Partneři:

Pelichání

Dobrý den,
mám mladého samečka rýžovníka, cca 5 měsíců. Nejprve byl v karanténě, sám, asi 3 týdny, pak jsem jej přemístila do větší klece spolu s pásovníky. U ptáčka jsem si brzy všimla oškubaného peří, myslela jsem si, že mu to způsobili pásovníci, a dala jsem jej tedy jinam. Jenže jeho pelichání neustupuje, udělala se mu docela veliká lysina na hrudníku. Napadlo mě, že se jedná o přepeřování do šatu dospělých (pořád jej ještě nemá), ale snad by se mu neměly dělat lysiny?
Ptáček normálně žere, zpívá, je živý, poskakuje. Další možnost byli paraziti, jen to by je nejspíš už měli i pásovníci, ale u nich jsem žádný problém s peřím nepozorovala.

Prosím o radu, kdo jste se s tímto problémem už setkali, jak je možné to řešit?

autor: Iveta - vloženo: 13. 02. 2013 21:42 Citovat
►► [2] Pelichání

Dobry den, ja bych byl v klidu. Myslim ze ryzovnikovi nic neni. Mozna pelicha jenom proto ze zmenil prostredi a casem bude vsechno zase dobry. ;) Marcel

autor: Marcel - vloženo: 16. 02. 2013 12:37 Citovat
►► [3] Pelichání

Dobry den,
ja bych Marceluv klid nesdilel. Pominu-li fakt ze kupovat neprepereneho ptaka je nerozumne a od prodavajiciho tak trochu nefer, muze byt problem mnohem vaznejsiho charakteru.
Prvni preperovani je pro ptacky velmi namahave a vysilujici. I z tohoto duvodu by melo probihat v prostredi kde se ptak vylihl. Proces preperovani neni zalezitost par dnu. Pokud ptacek zacal preperovat v puvodnim prostredi, vy jste ho donesli domu, je to pro nej docela slusny stres a doslo k poruse preperovani. K tomu mohlo dojit i zmenou jidelnicku. Vse muze vyustit az v uhyn jedince.
Nevylucuji ze pri dalsim preperovani se vse srovna do normalu a ptacek bude uplne v pohode. Nicmene pro priste, NEKUPOVAT ptacka neprepereneho.
S pozdravem Smidla
smidla@smidla.eu
http://smidla.eu

autor: Miloš Haška - vloženo: 17. 02. 2013 17:02 Citovat
►► [4] Pelichání

No tak ja nevim, ale v 5 mesicich uz jsou ryzovnici vetsinou prepereni. Mam takovou svoji zkusenost, ale pise se to treba i tady http://www.amadina-gouldove.com/…a-oryzivora/
Mozna nemusi byt prepereni vsichni jedinci, ale vetsinou jsou. Ja si myslim ze tady je problem zmena prostredi a mozna i teplot. To hodne ptaku pak pelicha. Ale netypoval bych ze je to prvnim preperovanim. Marcel

autor: Marcel - vloženo: 17. 02. 2013 21:36 Citovat
►► [5] Pelichání

Iveta :

Napadlo mě, že se jedná o přepeřování do šatu dospělých (pořád jej ještě nemá)

Dobry vecer,
vychazim z toho co zadavatelka napsala a troufam si rict ze to jen potvrzuje mou domnenku. Ptaci drzeni v horsich podminkach preperovani odkladaji. Nizka teplota a nevhodna strava byvaji nejcastejsi pricinou. I v takovychto podminkach se vsak ptak snazi preperit, jen si to rozdeli do mnohem delsiho useku. Jakakoliv zmena v takovemto prodlouzenem preperovani muze mit fatalni nasledky.
V tomto pripade byla zmena k lepsimu a to predpokladam rapidne. Uz jen proto ze zadavatelka karantenuje ptaky, coz dela v dnesni dobe malokdo, svedci o kvalite technologie chovu a proto predpokladam ze i vyziva a celkove prostredi bude na vyzsi urovni. To dava pomerne slusnou nadeji ze se vse pri dalsim preperovani spravi.
S pozdravem Smidla
smidla@smidla.eu
http://smidla.eu

autor: Miloš Haška - vloženo: 17. 02. 2013 22:37 Citovat
►► [6] Pelichání

Dekuji za odpovedi. Ptacka nechavam co nejvice v klidu a pravidelne kontroluji, vypada, ze se lepsi, pericka mu pomalu rostou a vytvari se mu kresba, jaka by mela byt. Tedy jeste ho ceka velka vymena, ale kazdopadne vypada lepe.

Ptacka jsem koupila, proste se tak stalo. Nemyslim si, ze je to z moji strany spatne, nekoupila-li bych ho ja, skoncil by ve vykupu. Tak se alespon snazim doprat mu co nejlepsi peci.

autor: Iveta - vloženo: 20. 02. 2013 17:47 Citovat
Pro přidání odpovědi se musíte přihlásit.

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web