni hnizda nema pro zdarny vyvoj mladat zadny vyznam a proto rikam necistit. K tomuto kroku bych pristoupil pouze tehdy, kdyby na mladatech bylo videt stopy zaschleho trusu. Pokud vsak maji peri krasne ciste, je to jen zbytecne ruseni.
S pranim mnoha uspesnych odchovu
Haška Miloš na interentu vystupujici pod prezdivkou Smidla
smidla@smidla.eu

autor: Miloš Haška - vloženo: 14. 12. 2012 18:24 Citovat
►► [7] čištění hnízda

Chtěl bych doplnit informace:
Budku jsem nečistil, počkal jsem až ptáci opustí hnízdo a budku jsem sundal a vyčistil.
Mladým se vede dobře. Pomalu se začínají živit samostatně.

Do budky jsem koukal často. Rodičům jsem do klece dal kousek ledového salátu a když se do něj pustí, tak ani nevědí, že jsem do budky koukal.

autor: radek - vloženo: 14. 12. 2012 18:39 Citovat
Pro přidání odpovědi se musíte přihlásit.

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web