Partneři:

Vyzobávání peří

Dobrý den,
jsem začínající chovatel. V jedné větší voliéře mám pohromadě několik druhů drobných exotů. Chůvičky, pásovníky, panenku a jednoho kanárka. Stává se, že si ptáčci navzájem vyzobávají peří na zádech těsně za hlavičkou tak, že tam mají úplně holá místa. Nyní jsem zjistil, že jeden pásovník škraboškový má polovinu hlavičky holou. Poraďte mi, prosím, co je příčinou a co s tím? Děkuji za brzkou odpověď, nebo mi napište na mail ketn@seznam.cz
Petr

autor: Petr - vloženo: 09. 11. 2014 12:17 Citovat
►► [2] Vyzobávání peří

Dobrý den,

škoda že jste nezmínil, v jak velké voliéře své ptactvo máte. Pokud je totiž klec voliéra příliš malá, vzniká při větším počtu ptáků v ní stres, ptáci se mohou vzájemně napadat a vzájemně se poškozovat.

Jindy takový stav nastane například při páření. Samci se zaštípnou samici za zátylek a někdy je následkem právě ono holé místo, které jste popsal.

V jiném případě se může stát, že samci vytrhávají peří ptákům pro nedostatek hnízdního materiálu. Vytrženým peřím pak mají snahu vystlat hnízdní budku.

Mohlo by také jít o nějaké parazitické, případně plísňové onemocnění ptactva.

Příčiny mohou být i jinde. Osobně bych ale hledal příčinu právě v souvislosti s pářením, snahou o hnízdění. Ale to již musíte vypozorovat sám.

S pozdravem
M. Lifart

autor: Miroslav Lifart - vloženo: 09. 11. 2014 14:59 Citovat
►► [3] Vyzobávání peří

Děkuji pane Lifarte za Váš názor.
Voliéra má rozměry 150 x 150 cm - rohová.
Vzhledem k velikosti ptáčtů se mi zdála dostatečná.
Asi jsem to přehnal s počtem - 17 ks.
Začnu postupně.
Máme doma k dispozici Biokill, snad neuškodí.
Dále snížím počet ptáčků.
Nakonec jim poskytnu nějaký ten hnízdící materiál.
Snad se situace zlepší.
Díky.
Petr Melichar

autor: Petr - vloženo: 09. 11. 2014 17:54 Citovat
►► [4] Vyzobávání peří

Ještě jednou zdravím
počet 17 ks je na takovou voliéru opravdu trochu vysoký, zvlášť, když jde o tak pestrou druhovou směsici. Snížení počtu jim určitě prospěje. A nejen jim, ale také i vám. Budete mít lepší přehled o svém ptactvu a voliéra samotná se bude lépe udržovat v čistotě.
Bio Kill by neměl škodit. Také jej občas používám.
Držím palce, aby se situace zlepšila.

S pozdravem
M. Lifart

autor: Miroslav Lifart - vloženo: 09. 11. 2014 20:41 Citovat
Pro přidání odpovědi se musíte přihlásit.

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web